YEREL
Giriş Tarihi : 09-01-2023 10:39

Murgul’da Bakır İşleme Atölyesi Açılacak

Murgul’da Bakır İşleme Atölyesi Açılacak

DOKAP ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde geliştirilen proje kapsamında ‘bakır işleme atölyesi’ açılacak. Halk eğitimi merkezinde açılan bakır işleme kursunda ise seri üretime geçilmesi durumunda istihdam edilecek kişiler işin detaylarını öğreniyor.

Murgul Halk Eğitimi Merkezi’nden yapılan açıklamada, “ Proje valilik onayından geçti. Malzeme temini yapıldı. Halk eğitimi merkezi yeni binası yapılma aşamasında. Mevcut halk eğitimi binasında bu atölye için yeterli alan yok. Yeni binada  bu alan oluşturulacak” ifadeleri kullanıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Bakır İşleme Kursu Usta Öğreticisi Zühal Ökdem bakır işlemenin her aşamasının ilçede yapılması ve turistik eşya olarak satılmasının ilçe halkına ve tanıtımına önemli katkısı olacağını söyledi.

Kursiyerlerin mezun olduktan sonra istihdam edileceği alanın olmadığını ve barkır madeni ile ünlü ilçede bakır işlemeciliği atolyesi olması gerektiğini ifade eden Öktem, “Buradan mezun olan kursiyerleri istihdam edece alan yok. Bu konuda çok eksiklik yaşıyoruz. Murgul bakırın çıkarıldığı bir bölge ve bizim burada bakır işlemeciliği konusunda tesisleşmemiz gerekiyor. Murgul turizme açılacak bir bölge. Yakın zamanda turistik hediyelik eşyaya ihtiyaç duyulacak bu noktasında da biz devreye gireceğiz. Bunun için de seri üretime geçmemiz gerekiyor. Şuan seri üretim için aslında altyapı hazırlıyoruz. Halk eğitim kurslar ile kursiyer yetiştiriyor sonraki aşamada atölye açılacak ve bu atölyede çalışacak kadınlara ihtiyaç olacak. Biz bunun alt yapısını hazırlıyoruz. Kursumuz kadınlara yönelik fakat ilerleyen dönemlerde erkek gücüne de ihtiyaç duyacağız. Kalaylama eksiğimiz var. Biz hazır bakırın üzerine işleme yapıyoruz. Bir bütün olursak daha da güzel olacak ve talep artacak diye düşünüyorum.” diye konuştu

Bakırın murgulun simgesi olduğuna ve el işlemeciliğinin artık yeniden popüler olmaya başladığına vurgu yapan Ökdem,  “Bakır el işlemeciliği unutulmaya yüz tutmuş el sanatları olarak geçiyordu. Son zamanlarda bakır geri dönüş yaptı. Bakır murgulun simgesi ve bunu bırakmayacağız. Bakır burada çıktı bura ile adlandırıldı. Halk eğitimin çabası da bu bakıra sahip çıkmak” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler

 

Gündem ArtvinGündem Artvin