YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2022 17:37   Güncelleme : 18-05-2022 17:48

“Müzeler Yaşayan Kültür Mirasıdır”

“Müzeler Yaşayan Kültür Mirasıdır”

Artvin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle program düzenledi. Müzesi olmayan kentte yapımı tamamlanarak yakın tarihte açılacak olan ‘Artvin Geleneksel Mutfak ve Kültür Özel’ müzesinin de tanıtımının yapıldığı programda ‘Müzeler Haftası’ ilk kez kutlandı.

Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla, Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından, tüm dünyada her yıl 18 Mayıs günü kutlanan ve Türkiye’de de 1982 yılından günümüze her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Müzeler Haftası’ nedeniyle Artvin’de program düzenlendi.

Programda açılış konuşması yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Özner Bilmiş, Artvin’de Müzeler Haftasını ilk kez kutluyor olmanın verdiği heyecanı dile getirerek, Türkiye’de açılacak olan 220’nci müzenin Artvin’de olacağına dikkat çekti.

Bilmiş, “Ülkemizde 210 devlet müzesi bulunmaktadır. Bir müze binamız olmamasına rağmen şimdi idari anlamda faaliyet göstereceğiz. 211’nci müzeyiz. Ülkemizde lisans almış 219 özel müzemiz bulunmaktadır. Yakında gastronomi müzemizi de yasal statüde açarak 220’nciözel müze olacağız” dedi.

Özner Bilmiş, konuşmasında müzelerin tarih açısından önemine değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından bu yılın temasıMüzelerin Gücü olarak belirlenmiştir.Bu hafta süresince ülkemizin somut olan ve somut olmayan kültürvarlıkları tanıtılır. Müzeler gezilerek kültür varlıklarını korumanın önemianlatılır,Hafta içinde açık oturumlar düzenlenir. Uzmanların konferans vermelerisağlanır. Okullarda farkındalık için Müze köşeleri hazırlanır, Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM’un 1946'dan itibaren ele aldığıkonulara bakıldığında, ilk defa 2001'de müze tanımı içerisinde "somut olmayankültür mirası” ve “yaşayan kültür mirası” kavramlarına ağırlık verildiği görülür.Bu durum, müze ile toplum arasındaki organik bağ kurma çabasının bir sonucuolarak kabul edilebilir.Günümüzde hassasiyetle üzerine eğilinen somut olmayan kültür mirası,yoğun bir şekilde anlatısal bilgiyi ifade etmektedir ve müzeler, bu bilgi türünüinsan yaşamının gündelik yanlarını tamamıyla saf dışı bırakan bilimsel bilgininezici baskısından kurtarma yolunda, önemli bir rol üstlenmektedirler.Tüm bu gelişmelerle birlikte, müzeler giderek nesne odaklılıktan çıkmayabaşlamış ve gündelik olanın; yaşayan kültür mirasının ve somut olmayan kültürmirasının ele alındığı, belirli bir sınıfsal grubun iktidarını meşrulaştırmanınötesinde kapsayıcı kurumlar olma yönünde ilerlemişlerdir.Bu bahsedilenler ışığında şu soruyu sorabiliriz;Müzeci kimdir?Cevap olarak; sizler, bizler, herkes müzeciyiz çünkü bu bir ekip işidir.Müze ise birlikte iş yapma kültürüdür.Artvin müzesinin kurulması için süreci başlatan ve sürece vesile olan tümbüyüklerimize, bakanlığımıza, bunun dışında Artvin’de idari anlamda bir devletmüzesi kurulmamışken Müze Müdürlüğümüz ünde teknik destek verdiği veçalışmaların içinde olduğu ve yakın zamanda açılması planlanan, bugün müzelergünü açılış kokteylinin de verileceği gastronomi müzesinin kurulmasınısağlayarak ilimizde özel müzecilik faaliyetlerini başlatan sayın valimize,süreçte yer alan yönetici ve personele çok teşekkür ederim.Müzeler günümüz kutlu olsun.”

Programda Artvin Müze Müdürlüğü Sanat Tarihçisi Yeliz Demiröz müzecilik tarihi hakkında, Artvin Gastronomi Müzesi Personeli Gülşah Öztürkise kentte açılacak olan gastronomi müzesi hakkında sunum yaptı.

Açılış programının ardından yapımı tamamlanan Artvin Geleneksel Mutfak ve Kültür Özel müzesi protokol tarafından gezilerek Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından müzenin tanıtımı yapıldı.

Programa Artvin Vali Yardımcısı Onur Özaydın, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Kültür ve Turizm İl Müdürü Özner Bilmiş, Artvin ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, kurum amirleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

HATİCE DİLER