YEREL
Giriş Tarihi : 16-09-2021 11:14   Güncelleme : 16-09-2021 11:14

“Öğrenciler yüz yüze eğitim hakkından mahrum edilmesin”

Artvin Çoruh Üniversitesi senatosu tarafından alınan online eğitim kararına bir tepkide Demokrat Partisi İl Başkanlığından geldi.

“Öğrenciler yüz yüze eğitim hakkından mahrum edilmesin”

Artvin Çoruh Üniversitesi senatosunun 1. sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitim almalarına yönelik aldığı karar hakkında basın açıklaması yapan Demokrat Partisi, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Basına ve Kamuoyuna; Artvin Çoruh Üniversitesi senatosu tarafından alınan kararlar ne yazık ki hem üniversitenin 1. Sınıf öğrencilerini hem de esnafımızı üzdü.

Artvin Çoruh Üniversitesi, gerçekleştirilen senato toplantısında alınan kararları açıkladı. Karara göre ildeki barınma ve yurt kapasitesi göz önüne alındığında, pandemi koşullarında öğrencilerin önemli mağduriyet yaşayacaklarının öngörüldüğü ve bu durumun önlenmesi amacıyla 1. sınıfların güz dönemi için uzaktan eğitim yoluyla eğitime katılmalarının uygun görüldüğü belirtildi.

Ülkemizde bulunan 209 üniversitenin 208’inde tüm öğrenim grupları için derslere yüz yüze başlama kararı alınmışken ne yazık ki kentimizin üniversitesi Artvin Çoruh Üniversitesinde 1. Sınıf öğrencileri uzaktan eğitim almaya devam edecek. Sebebi ise barınma ve yurt kapasitesi eksikliği.

Üniversite ne yazık ki bu kararı alırken hiçbir şekilde yerel yönetime danışmamış, bu sorunu “Gelin hep birlikte masaya yatıralım ve bir sonuca varalım” dememiştir. Madem böyle bir sorun vardı, Üniversite senatosu neden kontenjan sayılarını düşürmedi? Neden 1500 yabancı öğrenci üniversiteye kabul edilirken ülkemizin çocukları üniversitelerine gelerek yüz yüze eğitim alamıyorlar? Artvin Çoruh Üniversitesinin her geçen yıl daha da büyümesi hedeflenirken böyle bir karar neden alındı?

Zaten 2 yıldır içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeni ile öğrenciler eğitimlerinden mahrum kalmış, yüz yüze eğitim niteliği hiçbir şekilde online eğitimde sağlanamamıştır. Bu pandemi süreci içinde üniversite çevresinde işletmesi olan esnaflarımız da neredeyse kepenklerini kapatma noktasına gelmişlerdi. Şimdi gelinen noktada ise Artvin esnafının ve Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin mağdur edildiğini görüyoruz ve üzülüyoruz.  Artvin Çoruh Üniversitesi senatosuna sesleniyoruz. Bu kararı geri alın ve öğrenciler şehrimize gelebilsin. Hem esnafımız canlansın hem de öğrenciler yüz yüze eğitim hakkından mahrum edilmesin”