YEREL
Giriş Tarihi : 22-12-2021 10:29   Güncelleme : 22-12-2021 10:29

“Nakliyenin Her Aşamasında Ayrı Vergi Alınıyor”

“Nakliyenin Her Aşamasında Ayrı Vergi Alınıyor”

Meyve Sebze Fiyatları Cep Yakıyor

Kış mevsiminin vazgeçilmezi sebze meyveler tezgâhlarda yerini aldı. Fiyatlarının pahalılığı ile dikkat çeken ürünlerin tarladan çıkan fiyatı ile tezgâh fiyatı arasındaki fark uçurum gibi. Bu farkı nakliye aşamalarının fazlalığına bağlayan manav Ali Doğru, “Ürün her el değiştirdiğinde bu artı bir KDV demektir. Üreticinin cebine giren bir para değil tamamen devletin aynı kalemden 3 farklı şekilde aynı vergileri tekrar alması demektir” dedi.

Kış mevsiminin iyice kendini hissettirmesiyle manav raflarındaki kış sebze meyveleri yerlerini aldı. Vitamine en çok ihtiyaç duyulan bu mevsimde meyve ve sebze fiyatları el yakıyor. Vatandaş fiyatlardan şikâyetçi olsa da manavlar fiyatların daha da yükseleceğini söylüyor.

Fiyatları nakliye aşamalarının yükselttiğini her yeni halde yeni KDV ÖTV eklendiğini belirten Artvin’de manavlık yapan Ali Doğru, Antalya’dan çıkan ürünün Artvin’e gelinceye kadar 3 hal değiştirdiğini aktararak, “Fiyatlar Türkiye'deki asgari ile çalışan kesimin geliri ile kıyaslandığı zaman pahalı ama üretim maliyetleri ile kıyasladığımızda zamanda oldukça uygun, böyle bir tezatlık var. Artvin malum biliyorsunuz Türkiye'nin en uzak şehirlerinden birisi. Nakliye olarak baktığımız zaman mazot 12 TL olmuş, otomatik 1,5-2 milyar maliyet yükleniyor. İki liraya aldığınız ürüne KDV ve ÖTV eklediğinde 6,5 lira maliyet oluyor. Bunlar haricinde çalışanlar,elektrik enerji giderleri oluyor. Bunlar da eklendiği zaman fiyatların buralara çıkması normal. Antalya'dan çıkan ürün Ankara'ya bir el değiştirerek geliyor,  Artvin'e gelirken ise Antalya'dan çıkıyor oradan Samsun,Trabzon Rize hallerine geliyor buradan gidip biz alıyoruz.  Her el değiştirdiğinde bu artı bir KDV demektir. Üreticinin cebine giren bir para değil tamamen devletin aynı kalemden 3 farklı şekilde aynı vergileri tekrar alması demektir. Yani senin 1 liraya aldığın ürün buraya gelince 3’e katlanıyor. Bu yüzden fiyatları uygun değil ama yapabilecek de bir şey yok” dedi.

“Vatandaşın Alım Gücü Korkunç Derecede Düşük”

Üretime verilen desteğin arttırılması gerektiğini belirten Ali Doğru, “Vatandaşın alım gücü korkunç derecede düşük. Alırken eski alışkanlığını bırakamayıp poşetini dolduruyor burada tartıldığı zaman fiyatı duyunca ister istemez içinden çıkarıyor, poşeti bırakıp giden çok oluyor. Durumu biraz olsun düzeltmek için başta yapılması gereken üreticiye çiftçiye yapılan desteğin artırılması. Artırılmasından ziyade bu uygulanan verginin gübre, mazot gibi ürünlerden sıfır verginin olması daha iyi olur. Hem kalkınma açısından iyi olur, hem çiftçi ürettiği zaman vergi vermesi de ürettiğini sattığı zaman, sen o malzemeden otomatikman KDV’ni alacaksın. Hem üretim artacak, hem tüketim artacak buna nazaran senin gelir vergin artacak” şeklinde konuştu.

En çok zam gelen ürünlerin patlıcan ve muz olduğunu söyleyen Manav Doğru, “Şu anda en fazla alan ürünler patlıcan ve muz, ithal muz 27,5 lira, patlıcan 15 TL, patates 6,5 lira. Örneğin muz ithal olduğundan dolayı rant olarak da insanların döviz artışlarını kendisine çevirmesinden kaynaklanıyor. 15 gün önce muz 18 lira 19 liraydı,  şu anda 27,5 lira,  yerli Muz da 15 lira” diye konuştu.

HATİCE DİLER