YEREL
Giriş Tarihi : 13-05-2022 11:53   Güncelleme : 13-05-2022 11:53

Öğrenciler Sanat Şöleni Yaşattı

Öğrenciler Sanat Şöleni Yaşattı

Artvin Gazi Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri resim dersinde yıl boyunca yaptıkları eserleri “siz gelemiyorsanız biz geliriz” başlığı altında kentin sokaklarında sergilediler. Artvin Gazi Ortaokulu öğrencileri, kentte bir imza atarak resim dersi kapsamında ürettikleri materyalleri gezici sergi olarak Halitpaşa meydanından valilik binası önüne kadar taşıyarak burada tüm vatandaşlara sergilediler.

Artvin sokakları ünlü ressamların canlı tabloları ile renklendi.

Gazi Ortaokulu öğrencileri, resim dersinde yaptıkları tablo, heykel ve çeşitli tekniklerde çizdikleri resimleri 15 Temmuz Milli İrade Meydanında halka sergilediler.

200 öğrencinin yaptığı eserlerle dolan meydanda sanat şöleni yaşandı. Her yıl dönem sonunda okulun konferans salonunda sergilenen tablolar bu yıl pandemi nedeniyle ‘gezici sergi’ başlığı altında sokaklarda öğrenciler tarafından taşınarak vatandaşların beğenisine sunuldu.

Okulun resim Öğretmeni Pınar Kamacı Şirin ve Hatice Bayçelebi tarafından planlanan sergiye Vali Yardımcısı Onur Özaydın, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Gazi Ortaokulu Müdürü Osman Pehlivan kurum müdürleri, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Sergilenen tüm tabloları teker teker inceleyip öğrenciler ile sohbet eden Vali Yardımcısı Onur Özaydın, farklı bir sergi gezmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Sergi ziyaretinden sonra gazetemize özel değerlendirmeler yapan Özaydın, “Gazi ortaokulu öğrencilerimiz öğretmenlerin refakatinde hazırlamış oldukları sergiyi gezme imkânı bulduk buraya katılmaktan dolayı çok çok mutluyuz. Öğrencilerimizle bu anlamda öğretmenlerimizin öngörüsü doğrultusunda değişik bir çalışma sergiliyor kapalı alandaki bir sergi değil de görsel gezici ve sanatsal bir sergi icra ediyorlar. Sanatçılarımızın dünyaca ünlü ressamların çalışmalarına değişik figürler kullanarak yapılan canlı tablo örnekleri var aynı şekilde diğer görsel resimlerden oluşan farklı çalışmalar var. Velilerimiz ile birlikte öğrenci kardeşlerimizin çalışmalarını incelemekten onur duyduk. Ben böyle bir güzel düşünceyi hayata geçiren başta Gazi ortaokulumuzun yetkililerine, değerli resim öğretmenlerine, öğrenci kardeşlerimize çok çok teşekkür ediyorum hayırlı uğurlu olsun diliyorum” dedi.

Farklı bir işe imza atan Gazi Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerini tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “Gazi ortaokulumuz ilginç bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Fikir olarak sergi olarak çeşitli bölümlerden oluşan canlı tablolardan, atık malzemelerden, üç boyutlu heykeller ve normal resimlerden oluşan ve 200 öğrencimiz tarafından hareketli biçimde sergilendi. Çalışmalar okul ile Artvin Meydanı arasındaki yol güzergâhındahalkımıza açık sergilendi. Okulumuz, fikir olarak düşünce olarak çok ilginç bir etkinliğe imza attı. Gazi ortaokulumuzu tebrik ediyorum emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Pandemi nedeniyle serginin kapalı alanda değil de açık alanda yapılmasını kararlaştırdıklarını aktaran Gazi Ortaokulu müdürü Osman Pehlivan, “Döneme ilk başladığımızda pandemi nedeniyle özellikle maske mesafe nedeniyle okulumuzun salonunda biraz küçük olması nedeniyle farklı bir etkinlik yapalım diye düşündük. Görsel Sanatlar öğretmenlerimizin teklifi ile beraber karar aldık bu kararla dedik ki siz gelemiyorsanız biz geliriz. Bugün de gezici görsel sanatlar sergisi yapmış olduk bu Artvin'de ilk belki Türkiye'de de ilk bir sergi olabilir. Bu anlamda öğretmenlerimizin büyük katkısı var öğrencilerimizin büyük katkısı var emeği geçen öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize, bizi yalnız bırakmayan vali yardımcımız Onur Özaydın’a Milli Eğitim müdürümüz Fahri Acar’a kurum illerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Serginin hazırlanmasında öncülük eden öğretmenlerden olan Pınar Kamacı Şirin, bu tür değişik faaliyetlerin devamının gelmesi için çalışmalar yapacaklarını söyleyerek, “2 yıldır pandemi dolayısıyla çocuklarımıza uzaktan eğitim verdik velilerimiz okula gelemedi biz bile bazen çocuklarımızla karşılaşırdık. Bu sene yüz yüze eğitim de başlayınca çocuklarımızla bu eserlerin velilerin görmesi gerektiğini düşündük nasıl yaparız dedik onlar gelemiyorsa biz gideriz diye düşünüp eserlerimizi emeklerimizi Artvin halkına kendi velilerimize bir seyir yaratmaya çalıştık. 200'e yakın öğrencimiz 25 canlı tablomuz var ünlü sanatçıların tablolarını canlandırdı çocuklarımız. 50'ye yakın atık malzemelerinden yapılan heykellerimiz var onun dışında sulu boya, akrilik, pastel gibi çeşitli teknikler de çizilen resimsel çalışmalarımız var. 5’nci sınıftan 8’nci sınıfa kadar olan çalışmalarımız mevcut burada görevlendirdiğimiz öğrencilerimiz 6 ve 7’nci sınıf öğrencilerimiz var. 8’nci sınıf öğrencilerimiz şu an sınav hazırlığında olduğu için onlara görevlendirme yapamadık. Onlar şu an sınav odaklı çalışıyorlar. Öğrencilerim çok mutlu çünkü kendi yaptıkları herhangi bir şey sergilemekten inanılmaz gurur duyuyorlar.Biz yaratıcılık üzerine odaklanan bir dersiz bunun üzerine de her yıl değişiklik farklılık yaratmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Resim dersinde yaptığı çalışmayı sergilemek için gelen Gazi Ortaokulu öğrencilerinden Ece Öykü İnce de geri dönüşümden ortaya çıkardığı çalışmayı yaparken çok eğlendiğini aktardı.

 

HATİCE DİLER