YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 10:17   Güncelleme : 04-06-2021 10:17

Orhan’dan Geleceğe Yönelik Açıklamalar

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, pandemi sürecinde esnafın sorunlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Orhan’dan Geleceğe Yönelik Açıklamalar

Orhan, pandemi süresi içerisinde Borçkalı esnafların taleplerine ve Borçka’nın destinasyon, turizm alanı olarak Artvin için önemli konumda olduğunun ifadelerine dikkat çekti. Aynı zamanda öğrencilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Orhan, aynı zamanda çay üreticilerine yapılan orantısız güç hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Pandemide esnafların talebi

Orhan, esnafların talepleri hakkında şu açıklamalara yer verdi “ Esnafların en büyük taleplerinde yanlarında durmamız gerekiyordu işte belediyenin çatısı altında bulunan dükkânlarımız vardı bunlara her hangi bir zam yapmadık, ödemelerinde kolaylıklar tanıdık. Pandemi sürecinde de esnafımıza açık oldukları dönemlerde maske, eldiven, dezenfektan gibi desteklerde bulunduk fakat şu anda belediye marifeti ile esnafımızın sorunlarını tam olarak çözme ihtimalimiz yoktur ama belediye olarak onların yanında olduğumuzu yapılabilecek bir şey varsa ne yapabileceğimizi sürekli istişare ettik. Bu tabi ki sadece esnafımız değil bütün Türkiye’de hepimizi çok olumsuz yönde etkiledi buradan bir an önce kurtulmak gerekiyor işte aşılarımızın bir an önce yapılıp bu beladan kurtularak sosyal hayatın devam etmesini sağlamamız gerekiyor “ dedi.

Ayrıca Orhan, yaptığı açıklamaların devamında vatandaşların psikolojilerine yönelik şu ifadeleri kullandı “ Şöyle bir şey var psikolojide, alışma ve duyarsızlaşma o ilk süreçte karantinada ilk zamanlarda vatandaşlarımız olağan üstü bir çaba sarf etti, vatandaşları eve sürekli koyarak psikolojileri bozuldu. Artık bir an önce ne olacaksa olsun sosyal hayata girelim yaşam alanlarımızda rahatça oturup çayımızı içelim vatandaşlarla sosyalleşelim diyerekten onların talepleri çok fazla Borçka halkı buna en üst düzeyde dikkat ettiğini düşünüyorum. Bizde gerekli uyarılarımızı yaptık, gerekli katkılarımızı da sunduk şu son zamanlarda yapmış olduğum gözlemlerde artık duyarsızlaşmada en üst noktaya çıktı artık insanlar şu noktaya geldiler, ne olacaksa olsun bıktık nefes alacak halimiz kalmadı şöyle bir sözde vardır her şerden bazen hayırda doğar. Yapmış olduğum köy gezilerinde şunu da gördüm, vatandaşımız artık üretime ve köylere çok fazla önem veriyor bu anlamda da çok mutluyum bütün köylerde insanlar harıl, harıl çalışıyor arı gibi inşallah gelecek dönemlerde yerli üreticilerimizin de artması ile beraber yerli ve ata tohumundan üretilenleri daha çok tüketeceğiz “ dedi.

Göç

Orhan, Borçka’ya yapılan göçler hakkında şu açıklamalarda bulundu “ İl dışında yaşayan sadece Borçkalı değil bütün Artvinlilerin aslında kalbinin bu bölgede attığını biliyoruz. Artvinli hiçbir zaman memleketini unutmuyor hata rüyasında bile memleketini gördüğünü hissediyorum ve biliyorum. Bana hemen hemen her gün telefonlar geliyor işte başkanım biz Borçka’ya kendi köyümüze gidip evimizin tekrar bacasını tüttürmek istiyoruz ya da yeni bir ev yapmak istiyoruz bu konuda neler yapmamız gerekiyor diyen vatandaşımız çok fazla bu pandemi sürecinde de çok arttı. Zaten yapmış olduğum köy gezilerinde de şunu fark ettim bütün köylerde vatandaşlarımız artık kendine bir köy evi yapmaya başladı “ dedi.

