YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 11:39   Güncelleme : 28-12-2021 11:39

Nereye Gidiyor Bu Pahalılık?

Nereye Gidiyor Bu Pahalılık?

Hayatın her alanında pahalılığın artması esnafları da olumsuz etkiliyor. Vatandaşın düşen alım gücü zincirleme olarak tüm sektörleri ilgilendiriyor. Döviz kurundaki düşüşlerin piyasayı etkilemeyeceğini düşünen vatandaşlar ne yapacağını kara kara düşünüyor. Meyve sebzeyi eskiden kilo kilo alan vatandaşların artık tane tane aldığını söyleyen Manav Ali Doğru, “özellikle üniversite öğrencileribazı ürünleri iki kişi bölüp paylaşmayı düşünüyor” dedi.

Temel vitamin kaynağı olan meyve sebzeyi dahi alamayacak duruma gelen vatandaşlar “artık yeter bu pahalılık nereye gidiyor” diyerek yetkililerden duruma el atmasını bekliyor.

Geçen hafta ile bu hafta arasında meyve sebze fiyatlarının değişik olduğunu söyleyen manav Ali Doğru, piyasayı şöyle değerlendirdi: “Dolar sebebiyle artan piyasanın düşmesi 5-6 ayı bulur, hemen düşmesi mümkün değil. Akaryakıt fiyatları hava şartlarının kötü olması sebebiyle daha da yukarı çıkacağını düşünüyorum. Bu haftanın rekorunu kıran sebzeler patlıcan ve salata oldu. İthal muzun zaten 1 aydır fiyatları çok uçuk, diğer ürünlerde mevsimine göre bir buçuk kat fazla diyebilirim. Vatandaşın alım gücü Artvin olarak düşünürsek en az bir 3 yıl borçlandı bu doğalgaz çalışmalarından dolayı herkes krediye girdi veya elindekini harcadı, şu anda alım gücü düşük vatandaşın. Benim genelde standart müşterim var onlarda çoğunlukla lokanta sahipleri, onların müşterileri düştüğü için otomatik olarak bizlerinde alım gücü düşüyor, zincirleme olarak birbirini etkiliyor bu durum. Vatandaşlar da öncesinde alırken kilo ile alıyordu fakat şu an maalesef tane ile almak zorunda kalıyorlar. Bazı ürünleri iki kişi bölüp paylaşmayı düşünüyor özellikle üniversite öğrencileri. Pandemi Ortaya çıktıktan 1 ay sonra burada çalışmaya başladım. O günden bu yana hesapladığım zaman buranın zarar ettiğini zaten sahibine ilettim ama yıllardır bu işi yaptığı için bir anda çekilmek istemedi yıllardır direniyor ama bir yerden sonra o da noktayı koymaya karar verdi. İşine yine devam edecek ama şubelerden birisi kapanmış olacak.”

HATİCE DİLER