YEREL
Giriş Tarihi : 02-08-2021 13:47   Güncelleme : 02-08-2021 13:47

Müşteriyi memnun edene kadar devam

Reklamcılık firması olan ALIN Reklamın muhasebe işlerini yürüten Pınar Alın; “Biz memnun edemediğimiz müşterinin işini kesinlikle yapmıyoruz. Memnun edene kadar çalışıp uğraşıyoruz” dedi.

Müşteriyi memnun edene kadar devam

Hopa’da üç kardeşin soyadlarını vererek açtıkları ALIN Reklam müşterilerin beğenisini toplamaya devam ediyor.

Alın reklamın muhasebe işlerinden sorumlu olan Pınar Alın; “Abimle ortak karar vererek başladık. Ama bu iş kadın için çok zor bir meslek. Özellikle bizde malı aldın-sattın olayı yok. Üretim yapmak gerekiyor, müşteriyle bire bir muhatap olmak gerekiyor. Gerçekten benim kadından çok erkek çevrem var burada. Bununda sebebi hep onlara iş yapıyoruz. Ancak bir kadın bir kadın müşteri gelince onlara özel ilgi gösteriyorum. Hem fiyatta hem iş de özel ilgi gösteriyorum.

Müşterilerimiz genel olarak hep erkekten oluşuyor. Ama bizim gibi kadınların daha çok rol alması gerekiyor bu gibi işlerde. Çünkü sanat gerektiren bir iş yani el sanatları gibi hep üretmek, her şeyi üretmek gerekiyor.

İşimizi özveriyle yapıyoruz, sevgimizi katıyoruz, zaman harcıyoruz. Çalışma saatlerimiz sınırsız sabah 8’de başlıyoruz gece 10-11’e kadar bazen iş oldu mu sabaha kadar işi bitirmek için çalıştığımız oluyor. Yani bir saat sınırımız yok.

Esnaf olmak ne olursa olsun hangi iş olursa olsun kadın için zordur. Saat sınırımız çok zor. Erkeklerle uğraşmak kadınlarla uğraşmaktan daha zor. Bizim yaptığımız iş kadınların genel olarak uğraştığı şeylerle alakalı değil. Ama kadın işin içine girdi mi bir şekilde anlaşabiliyoruz. Ama erkeklerle daha çok uğraşıyoruz. Özellikle tasarım anlamında uğraşıyoruz.

Ben işyerimizde koordinasyonu sağlıyorum, işin muhasebesini sağlıyorum, müşteri ilişkilerini ben sağlıyorum. İşin her türlü muhasebesini ben yapıyorum.

Yaptığımız iş sayesinde bir çevremizde oluştu. Örneğin kaymakam bey bile bire bir kahvemizi içmeye gelmiştir. Oradaki işleri bitirdik, bizim kahrımızı çekti, biz onun kahrını çektik.

Biz memnun edemediğimiz müşterinin işini kesinlikle yapmıyoruz. Memnun edene kadar çalışıp uğraşıyoruz. Yani o tabela takılsa bile memnun değilse geri alınır, sökülür ne istiyorsa ona göre yapılır.

Işıklı-ışıksız bütün tabela grubu, folyo giydirme, konpozit kaplama, kepenk, anahtar teslim projeler yapıyoruz. Bir dükkanın tabelalarından dışarısına kadar her şeyini yapıp anahtar teslim yapıyoruz, iç dekorasyonu biz yapıyoruz. Ahşap oyma işleri yapıyoruz. Örneğin bir kapıya desen verme işleri yapabiliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Alın Reklamda grafik-tasarım ve baskı işlerini yapan Nahice Alın; “Ben tasarım işini yapmaya başlamadan önce hiçbir şey bilmiyordum. Hatta dedim ki ben bu işi kesinlikle yapamam, hayal gücüm yok diye düşünüyordum. Ben geldiğimde elemanlar vardı. Elemanlar gittikten sonra abim dedi ki yapabilirsin. Bende oturdum bilgisayarın başına bilgisayar bana bakıyor ben bilgisayara ne yapacağımı bilemedim. Dersleri var dersleri izledim, öğrendim, abime sordum. Şimdi de abim bana takılıp boynu kulağı geçti der. Yani bir süreden sonra yapabiliyormuşsunuz demek ki. Hala daha bilmediğim çok şey var ama yapmaya ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Tasarımı ve baskıyı ben yapıyorum. Montajı abim yapıyor. Muhasebe işlerini de ablam bakıyor.

Bir kadın olarak benim için çok zor bir meslek. Çok sinirli bir yapım olduğu için insanlara belli bir süreden sonra tahammül edemiyorum. Bu iş sayesinde biraz rehabilite etti ve bana çok şey kattı. Daha olgun düşünmemi sağladı. Artık daha sabırlı olmayı öğrendim. Ama gerçekten çok zor bir meslek her meslekte zorluk var ama insanlarla muhatap olmak çok zor. Örneğin benim beğendiğim bir şeyi müşteri beğenmiyor. Ama onun beğendiği şeyi ben beğenemiyorum. Aslında bizim işimiz tamamen zevk meselesi. İlk başta yapamam diyerek başlasam da şuan işimden çok memnunum ve severek yapıyorum. Kendimi bu meslekte ilerletip grafik-tasarım okumak isterim. Daha önceden böyle bir işi yapabileceğimi bilseydim okumak isterdim tabii ki de. Ama yine de geç kalınmış bir şey yok yine okumak istiyorum. Ancak zaten internette her şey mevcut ben internetten geliştirdim kendimi. Yapamadığım yerde videolar açıp izleyebiliyorum Whatsapp grupları var orada soruyorum nasıl yapabilirim diye bu şekilde yapa yapa kendimi geliştiriyorum. Hedefim bu iş de daha yükseklere çıkmak, daha çok şey öğrenmek istiyorum. Çünkü ucu yok, ufku açık bir meslek hayal gücüyle alakalı tamamen. Ve birçok program var. Hepsini öğrenmekte zaman alıyor.

Kadınlara da hiçbir işi yapamam edemem şeklinde düşünmesinler ben öyle düşündüm, hiç hayal gücüm yok diye düşündüm. Ama işin başına geçtiğin zaman tamamen odaklandığından zaman efsane şeyler çıkartabilirler. Sadece kendilerine inansınlar ve odaklansınlar yapabildiklerini görecekler” açıklamalarında bulundu.