YEREL
Giriş Tarihi : 18-10-2021 12:10   Güncelleme : 18-10-2021 12:10

OĞAN: SEKTÖRE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRME GAYRETİNDEYİZ

OĞAN: SEKTÖRE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRME GAYRETİNDEYİZ

Artvin Çoruh Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 2021-2022 eğitim öğretim döneminde 40 öğrenci ile akademik eğitime başladı. Bölüm Başkanı Dr. Öğrt. Üyesi Yener Oğan, bölümle ilgili detayları gazetemizle paylaştı.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Türkiye’de popüler meslekler arasında gösterildiğini dile getiren Dr. Öğrt. Üyesi Yener Oğan, “2021-2022 eğitim öğretim yılında YÖK bize 41 öğrenci onayı verdi. Çeşitli nedenlerden dolayı bir öğrenci dışında diğer 40 öğrencimizle eğitim-öğretim faaliyetlerimize başladık. Fakültemizde 2 öğretim üyesi ile dersleri sürdürmekteyiz. Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Durmuş hocamız var özellikle gıda mühendisliği alanında çok yetkindir kendisi. Önümüzdeki hafta yeni başlayacak bir hocamız var turizm alanında alacağız. İlerleyen süreçlerde özellikle uygulamalı dersleri desteklemek bağlamında akademisyen alacağız”dedi.

Bu yıl bölümde ilk defa eğitime başlanması nedeniyle fakülte dersleri için hazırlıkların hala devam ettiğini, öğrencilerin ikinci sınıfta görmeye başlayacakları uygulamalı dersler için mutfak yapımının ihale sürecinden sonra hızla yapılmaya başlanacağını aktaran Dr. Öğr. Yener Oğan, uygulama derslerinin yapılacağı endüstriyel mutfak yapımının detaylarından şu şekilde bahsetti: “Şuanda dönem müfredatımızdaki dersler teorik ağırlıklı ilk öğrencilerimiz olduklarından ve 1. Sınıf oldukları için uygulama derslerimiz ikinci dönemden sonrası için başlıyor. Özellikle ikinci sınıftan itibaren öğrencimiz mutlaka bir gününü mutfakta geçilecek çünkü mutfak uygulamaları 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf derslerinde mezun oluncaya kadar devam edecekler. Zaten asıl amacımız teorik bilginin yanında uygulamalı pratik bilgileri daha aktif bir şekilde öğrencimize verebilmek. Bununla ilgili 40 öğrencinin aynı anda uygulama yapabileceği ayrı ayrı istasyonların olduğu bir mutfak projemizi biz Haziran ayında hazırladık ve rektör hocamıza brifingini verdik onlar da hızlı bir şekilde projemizi onayladılar şuan ihale sürecindeyiz önümüzdeki 2-3 ay içerisinde mutfağımızı kurmayı planlıyoruz. 40 öğrencinin aynı anda uygulama fırsatı buna soğuk hava dolapları, ızgaraları,  pizza pişirme fırını, hamur yapma makinesi, bulaşık üniteleri akabinde yine pişiriciler, soğutucular şekilde farklı farklı gruplandırarak tam teşekküllü güzel bir mutfak yapacağız. Bunun için de bütçede rektörlüğümüzün herhangi bir kısıtlaması yok en iyi nasıl olması gerekiyorsa hiçbir kalemden kısmadan yapacağız. Tabii bunun daha sonra set üstü kurulumu da olacak hemen akabinde el set üstü kurulundaki kastımız tenceremiz, tavamız, bıçaklarımız kullanacağımız pişirme ekipmanları hazırlama ekipmanları gibi unsurların da en kısa zamanda zaten alımını gerçekleştirerek öğrencilerimiz için en iyisi ne olacaksa bölüm olarak zaten sunmamız gerekiyor zaten üniversitemizin de bu yönde katkıları yani açık bir şekilde devam ediyor. İnşallah Şubat ayından itibaren ikinci dönemle birlikte derslerimizin büyük bir bölümünü öğrencilerimizle beraber mutfakta işleyeceğiz. Mutfakta kullanılacak yağ, un, pirinç gibi ana ürünlere konu olan malzemeleri kendi bütçenizden sağlayacağız. Buraya gelen öğrencilere bölümle ilgili para harcama noktasında mümkün olduğunca harcatma taraftarı değiliz. Fakat YÖK ÖSYM kılavuzunda da bu açık bir şekilde gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne giden öğrenci özellikle kendi pişireceği ürünleri temin etme noktasında gönüllülük esasına dayandırıyor. Biz mümkün olduğunca öğrencimize herhangi bir harcama yaptırmayı planlamıyoruz. Bir turizm, gastronomi bölümü kurduğunuz zaman bunu biz etkinliklerle festivallerle ve benzeri unsurlarla destekleyeceğiz ve bölümümüzü kendi kendini çevrilebilen bir yapıya bürünmesini de bir şekilde sağlayacağız. Şuan yeni kurulan bir bölüm olduğumuz için süreç içerisinde bu durumları değerlendirip devam etmeyi düşünüyoruz.”

