YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2022 12:17

“Ne Zaman Çözülecek Bu Bilmece?”

“Ne Zaman Çözülecek Bu Bilmece?”

Yusufeli yeni yerleşim yeri taşınma süreci gündemdeki sıcaklığını koruyor. İlçe sakinleri henüz her şeyi tamamlanmamış olan yerleşim yerine taşınmak istemiyor. Hak sahibi sorunlarının da olduğu ilçede vatandaşlar ne yapacaklarını kara kara düşünüyor.

Yusufeli yeni yerleşim yeri sorunları devam ediyor. Sorunlar çözüm bulmamışken yapımı tamamlanmayan ilçeye taşınmanın başlatılmak istenmesi halkı ayağa kaldırdı. Yusufeli baraj çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni yerleşim yeri taşınma süreci hızlandırıldı fakat halkın sorunları bir türlü çözüme ulaşmadı.

Yusufeli’nde yaşayan Betül Ardıç süreç hakkında değerlendirme yaptı. Yeni yerleşim yerinde vatandaşların mağduriyetlerine değinen Ardıç, “22 Ağustos tarihinde birlik olup esnaftan destek için 23 Ağustos’ta dükkan kapatma desteği isteyen vatandaşlara esnaftan beklenen destek geldi. Yusufeli sokaklarında esnafların yüzde 95’i dükkan kapattı. Halk Yusufeli barajı temeli atılırken tuttuğu alkışı o gün haklarını almak için tuttu. Yusufeli barajının temeli atılırken Yusufeli halkı da orada yetkililerin Türkiye’nin en büyük barajının temellerine destek verdi. Yusufeli halkının katıldığı baraj açılışı ilçe vatandaşları tarafından alkışlandı. Bugün ise gelinen noktada hakkını alamayan vatandaşlar Yusufeli sokaklarında birlik oldu. Yusufeli ilçesi hükümet konağı önünde bir araya gelen vatandaşlar davet çağrılarını yaptıktan sonra haklarını almak için alkış tutarak yürüyüş yaptı. Yusufeli barajı ve yeni yerleşim yeri çalışmaları yapılırken yetkililer tarafından verilen sözler tutulmadı. Yusufeli’nde asıl yaşayan vatandaşlar hak sahibi olamadı. İlçenin bel kemiği olan esnaf yerleşim yerinde ne yapacağı konusunda kuşku içerisinde. Taşınma sürecinde bu vatandaşı nereye taşınacak. Bugüne kadar hiçbir şeyde zorluk çıkarmayan devletinin yanında olan Yusufeli vatandaşının hali ne olacak” dedi.

“Biz Sadece Verilen Sözleri İstiyoruz Fazlasında Gözümüz Yok”

İlçede esnaflık da yapan Ardıç, yeni yerleşim yerinde dükkanı olmayan esnafların olduğuna değinerek, “Mevcut Yusufeli’nde yaşamını yürüten vatandaş ne yapacağını bilmediği bir kargaşaya girmek zorunda bırakılmamalı. Yusufeli halkının tek isteği mevcut olan esnafın hak sahipliğini aldığı, merkezde olan işinin kenarı da köşede kalmadığı, mevcut ölçüde dükkânına uygun rutubetsiz olduğu bir ilçe istiyor. Mevcut ilçede yaşamını sürdüren vatandaşların ev sahipliği hakkını aldığı, herkesin başını sokacağı rutubetsiz bir evi olduğu bir ilçe istiyor. Bitmemiş bir ilçeye geleceğimiz olan çocuklarımızı gönderemeyiz. Söylenenlere göre bitmiş modern bir ilçeye taşınacaktık. Şimdi bitmemiş bir ilçeye öğrencileri okumak için nasıl göndereceğiz. Yeni yerleşim yerinde taş toprak demir parçasının içerisinde nasıl çocuklarımızı okutabiliriz. Okula yazdırmamak suç olabilir ama çocuklarımıza sahip çıkmakta bizlerin en büyük görevi. Tozun toprağın şantiyecilerin içinde bizim çocuklarımız okuyamaz” diye konuştu.

“Bekar Deyip Ev Vermediğiniz Çocuklar Büyüdü Yuvasını Kurdu”

O dönemde bekar olduğu için yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan gençlerin şimdi yuva kurduğunu ve evlerinin olmadığını aktaran Ardıç, “2014 yılında bekar olan ve sonradan evlenenler yeni konutlarda hak sahibi değil. Evlenen çiftler mevcut Yusufeli’nde satılmış evlerini kiraya vermeyen vatandaşlara yalvararak ev kiraladı bir düzen kurudu. Mevcut Yusufeli’nde de işini mi düşünecek, evini mi düşünecek, evliliğini mi düşünecek. Biz parti peşinde değil geleceğimiz peşindeyiz A parti B parti değil bizim derdimiz bunca yılımız kaygı içerisinde geçti. 40 yıldır baraj olacak diye yaşanılan ilçeden mağdur şekilde ayrılmak istemiyoruz. Halkın gücünden daha üstün bir parti olamaz. Biz birliğimize beraberliğimize güveniyoruz. İlçe bizim atalarımızın mirası yaşanmışlıklarımızı kendi kurallarınıza sığındırarak hiçe saymayın elinizi vicdanınıza koyun” ifadelerini kullandı.

“Kiminle Yeni Yusufeli Hayali Kurdunuz Kimleri Hak Sahibi Yaptınız”

Ardıç, gelecek kaygılarının olduğunu ve bu kaygıların ne zaman biteceğini bilmediğini dile getirerek, “Bizler şuan yeni Yusufeli’nde evlerimiz dükkanlarımız nerede komşularımız kim diye sorgulamak yerine başımızı hangi çatı altına sokacağız diye düşünüyoruz. Bunca çileyi çektik, sefasını burada yaşamayan bizlerden kira alacak yabancılara mı sürdüreceksiniz. Kimlere hak sahipliği verilmiş diye inceleme yapıp noter huzurundan sonra anahtar teslim etmediğiniz Yusufelili vatandaşların peşini bırakın Yusufeli’nin tozunu kaç yıldır kimin yuttuğuna bakın. Kimlerin taşınan mezarlar başında ağlayıp yaş döktüğüne bakın. Biz sessiz Yusufeli ses çıkarmasını da biliriz çığlık atmasını da. Bu kadar devletinin yanında olan halkın yanında olmak yerine koltuğunuzda rahat oturuyorsanız biz nereye taşınacağız diye düşünürken siz uyuyabiliyorsanız bizim daha çok çıkaracak sesimiz var” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER

 

AdminAdmin