YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2021 11:58   Güncelleme : 14-10-2021 11:58

NASIL UCUZLAYACAK

NASIL UCUZLAYACAK

SOL Parti Artvin, “Gıda fiyatlarındaki artış iktidarın şirketleri koruyan politikalarının sonucudur” diyerek basın bildirisi yayınladı.

SOL Parti Artvin tarafından “Gıda Fiyatları Neden Yükseliyor? Kim Kazanıyor? Kim Kaybediyor?” başlığıyla yayınlanan basın bildirisinde üreticinin emeğinin karşılığını alması, tüketicinin de uygun fiyata gıdaya erişmesinin sermaye hakimiyetinin son bulması ve yerel pazarların yaygınlaşması ile sağlanabileceği vurgulandı.

Yayınlanan bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Gıda fiyatları neden yükseliyor

Çiftçilerin doğrudan tüketiciye satış kanalları, kooperatif ve birlikler üzerinden yapılan satışlar, haller/komisyoncuların yaptıkları satışlar, tedarikçi/tüccarların yaptıkları satışlar gibi farklı satış kanalları bulunur. Tüccarlar hem marketlere hem Pazar yerlerine, komisyoncular ise yalnızca Hal’lere satış yapabilir.

Sebze ve meyve büyük oranda tedarikçi şirketler aracılığıyla son tüketiciye ulaşır. Son tüketiciye doğrudan satış oranı, tedarikçilere yapılan göre oldukça düşük. Nitekim ülkemizde market zinciri sayılarının bugün itibariyle 33 binleri bulduğu ifade ediliyor. Sayıları katlanarak artan zincir marketlere karşın, çiftçinin satış yapabileceği yerel Pazar yaygınlığı son derece yetersiz.

Dolayısıyla fiyat artışlarının sebebi, pandemi sürecinde iktidarın çiftçinin Pazar erişimlerinin kısıtlaması sebebiyle ortaya çıkan krizden faydalanarak sayısal olarak da artış gösteren zincir marketler gibi aracı şirketlerin piyasadaki hakimiyetinin güçlendirilmesidir.

Nasıl ucuzlayacak

Gıda fiyatlarındaki artış iktidarın şirketleri koruyan politikalarının uzantısıdır. İktidar bu sorumluluğu üstlenmekten kaçınarak, suçu başka yerde arayarak kendini aklamaya çalışmaktadır. Üreticilerin aracı ve market zincirlerinin insafına bırakılmasına, gıda üzerindeki şirket kontrolünün artmasına son verilmelidir.

Doğrudan satış olanakları bilinçli bir şekilde kısıtlanmış üreticiler, girdi maliyetlerindeki artış ile maliyetin altına satış arasında iki yönlü bir baskı altındadır. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi sömüren bu gidişatı tersine çevirmek için çiftçinin doğrudan tüketici ile buluşmasını sağlayacak satış kanallarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, tedarik zincirlerinin kısalması gerekir.

Sebze ve meyvelerin kartlaşmadan hasat edilip çürümeden satılabilmesi için yerel pazarların açılması elzemdir. Bu aynı zamanda tüketicilerin de uygun fiyata taze sebze yiyebilmesi sağlayabilmenin yoludur.”