YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2021 11:15   Güncelleme : 18-06-2021 11:22

Orhan, hem yaptıklarını hem de yapacaklarını anlattı

Artvin Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan seçildiği günden itibaren yapılan çalışmaları en şeffaf şekliyle anlattı.

Orhan, hem yaptıklarını hem de yapacaklarını anlattı

Ercan Orhan yaptıkları çalışmaların dışında geleceğe dönük yapacakları projeleri de anlatan Orhan, Borçka turizm kenti olma yolunda ilerliyor” dedi.

2 yıldır Belediye Başkanlığı görevini yapan Orhan; “Seçimden öncede Borçka’nın öncelikli sorunları nelerdir diye kafa yormuştuk. Seçimi aldıktan sonrada hemen işe koyulduk. En önemli sorun altyapı ve su sorunuydu. İçilebilir suyu Borçka’ya nasıl kazandırabiliriz. Tesislerimiz vardı fakat işler halde değildi altyapı çalışmaları, su çalışmaları tamamen bir müteahhit tarafından yürütülüyordu iller bankası ihalesiyle fakat müteahhit firmanın tasfiyesi sonucunda biz tekrar ihalesini yaptırıp hemen geçen yıl temmuz ayında da bunun çalışmalarını başlattık. Şuan hızlı biri şekilde çalışmalar devam ediyor ve yaklaşık 2 yıl içerisinde de bu çalışmaların bitmesi gerekiyor. Bu çalışmalar 1 yıldır devam ediyor ve 1 yıl içinde de planlanan süre içerisinde de bitireceğiz.

Bilindiği üzere her ilçede Pazar yeri olur. Borçka’da Pazar yeri geçmiş dönem Belediye Başkanı çok güzel bir Pazar yeri Borçka’ya kazandırmıştı. Ancak biraz uzak olmasından kaynaklı Borçka esnafı ve vatandaşımız Pazar yerinin daha önce şehir merkezinde olduğu gibi tekrar aynı yerine gelmesini istemişti. Bizde halkın sesine kulak vererek Pazar yerimizi tekrar aynı yerine taşıdık. Ekonominin en zor olduğu dönemlerde Pazar yerinin Borçka merkezde olması esnafı da biraz daha hareketlendirdi. Bu sebeple de tekrar aynı yerine gelmesinin iyi olduğunu düşünüyorum” Borçka Belediyesi’nin çalışmalarını anlattı.

Borçka’nın daha yaşanır, daha estetik ve turizm bölgesi olması için çalıştığı söyleyen Orhan; “Şuan yürütmekte olduğumuz 2 tane proje var. Birisi yürüyüş, bisiklet yolu diğer adıyla yaşam vadisi, aksu mahallesini Gündoğdu mahallesine bağlayan bir asma köprü projelerimiz var. Yürüyüş, bisiklet yolunda Araç trafiğinin olmadığını yaklaşık 800 metrelik bir yaşam alanı oluşturmaya çalışıyoruz.

En çok eleştiri aldığımız konulardan bir tanesi de mimari ve estetik yapı. En azından bizim geldiğimiz süre içerisinde şehir meydanını daha modern, daha Borçka bölgesinin kültürüne uygun bir hal aldırabilmemiz için projeler geliştirdik. Ve kısa süre içerisinde de meydan projesine başlamayı düşünüyoruz.

Vatandaşımız talebi üzerine bir fırın çalışmamız olacak. Daha kaliteli, daha sağlık koşullarına uygun, daha ucuza yani halk ekmek gibi bir projemiz var. Onunla ilgili bazı girişimlerimiz olmuştu ancak gerçekleşmedi. Onu da en kısa süre içerisinde başlayacağız, zaten arazimizde hazır en kısa süre içerisinde başlayıp halkımıza bu hizmeti vermek istiyoruz.

Bu hizmetleri kazandırdıktan sonra toplumun daha yaşanılabilir, estetik anlamda da daha güzel bir Borçka’da birlikte yaşamaya devam edeceğiz.

