YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2021 11:05   Güncelleme : 21-09-2021 11:05

Öğrenciler eğitimden mahrum kaldı

Öğrenciler eğitimden mahrum kaldı

“Hepimizin eşit hakları var, bizlerde hakkımız olanı istiyoruz”

Tepedüzü Köyü Muhtarı Elyesa Uygun, yüz yüze eğitim başlamasına rağmen hala köyü için servis taşımacılığı ihalesi yapılmadığını açıkladı.

Muhtar Uygun, Tepedüzü Köy yollarının kötü olmasından ötürü servis taşımacılığı yapılamadığını bu yüzden öğrencilerin eğitimden mahrum kaldığını belitti.

Tepedüzü köyü Muhtarı Elyesa Uygun, “21. yüzyıl ve hala öğrenciler yol kötülüğünden ötürü okula gidemiyorlar. Bu bir masal değil. Kaf dağının ardındaki bir yerden de bahsetmiyoruz. Hemen yanı başımızda, Ardanuç ilçesine 10 km. mesafede ki Tepedüzü köyü yolundan bahsediyoruz. 2019 ve 2020 yıllarında yazılı ve sözlü taleplerime rağmen 2021 yılı yatırım programında Tepedüzü köyünün hiçbir talebi programa girmemiştir. Bu ihmal karlık yüzünden taşımalı eğitim sistemi ihalesinde yol kötüdür diye minibüsçü esnafı Tepedüzü köyü Merkez Mahallesi ihalesine girmemiştir” diye konuştu.

Muhtar Uygun, “Minibüs taşıma yapmadığından Tepedüzü Merkez mahallesinden muhtelif sınıflarda 8 (sekiz) öğrenci okula gidememekte ve mağdur olmaktadırlar. Bu durumdan ötürü başta öğrenciler ve aileleri büyük stres altındadırlar. Buraya nasıl gelindi? Köy-Des yatırım programlarını planlayan idare Kaymakam Bey başkanlığında 2 il genel meclisi üyesi ve iki muhtar encümeninden oluşur” dedi.

Muhtar Uygun, “Sürecin spesifik özellikleri de (covid -19 salgını vs.) olmak kaydıyla heyetteki muhtar encümenleri etkisizleştirilerek iki il genel meclisi üyesinin tasarrufuna mazhar bir şekil oluştu. Dolayısıyla devlet olanaklarını şahsi menfaatleri ve yandaş anlayışıyla paylaştılar. Örneğin; köylerin adı kullanılarak kendi mahallelerine 4 km. asfalt döktüren üyenin yolundan kış şartlarında 4 farklı araç geçmemiştir. Aynı süreçte köyümün öğrencileri zor şartlarda okullarına ulaşıyordu. Diğer üye ise ötekinin noteri durumunda ve ondan artanlarla idare etmektedir. Böyle yüzlerce örnek verilebilir. Yolu düzenlemek için talep ettiğim greyderi bile 4 ayda ancak alabiliyorum. Okulların şu an açılmasının yarattığı acil durumdan ötürü bir greyder marifetiyle Tepedüzü köyünün yolunu düzenlemeye çalışıyoruz ki, bir minibüsçü esnafı taşıma ihalesini alsın. Olanaklar devletindir ve hepimizin eşit hakları var ve bizde hakkımız olanı istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Konu kişisel bir durum değildir

Muhtar Uygun, “Olumsuzluklar yumağının çok küçük bir bölümünü sizlerle paylaşmaya çalıştım.  Maksadım, ifade ettiğimiz yanlışların bir daha tekrar etmemesidir. Olanakların adaletli ve şeffaf dağıtılması talebiyle Tepedüzü köyünün yapıl(a)mayan yolunda ki bu ihmalkârlığı görünür kılarak talebimin takipçisi olacağımı 2022 yılı yatırım programında Tepedüzü köyü yolunun ne kadarının programa alınıp alınmadığı bilgisini de sizlerle paylaşacağım” şeklinde konuştu.