YEREL
Giriş Tarihi : 04-09-2021 10:53   Güncelleme : 04-09-2021 10:53

OKULLAR BAŞLADI VELİLER DÜŞÜNCELİ

Eğitim öğretim yılı başlamasıyla velilerin dertleri de başladı. Yapılan hesaplamalarda 2021 - 2022 eğitim öğretim yılında veliler için eğitim masraflarının en az yüzde 30-40 oranında arttığı anlaşılıyor.

OKULLAR BAŞLADI VELİLER DÜŞÜNCELİ

Pandemi nedeniyle 1 buçuk yıl ara verilen eğitim öğretim sezonu başladı. Yapılan hesaplamalar da ise 2021 - 2022 eğitim öğretim yılında aileler için masrafları zirve yapmış durumda. Okulların açılmasıyla kırtasiye ve okul kıyafetleri alışverişleri de hızlandı. Ancak yaşanan ekonomik bunalım kırtasiye ürünlerine yansımış durumda. Kırtasiye fiyatlarında ciddi artışlar yaşanırken veliler çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için adeta ecel terleri dökmeye başladı.

Kaleminden silgisine, defterinden boya kalemine, çantasından kitabına her ürüne gelen fiyat artışları karşısında veliler çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için bütçelerine göre markalara ve alternatif yerlere yöneliyor. Veliler, her şeye rağmen çocukların ihtiyaçlarını temin edebilmek için seferber oldu.

ASGARİ ÜCRETİN 5'TE BİRİ KIRTASİYEYE

Dar gelirli aileler artan kırtasiye fiyatları nedeniyle kara kara düşünüyor. Bu yıl ki kırtasiye alışveriş tutarı ortalama 500 TL yani asgari ücretlinin maaşının 5'te 1'i okul harcamasına gidiyor. Buna ek olarak okul kıyafetleri ve okul servis ücreti de eklenince veliler için durum daha da vahim bir hal alıyor.

YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE Kİ FİYAT ARTIŞLARI TEPKİ ÇEKİYOR

Öğrencilerin en çok kullandığı eğitim malzemelerinde yaşanan yüzde 50’nin üzerinde ki artışlar velilerin tepesine yol açarken en çok kullanılan ürünlerin başında yer alan silgi-kalem, kırtasiye fiyat listeleri ve TÜİK verilerine bakıldığında pandemi öncesi fiyatlar değerlendirildiğinde fahiş artış olduğu görülüyor.

Ortalama 15 kalem kırtasiye ürünleri 2 yıl önce 300 TL  iken bu fiyatlar şimdi 500 TL üzerinde tutuyor. Bunlar içinde okul kıyafetleri ve servis ücreti yer almazken bunların da eklenmesiyle iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

İşte belli başlı fiyatlar:

Defter 7-15 TL, A4 Kağıdı 30 TL, Kalem 2-10 TL, Silgi 2-7 TL, Boya Kalemi 10-30 TL, okuma kitabı 25-40 TL, sözlük 45 TL, çanta 60-100 TL, resim defteri 10-20 TL, kalemlik 15-25 TL, beslenme çantası 20-30 TL, Kalem traş, bant, uhu, oyun hamuru gibi ürünler eklenince liste uzayıp gidiyor.

Durum böyle iken veliler de tepkili. Asgari ücret ile geçinen vatandaş bir de 2 çocuğu varsa acaba işin içinden nasıl çıkacak. Ki bu veli sadece okul masrafı değil ekonomik şartlar içinde ev kirası, faturalar ve mutfak masrafları da işin içine girince acaba nasıl yapacak merak konusu.

Veli Bilginur hanım, 3 çocukları olduğunu bunların 2 sinin okula gittiğini ve asgari ücretle geçindiklerini söylerken okul masraflarının aşırı fiyat yüksekliğinden duyduğu şikayetini dile getirdi.  Çocukların kırtasiye ve okul kıyafetleri masrafını 950 TL tuttuğunu söyleyen Bilginur hanım, "Asgari ücret alıyoruz. Aldığımız para kira, faturalar ve mutfak masraflarına bile yetmezken şimdi bir de okul fiyatlarının yüksekliği. İşin içinden nasıl çıkacağız inanın hiç bilmiyoruz" dedi.

Ve Bilginur hanım gibi birçok veli aynı durumdan şikayetçi. Yaşamak zor ama okumakta bir o kadar zor artık.

HATİCE DİLER