Toplumda bir söz vardır; Zahmetsiz, rahmet olmaz. Hiçbir belediye başkanı altyapı işine girmeyi çok istemez. Ancak biz kendi istikbalimizi değil, Borçka’nın istikbalini düşünüyoruz. En büyük sorun olan bu altyapı sorununun bir an önce çözümü için kollarımızı sıvadık ve yola çıktık. Şuan vatandaşımız toz, toprak içerisinde kalabiliyor, bunun önüne geçebilmek için zaman zaman sulamalar yapıyoruz, müteahhit firmaya yardımcı da olmaya çalışıyoruz. Bu sıkıntılar altyapı çalışması olan her yerde yaşanır. Ama sonu kesinlikle iyi olacak ve toplum yaklaşık 50 yıl altyapı sorunu, su sorunu gibi sorunlar yaşamayacak. Daha güzel bir şekilde daha kaliteli yaşam ortamlarını sağlamak da belediyelerin görevidir. Bizde bu görevi en iyi şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Bu konu da sadece Borçka halkından biraz sabır istiyorum.

Belediyemizde şuan 148 personelle çalışıyoruz. Biraz kadrolarımız şişkin olabilir bu da tabii bizden kaynaklı bir durum değil. Borçka bir sanayi kenti değil, bir turizm kenti olmaya doğru gidiyor. Fakat ekonomik anlamada gelir getirici, insanların kendi yaşamlarını idame edeceği çalışmalara henüz kavuşamadık. Turizm kenti olmaya doğru gidiyoruz. Ama şuanda konar göçer bir turizm var ilçemizde. Yani evet Borçka’ya turist geliyor. Ancak göreceği yeri gün içinde görüyor Borçka’da kalmadan Borçka’yı terk ediyor. O açıdan yatırımcı arkadaşlardan da ricam Borçka’ya yatırım yapılsın. Biz Borçka‘nın gelişimi için yatırımcı arkadaşlara da belediye olarak her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bizim isteğimiz burada turisti 3 gün 5 gün 1 hafta rahatlıkla ağırlayabilelim. Lokal çalışmalar var. Karagöl, camili, aralık köyü, klaskur tarafında bazı yatırımcılar turistlerin kalabilecekleri pansiyonlar yapmıştır. Ama bunlar tam olarak yeterli değildir.

Turizm acentelerinin söylediğine göre, Borçka-Karagöl Karadeniz turu paketinde yoksa fazla talep bulamadıklarını söylediler. Karagöl çok ön planda, çünkü çok doğal ve gerçekten el değmemiş bir yapısı var. Camili de biyosfer rezerv alanı. Bunların dışında daha hiç el değmemiş turizm faaliyetleri açısından da çok bilinmeyen farklı vadilerimiz ve bölgelerimiz var. Bunlar da yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Ve Borçka Artvin’de turizm konusunda bir lokomotiv görevi alacak gibi görünüyor.

Borçka’da teleferik yöntemiyle daha üstten hem doğayı görerek hem de ulaşım sağlayarak varılabilir. Ancak bunlar çok büyük yatırım faaliyetleri ama bu yatırımlar içinde kaynağa ihtiyaç var. Bu kaynak konusunda da Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi burada da sıkıntılar var. Ama ilerleyen zamanlarda bunların kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bunların da devreye gireceğini düşünüyorum.

Borçka Barajı, Muratlı Barajı’nda oluşan göller üzerinde Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un yapmış olduğu özellikle Borçka Barajı üzerinde marina ve turizme kazandırılacak yerler var. Bunun içinde valimiz yapmış olduğu katkıları da yadsıyamayız. Biz Belediye olarak da buralara katkı sunmakta isteriz. Turizm anlamında da yapılan yatırımların geliştirilmesi için belediye olarak bize düşeni yapmaya hazırız” dedi.