Destinasyon alanı and turizm

Turizm alanında önemli role sahip olan Borçka hakkında şu açıklamalarda bulunan Orhan, “ Borçka Karagöl eğer turizm paketlerinde yoksa Karadeniz gezileri çok fazla talep görmüyor. Karagöl bir marka artık Borçka’yı tanıtan en önemli unsurlardan bir tanesi özellikle turizm faaliyeti ile ilgilenen vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde 1 Hazirandan sonra bir turizm patlaması yaşayabileceğimiz ifade ediliyor ama bunu da yaparak, yaşayarak göreceğiz. Biz belediye olarak gerekli önlemlerimizi de almış durumdayız şu andaki gözlemlerimiz bugün itibari ile turizm faaliyetlerinin daha da gelişerek artacağı yönünde bunu da zaman içerisinde göreceğiz. Sadece Karagöl bölgesi bizim için destinasyon alanı ama Borçka sadece şu anda İbrikli Şapeli, yaylalarımızın da artık turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum çünkü Artvin’in Borçka’nın geleceği turizme bağlıdır “ dedi.

Çay üreticilerine orantısız güç

Orhan, geçtiğimiz haftalarda Hopa’da çay üreticilerine yönelik yapılan orantısız güç kullanımına yönelik şu açıklamalarda bulundu “ Burada sanırım 13 köyde çay üretimi yapılıyor ve biz geçenlerde o bölgedeki muhtarla yaptığımız toplantılarda hijyenin bu pandemi süresince ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için bir proje gerçekleştirdik. Bütün çay alım yerlerini yıkadık temiz olanlar varsa ve vatandaş talep etmiyorsa onlar dışında hepsini yıkadık ve oranın hijyenik olmasını sağladık fakat bu kotanın gelmesi ile beraber çay üreticileri gerçekten çok zor durumda. Üretici çay topluyor ve elinde kalıyor satamıyor bu durumda özele muhtaç edildi vatandaş işte çayın fiyatı 4 liraya çıktığı söyleniyor ama özel bunu çok daha cüzi fiyatlara alıyor ve vatandaşımızın emeği de heba oluyor. Bu anlamda yöneticilerimize buradan da bende seslenmek istiyorum, bu kotayı artık kaldırsınlar ya da yeni fabrikamı kuracaklar bununla ilgili çalışmalar yapsınlar kaldı ki, Karadeniz bölgesinin en kaliteli çayı özellikle Muratlı Güreşen bu bölgede karşı köy bölgesinde fabrikamızda. 13 bölgemizde Karadeniz bölgesinde en kaliteli çayın üretildiğini bir bilim insanından duymuştum. Öyleyse vatandaş buna mecbur edilmemeli çay değerlendirilmeli ve ülke ekonomisi ile vatandaşın ekonomisine bir şekilde olumlu katkı sağlanmalı. Bu birkaç gün içerisinde de çay üreticilerini çay toplarken ziyaret edeceğim hata bir alım yerine gidip orada da ziyaret edeceğim yerinde görerek o günün koşulları içinde bu konu ile ilgilide bir basın açıklaması yapmayı planlıyorum “ dedi.

