SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-11-2022 11:03

Organ Bağışı Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

Organ Bağışı Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

Hopa Devlet Hastanesinde Organ bağışı hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla stant açıldı. Stantta vatandaşlar organ bağışı hakkında bilgi aldı.

Hastane personeli tarafından açılan stantta, nereye-nasıl organ bağışı yapabilirim? Organ bağışı için yaş sınırı ve özellik aranıyor mu? Bütün organlarımı bağışlamak istemiyorum, mümkün mü? Gibi soruların yanıtı verildi.

vatandaşlar stantta şu sorulara yanıt buldu:

“nereye-nasıl organ bağışı yapabilirim?

İl Sağlık Müdürlüğüne

-Tüm Özel ve Kamu Hastanelerine

-Üniversite Hastanelerine

-Organ nakli yapan merkezlere

-Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezlerine

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler yukarda belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

Organ bağışı için yaş sınırı ve özellik aranıyor mu?

18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

Bütün organlarımı bağışlamak istemiyorum, mümkün mü?

Organ bağışı kartının bir bölümünde bağışlamak istediğiniz organlarla ilgili seçenekler mevcuttur, bu bölümde işaretlediğiniz organlarınız dışında her hangi bir organınızın alınması söz konusu değildir.

Her organ bağışı yapanın organları mutlaka alınır mı?

Kişi organ bağışı yapmış olabilir fakat evde yolda ya da kaza yerinde ölümü gerçekleşmiş ise organları alınamaz. Daha öncede belirttiğimiz gibi ancak hastane ortamında tıbben ölümü gerçekleşmiş kişilerin organları aile bireylerinin de onayı ile alınabilir.”

Sariye TOPALOĞLU

Gündem ArtvinGündem Artvin