“Hem yöreye katkı sunmak bağlamında hem öğrencinin teorik bilgilerini uygulama imkânı sağlama noktasında önemli bir aşama kat edeceğiz.” Diyen Dr. Öğr. Üyesi Oğan, “Bu süreçte sektörde de işbirliği yapmayı planlıyoruz çevremizde kurulan nitelikli güzel Artvin yöremize özellikle turizmi geliştirici yönde güzel tesisler var bunlara da gerekli destekleri bölüm olarak katkı sunma bağlamında çalışmaları yürüteceğiz. Öğrencilerimiz şuan Artvin’i ve çevreyi tanıma durumundalar bölümde ikinci haftaları bölümde yani gayet olumlu da izlenimleri var. Fakültemizde özellikle staj desteklerinde çünkü sektör uygulamalarımızda olacak bizim ki yoğun olarak ikinci sınıftan sonra öğrencilerimiz sektörle çalışmaya başlayacak arada zorunlu stajımız var. Zorunlu stajlarını bölüm olarak daha nitelikli tesislerde yapmaları yönünde öğrencilerimizi yönlendireceğiz gerekirse yurtdışı staj yeri konusunda teşvik edeceğiz. Rekabet edebilirlik dışına çıkarak çevredeki yerleri görmek oradaki unsurları tecrübe ederek olacaktır tabii en azından öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeye açık olmaları bizim de işinizi kolaylaştıracaktır tabii ki de amacımız Türkiye'nin her köşesinde olduğu gibi bu alandaki hangi en yetkin bireyleri sektöre kazandırmak. Üniversiteler arası ERASMUS hareketliliği diye bir hareketlilik var öğrencileri hem öğrenme hem de staj konusunda destek sağlıyorlar. Bu konuda zaten üniversitemizin yıllardır yürüttüğü projeleri var. ERASMUS Avrupa merkezli bir proje olduğu için özellikle gastronomi alanlarıyla ilgili gerek Amerika gerek Avustralya gerek Kanada gibi yurtdışı programları 12 ay, 18 ay gibi zamanlarla kabul ediyorlar öğrencileri. Bununla ilgili çalışmalar elbette yapacağız ama tabi süreç içerisinde öğrencinin önce yurtiçi bir sektör deneyimlerini edilmesi gerekiyor özellikle yurtdışında hem dil eğitimi bağlamında hem de sektör deneyimi bağlamında çalışmalarımız sürüyor. Bölümümüz tamamen sanatla alakalı bir meslek olduğu için öğrencilerimiz yurtdışında da rahatlıkla çok kolay noktalarda iş bulabilecek düzeyde bireyler olacaklar” diye konuştu.

 Öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulma imkânlarından da bahseden Yener Oğan, sektöre nitelikli eleman yetiştirme gayreti içerisinde olduklarını vurgulayarak, “Pandemi ile beraber yiyecek içecek sektörü bundan etkilenen sektörlerin başında geliyor tabii özel bir durum olmadığı sürece rahatlıkla işletmelerde iş bulabilecekleri gibi işletmede yönetici pozisyonlarında da çalışacak bireyler de yetiştiriyoruz çünkü biz lisans eğitimi veriyoruz. Lisans eğitiminin en önemli özelliği de yemek pişiren kişi düşüncesinin dışarısında özellikle sektöre nitelikli eleman yetiştirme boyutundayız. Bunun yanı sıra kendi işletmelerini kurabilirler, catering organizasyonları gibi fuar organizasyonları gibi çok çeşitli organizasyonlarda yer alabilirler örneğin iyi bir youtuber olabilir iyi bir sosyal medya kullanıcısı olabilir bu işi fotoğrafçılık boyutu ile ilgilenip sektörel anlamda aslında çok geniş bir yelpazede iş bulabilme imkânları mevcut. Öğrencilerimiz çalışır ve kendilerini geliştirirlerse işsiz kalacaklarını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.