Arıcılar

Artvin denilince ilk akıllara gelen çay ve arıcılık olmasına yönelik Orhan, Borçka içinde şu ifadelere dikkat çekti “ Şimdi bu bölgede gerçekten has ürünlerimiz var bunlardan bir tanesi çay, fındık ve özellikle arıcılık en üst düzeye kadar çıkmış durumda fakat burada bir birliktelik sağlayamadık yani herkes ürettiği balı bir şekilde bireysel ilişkilerle kendi balını bir şekilde satıyor ve sorduğumuzda da vatandaşın elinde balda kalmıyor. Yöneticilerimiz bununla ilgili işte biz kestane balımızı Borçka’dan alıyoruz diyen üst düzey yöneticilerimizde var evet çok meşhur değeri de çok yüksek fakat daha bilinçli daha kontrollü bir şekilde iyi bir tarım politikasıyla belki çok daha üst düzeylere çıkarabiliriz. Anzer balıyla Borçka’da üretilen bal arasında ben çok fark görmüyorum aslında bazen bu işler reklam kokan hareketlerde oluyor ama bizim gerçekten balımızın analizleri de yapılmış ve besin değerinin ne kadar yüksek olduğunu herkes biliyor. Fındık konusunda da bizimde bir çalışmamız olacak çünkü büyükşehir belediyeleri de bizden özellikle fındıkta talep ediyorlar. Burada bir fındık paketleme yeri yapabilirsek çünkü bir kooperatif çalışmamız var bu kooperatif aracılığıyla işte fındık paketleme hediyelik eşya vs. bunla ilgili bazı çalışmalarda yapmayı planlıyoruz onu da yapabilirsek büyük kentlere Borçka fındığını da göndereceğiz “ dedi.

Borçka Belediye Başkanı Orhan, öğrencilere ve sokak hayvanlarına yönelikte yapılan çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Üniversite

Orhan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi “ Borçka denilince önce akıllara İsmet Acar geliyor sağlıklı uzun ömürler diliyorum kendisinde buradan, İsmet bey sadece Borçka’nın değil bütün Artvin’in abisi, büyüğüdür kim zorda kalırsa herkesin aklına ilk gelen isimdir. Borçka’da bir yüksekokul kazandırdı yine hastaneye çok büyük yardımları olduğunu biliyoruz, belediyeye çok büyük yardımları var buradan ne kadar teşekkür etsek azdır İsmet Beye ama sadece İsmet Bey Borçkalı olduğu için Borçka’ya değil. Artvin’in geneline herkes bilir ki, İsmet Bey Artvin’in büyüğü Artvin sevdalısı ve Artvin için ne yapabilirim diye çırpınan bir büyüğümüz gerçekten Borçka’da üniversitenin yapılması eğitim faaliyetlerinin biraz daha gelişmiş olmasını sağlamış olabilir. Fakat bu pandemi sürecinde üniversitenin çok bir şeyini göremedik yani böyle bir aktivasyon oluşmadı her alanda olduğu gibi ama İsmet Beyin bu yapmış olduğu çalışmayı göz ardı etmek mümkün değil. Üniversiteler en kısa zamanda açılır ve buradan da hem Borçka’nın kültürel ve sanatsal etkinliklerini artırırız hem de üniversite öğrencileri ile birlikte projeler yapabiliriz “ dedi.

Sokak hayvanları

Sokaktaki hayvanlara yönelik yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Orhan, “ Biz bazı materyalleri sağladık üniversite öğrenciler ile sokak hayvanlarına yuvalarını yaptık. Çokta olumlu tepkiler almıştık hem öğrenciler, hem belediye olarak bunlara da yaşam alanlarının sadece insanlara ait olmadığını sokak hayvanlarının da bizim kadar yaşama hakkının olduğunu ve onlarında buna sahip çıktığını gördük. O anlamda bunlara da devam ediyoruz tabi bunlar yapıldı bitti değil sürekli tekrar yapılıp yenilenmesi iyileştirilip büyütülmesi ile ilgilide çalışmaya devam ediyoruz. Sokak hayvanları ile ilgili de şunu söyleyeyim, sokak hayvanları açısından Borçka bir transfer merkezi oldu bazı uzak İlçelerden Borçka’ya sokak hayvanları özellikle köpek getirilip bırakıldığını zaman, zaman tespit ediyoruz. Borçka’da işte vatandaşlarımızdan bu durumdan korkanlarda var tabi sokak hayvanları ile yaşayacağız fakat korkan vatandaşlarımıza da pek bir şey diyemeyiz çünkü elinde olan bir durum değil vatandaşımızın. Kısırlaştırma çalışmaları yapıyoruz belediye olarak en azından çoğalmalarını önlemek adına bir veteriner arkadaşla da anlaştık ve bununla ilgili rehabilitasyon merkezi gibi bir yer yaptık “ ifadelerine yer verdi.

