YEREL
Giriş Tarihi : 01-09-2021 11:26   Güncelleme : 01-09-2021 11:26

“OKULLAR SOKAKTAN DAHA GÜVENLİ”

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, 6 Eylülde açılacak olan okullarda hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.

“OKULLAR SOKAKTAN DAHA GÜVENLİ”

2020 Mart ayından itibaren uzaktan devam eden eğitim öğretim süreci tam zamanlı olarak başlıyor. Fahri Acar, “Artvin milli eğitim müdürlüğü olarak yaklaşık 2 bin 200 öğretmenimiz ve 25 bin öğrencilerimizle tüm sağlık tedbirlerini alarak 6 Eylül itibariyle okullarımızı açmaya hazırız” dedi.

Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik uyum eğitimi sürecinin 1 Eylül – 3 Eylül tarihleri arasında başlayacağını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “Sağlık sorunları yaşamadığımız tamamen eğitim öğretime odaklandığımız başarıya odaklandığımız bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Biz Artvin milli eğitim müdürlüğü olarak yaklaşık 2 bin 200 öğretmen ve 25 bin öğrencimiz ile okullarımızda tüm sağlık tedbirlerini alarak 6 Eylül itibariyle okullarımızı açmaya hazırız” diyerek sınıf düzeninde öğrencilerin nefesinin birbirine temasının en az olacak şekilde düzenlendiğini belirtip, “bakanlığımızın talimatlarında dikkat etmemiz gereken şey şu bu sene normal sınıf düzeninde oturtacağız çocukları. Çünkü birbirleriyle nefes teması olmamalarını istiyoruz o yüzden her öğrenci farklı yöne bakacak şekilde birbirlerine temas etmeyecek şekilde oturtacağız, sınıflarımızı o şekilde kullanacağız. Sevinerek söyleyebiliriz ki biz Artvin milli eğitim müdürlüğü olarak Artvin ili olarak eğitim altyapısı fiziksel altyapısı çok güçlü bir iliz sınıflarımız çok kalabalık olmayacağı için bu süreci en kolaylıkla atlatacak illerden birisi oluruz. Bizim sınıflarımız 20-22 kişilik düzeyde çok kalabalık değil o yüzden sınıflarımız sağlık açısından uygun olacak. Ayrıca geçen yıldan edindiğimiz deneyimle bütün okullarımıza her türlü dezenfektan ürünü çocuklarımız için maske ve temizlik malzemeleri gibi bütün ürünlerin hepsi hazır. Bu konuda bakanlığımızda çok ciddi bir çalışma yapıyor çok titiz bir çalışma yapıyor” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin aşılama oranlarından da bahseden Fahri Acar, öğretmenlerin yanında velilerinde aşı konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiğini vurgulayarak, “Aşılama oranı Artvin özelinde bakarsak ilçelere göre farklılık göstermekle birlikte bu hafta itibariyle yüzde sekseni geçtiğimizde söyleyebilirim. Yüzde 80’i 10-15 gün öncesinden geçen illerimiz vardı. Artvin’de ortalama yüzde 80-85’lere yaklaşmış durumda. Türkiye aşılama oranının yaklaşık 10 puan önünde gidiyor eğitimcilerimiz. Bu vesileyle buradan da şuana aşı olmaya kadar fırsat bulamayan bu konuyu ihmal eden arkadaşlarımız çalışanlarımız varsa onları da en kısa zamanda aşı olmaya davet ediyorum. Şunu da belirteyim aileler velilerimiz de bizim ailemizin bir parçası velilerimizin de eğitime katılımını çok önemsiyoruz ve velilerimizi de aşı olmaya davet ediyoruz. Çünkü okullarda ne kadar tedbir alırsak alalım eğer çocuk evde bir bulaş riskiyle karşılaşırsa çocuk bunu okula taşıyabilir öğretmenlere taşıyabilir. Tabii ki çocuklarımız ailelerimizin göz bebeği bilerek isteyerek onlara bir zarar vermek istemezler ama işte günlük telaşı der zaman bulamama gibi nedenlerle aşısını olmayan ailelerimiz varsa onları da aşıya davet ediyoruz. geçen yıl yoktu maske, mesafe, hijyen tedbirler alarak devam ediyorduk. Bütün dünyada kabul edilen görülen ve şuanda bilinen bu salgını sona erdirmenin yolu aşıdan geçiyor. Bu nedenle bir an önce bütün insanlarımızı Artvin'de yaşayan, ülkemizde yaşayan her bireyin aşıya ulaşmasını aşı olmasını bekliyoruz. Bir eğitimci, bir öğretmen olarak bunu rica ediyorum biz artık okullarımızın tekrar kapanmasına veya ve yarım zamanlı eğitime tahammül etmek istemiyoruz. Çocuklarımıza bunu yaşatmaya da hakkımız yok o yüzden çocuklarımızın sağlıklı yüz yüze eğitimi için lütfen bütün yetişkinler olarak bunu meslek grubu olarak ayırarak da değil öğretmenimiz, öğrencimizin, velilerimizin basın mensuplarımızın kısaca herkesin bir an önce tedbir almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Okulların açılacağını duyunca öğretmenlerin gözlerinin içinin parladığını ve okulların açılmasını heyecanla beklediklerini dile getiren Fahri Acar, “düşündün ki sizi öğretmensiniz yıllarca çocuklarla iç içe onların iyiliği için gelişimi için çaba göstermişsiniz bütün yaşamınızı harcamışsınız okula gidiyorsunuz öğrenciler yok. Bizim için de hem zor hem de dramatik bir süreçti bu pandemi dönemi o yüzden çok mutluyuz. Öğrencilerimiz öğretmenlerine, öğretmenlerimiz öğrencilerine kavuşacaklar sabırla bekliyoruz heyecanla bekliyoruz” dedi.

Öğrencilerin okul servislerinde de güvenle taşınması için tedbirler aldıklarını söyleyen Acar, “Okullarımız sadece öğrenci-öğretmen veliden ibaret değil. Orada bizim kantin çalışanlarımız var, servis şoförlerimiz var, okulla ilgili diğer hizmetleri yürüten kişilerimiz var. Biz bunların hepsi ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Taşıma ihale sürecinde şoförlerden bu sene diğer yıllardan farklı olarak aşı olmalarını istiyoruz. çünkü o çocuklarla zaman geçirecek kantinlerdeki kişilerimizin önceden normal hijyen beklentilerimiz vardı bu sene özellikle aşı ile ilgili beklentilerimiz var. Okula çocuğa dokunan eğitimdeki bütün paydaşlarımız da bu çalışmaları yapıyoruz. Biz uzun süredir söylüyoruz çocuklarımız için ailelerden sonraki en güvenilir ortamlar okullar. Biliyorsunuz bunu söylemeye bile gerek yok bütün çocuklar öğretmenlerimizin evladı gibi o yüzden öğretmenimiz evde çocuğuna gösterdiği özeni aynı zamanda öğrencisine de gösteriyor ailelerden sonraki en güvenli ortamlarımız okullarımız” diye konuştu.

HATİCE DİLER