YEREL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 11:34   Güncelleme : 18-08-2021 11:34

NE YAZIK Kİ BAŞLIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkemizde 2021-2022 Av Dönemi’nin 21 Ağustos 2021 tarihinde başlayacağını duyurdu.

NE YAZIK Kİ BAŞLIYOR

Merkez Av Komisyonu, bu yıl avlanma usul ve esaslarını belirledi. Komisyon, avlanma zamanları, avcı başına avlanılacak hayvan miktarı, ava kapalı, yasak sahalar, avlanmada kullanılacak araç ve gereçlerin niteliklerine karar veriyor. Bu sene için av sezonu, her hayvan için farklı zaman dilimlerinde başlayacak.

Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkede kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirledi. Alınan karar 11 Ağustos 2021 tarihli ve 31565 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Av Komisyonu tarafından; avın açılış ve kapanış tarihleri, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitleri, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarı, Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özellikleri, mücadele amaçlı avlanma usulü belirtildi.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 21 Ağustos 2021 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak. Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecek. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmekte olup, avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecek.

Ayrıca avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 20 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.

DİLAN ŞAHİNBAŞ