Son 3 yılda hedefler

İlerleyen son 3 yıla yönelik yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Orhan, şu açıklamalarda bulundu “ Borçka’da bir fırın açma talebimiz vardı ama bunu karşılayamadık Borçkalı da bizden bunu istiyor tabi Borçka’nın geçmişinde daha önce Borçka belediyesi tarafından ekmek üretilerek vatandaşa daha sağlıklı daha kaliteli bir ekmek yemelerini sağladık ve bu talep belediye bünyesinde böyle bir fırınımız yok bu talep şu anda halen geçerli. Borçkalı, bizden bir fırın istiyor inşallah yakın zamanda bunu gerçekleştireceğiz ve Borçkalıya sağlıklı, kaliteli ekmek vereceğiz. Bunun yanında yapmak istediğimiz bir burası turizm açısından önemli bir destinasyon alanı belediye çalışanları ile bir kültür gezisi düzenlemeyi planlıyoruz eğer bu kültür gezisi Borçka’da bir talep görürse yaşadığımız bölgeyi en iyi şekilde tanıtmak adına da bu gezileri artıracağız ve Borçkalı vatandaşa Artvin’e, Şavşat’a götürüp oradaki önemli turizm bölgelerini destinasyon alanlarının tanıtımını sağlayacağız yakın bir zamanda hayata geçireceğiz. Bu hafta büyük ihtimalle belediye çalışanları ile küçükte olsa gezi yapmayı planlıyoruz bunu sonra Borçka’ya yayıp Artvin’i tanıtma açısından da yani burada yaşayan insanların Artvin’i en iyi tanınma açısından da çabalarımız devam ediyor. Şimdi tabi gençler yoksa bir çalışma alanında, bir taraf mutlaka eksiktir. Pandemi öncesinde Borçka spor ile görüştük Borçka’da çocuklarımıza bir Borçka spor okulu yapabilir miyiz diye fakat pandemi işin içine girince bu projede rafa kalktı. Borçka sporla belki gençlerin ya da çocuklarımızın Borçka spor okulu faaliyetlerini yapacağız inşallah gençlerle birlikte bazı sportif etkinlikler yapmayı planlıyoruz ama işte bu pandemi bizi tamamen durdurdu. Bilindiği üzere Kafkasör boğa etkinliğini yapamadık geçen gün Borçka’da yine burada da bir boğa festivali vardı onu da yapamadık bunun yanında benim bütün milli bayramlarda konser sözüm vardı biz bunu pandemi sürecine kadar yaptık ve Borçkalı bundan çok hoşnuttu bu pandemi süreci bittikten sonra bu faaliyetlere devam edeceğiz. Bazı sanatçılarla görüşmeler devam ediyor “ dedi.

Orhan, son olarak yaptığı kent estetiği hakkındaki açıklamaları ile gündemi noktaladı “ Bizim kent estetiği ile ilgili seçimlerde zaten bir sözümüz vardı bu yakın tarihte şu altyapı çalışmasını bitirirsek meydan projemiz var. Bu meydan projesini hayata geçiriyoruz ve meydanda ki özellikle esnafımıza nasıl bir meydan istediklerine dair bazı alternatifler sunarak kendilerine soracağız ve bu alternatiflerden birini değerlendirerek Borçka meydan projesini hayata geçireceğiz ama bu altyapının bitmesini bekliyoruz. Altyapı bittikten sonra hemen hem üstünü yapıp hem de meydan projesini hayata geçireceğiz “ ifadeleri ile sonlandırdı.