YEREL
Giriş Tarihi : 27-12-2021 10:46   Güncelleme : 27-12-2021 10:46

ÖRNEK SERGİ

ÖRNEK SERGİ

“Ben Anadolu” sergisinin tüm geliri Sokak Hayvanları için kullanılacak.

Nuray Gencay tarafından açılan “Ben Anadolu” sergisinin tüm gelirini Hayvanları, Doğayı ve İnsanı Koruma Derneği (HAYDİKO)’ya ve Sarp Sınır Kapısı kullanılarak Kırgızistan’a götürülmek üzere bir tırın dorsesinde yakalanan ve gönüllülerin çalışmaları ile bakımları devam eden 58 atın bakım masraflarının karşılanmasında kullanılacak.

Kaçak yollarla Kırgızistan’a götürülürken Hopa’da kaderlerine terk edilen Atların durumunu gördükten sonra hem atların bakımında hem de sokak hayvanları için kullanılmak için böyle bir sergi açmaya karar verdiğini belirten Nuray Gencay, “Herkesin bir şeyler yapabileceği inancımı ben hiçbir zaman yitirmedim, yeter ki birbirimize iyi niyetli yaklaşalım, iyi duygular Besleyelim ve birbirimize dokunalım. Ben inanıyorum ki bir farkındalık yaratılacak ve bu atlara daha fazla destek olacağız, herkese sergiye katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sergilediği ürünleri 2 aylık bir sürede yaptığını söyleyen Nuray Gencay, “Hopa'dan Kırgızistan'a giden atlara el konulduğunu ve o atların durumunun çok kötü olduğunu ben 10’ncu ayda öğrendim. HAYDİKO dernek başkanı Emel hanımla birlikte Ardanuç’a gittik oradaki atların durumuna baktık, maalesef çok içler acısı ve hiçbir insanda buna dayanma gücü yok, insanın vicdanını sızlatıyor, çok fazla attı tırlara doldurmuşlar o koşullarda adların seyahat etmeleri sağlıkları açısından çok sakıncalı.  Birçok hamile atın düşük yaptığı ve birbirlerine zarar verdiği orada bir atın dünyaya gelmesi benim açımdan çok duygusal bir şey.  Ve ata mucize adını koyuyorlar şu an dört buçuk aylık. Ben bu arkadaşlara nasıl destek olabilirim onu düşündüm, HAYDİKO Dernek başkanına da ilettim.  2 ay gibi kısa bir süre içerisinde bu ürünleri yaptım, tamamı bana ait kendi yaptığım eserler. Uykumdan feragat ettim, atlara bir nebze olsun dokunabilmek onlara farkındalık yaratmak için yaptım. Bu benim İlk sergim. Hayal ediyordum 2 sene sonra Artvin için bir sergi düzenlemek istiyordum. Bu sergide de bizim kültürümüzü yansıtan ürünler olacak diye bir planım vardı ama kısmet bunaymış, umarım en kısa sürede o sergiyi de gerçekleştiririz” diye konuştu.

Herkesi sokak hayvanlarına destek olmaya çağıran Gencay, destek olamıyorsanız da zarar vermeyin çağrısında bulundu.

Sergi açılışına katılan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ise duyarlı davranış için Nuray Gencay’ı kutlayarak belediye olarak da ellerinden gelen desteği ve mücadeleyi vereceklerini belirtti.

Sergi ile böyle bir farkındalık oluşturmaya çalıştığı için Nuray Gencay’ı tebrik eden AK Parti İl Başkanı FatihTahtalı, “Bu türdeki çalışmalar Artvin'deki insanların yapısına çok uygun ilgi gösterilecek şeylerdir. Nuray Hanım açılışta nasıl bir farkındalık oluşturmaya çalıştığını anlatmıştı, Sarp kapısından Kırgızistan'a götürülmeye çalışan atlarla ilgili onların hayatlarındaki olumsuz duruma dikkat çekmek için yapmış ellerine sağlık çok güzel eserler. Bizde eserlerden birini alıp HAYDİKO Derneği katkı sağlamak için, hangisinden alalım diye bakıyoruz, emeklerine sağlık teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER