YEREL
Giriş Tarihi : 20-09-2022 10:33

“Ölürsek Şehit Kalırsak Gaziyiz”

“Ölürsek Şehit Kalırsak Gaziyiz”

Artvin’de “19 Eylül Gaziler Günü” dolayısıyla tören düzenlendi.Milli İrade Meydanında düzenlenen tören, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunasıyla devam etti.

Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında, 19 Eylül 1921'de, Gazi Meclis tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazi"lik unvanı ve "Mareşallik" rütbesi verilmesi ve Gaziler günü dolayısıyla törende konuşma yapan Vali Doruk, bu toplumun inancında ölürsem şehit kalırsam gazi olurum düsturu olduğunu ifade etti.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kast eden her türlü girişim, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Doruk, “Bu nedenle aziz milletimiz, tarih boyunca istiklal ve istikbalinden asla taviz vermemiştir. En zor şartlar altında bile kutsal bildiği tüm değerlerine sahip çıkmıştır. Bu anlayışla hareket eden kahramanlarımız, canından vazgeçmiş vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir." dedi.

Vali Doruk, “Her gazimiz, her şehidimiz ortak değerimizdir. Bu mukaddes topraklarda onurlu bir şekilde yaşamamız onların fedakârlıkları sayesindedir. Ecdadımız, tarih boyunca nice kahramanlık destanına imza atmıştır. Bizlere şerefle dolu bir geçmiş emanet bu gazi milletin ferdi olmak hepimiz için gurur kaynağıdır. Bugün aynı inanç ve kararlılıkla onların bu kutsal emanetine sahip çıkıyoruz. Şehitlerimizin ruhlarını asla incitmeyecek, gazilerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak büyük ve güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Vatanımızın bağımsızlığı için can veren aziz şehitlerimize yüce Allahtan rahmet diliyorum. Geleceğimiz için bedenlerini ortaya koyan kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Törende İl Jandarma Komutanlığı adına konuşma yapan Astsubay Çavuş Funda Gül Yaylacı, gaziler gününün; kahraman gazilere olan minnet ve şükran duyguları dile getirme ve canları pahasına yürütmekte oldukları vatan görevini aynı azim ve kararlılıkla sürdüreceklerini bir kez daha ifade etme günü olduğunu kaydetti.

“Her nesil, kendinden önceki nesle minnettar, kendinden sonraki nesle borçludur.” diyen Yaylacı, “Bizler de, bugünün gençleri olarak, dünkü nesillere minnettar, yarınki nesillere borçluyuz. Kahraman malul gazilerimize minnet ve şükranlarımızı ifade ederken, yarınki nesillere karşı olan borcumuzun ağırlığını da omuzlarımızda hissedebiliyoruz. Gazilik, kelime anlamı olarak; dinine, vatanına ve namusuna tecavüz etmeye yeltenen düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gazadan sağ salim dönenlere verilen bir sıfattır, unvandır. Ecdadımız; "ölürsem şehit, kalırsam gaziyim" düsturuyla savaşmış. Canını ortaya koymuş, en büyük miraslardan birisi olarak bize bu güzel vatanımızı bırakmıştır. İstiklal şairimizin; ‘Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker, gökten ecdad inip öpse o pak alnı değer.’ Dediği gibi Malazgirt'te, Kosova'da, Çanakkale'de, Dumlupınar'da, Sakarya'da, yurt içi ve yurt dışında sürdürülen Terörle Mücadele Harekatında tüm yurdumuzda canla başla mücadele eden kahraman milletimize, şehit ve gazilerimize layık birer vatan evladı olmak hepimizin boynunun borcudur. Bu duygu ve düşüncelerle: Gazilerimizi Anma Günü münasebetiyle toplandığımız bu günün birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyor ve başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere tüm Gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Merve Yavuz Demir ise yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasını müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM'nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekâtı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırıldığımız gündür. Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız. Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi, Ulu Önder M. Kemal Atatürk'ün 19 Eylül 1921'de TBMM tarafından gazilik unvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır. Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir. Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malul veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir." Gazi Atatürk'ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Aynı zamanda Atatürk'ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir. Bu günde bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim.”

 

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay, Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yıldırım Saygılı Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, kurum müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Hatice Diler

 

 

AdminAdmin