YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 10:30   Güncelleme : 02-04-2021 10:37

OTİZM HASTALIK DEĞİL FARKLILIKTIR

Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle “Otizm” hakkında merak edilen tüm konuları Özel Borçka Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Büşra Yılmaz ve Okul Öncesi Öğretmeni ( Zihinsel Sertifikalı) Tuğçe Nur Özder ile konuştuk.

OTİZM HASTALIK DEĞİL FARKLILIKTIR

Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle toplumda otizm adına yanlış bilinen konular hakkında önemli açıklamalarda bulunan değerli eğitimcilerle yapmış olduğumuz röportajın detayları şöyle…

OTİZM NEDİR ?
Genel olarak ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden iletişim problemidir. Nörogelişimsel farklılık ve sosyal uyum problemidir.
OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR ?
-İsme tepki vermeme
-Sosyal etkileşim de yetersizlik ( göz kontağı kuramama, duygusal ifadeleri göstermeme, yaşıtlarıyla iletişime geçememe)
-İletişim bozukluğu ( konuşamama, ekolali, tek düze konuşma biçimi)
-Fiziksel temastan hoşlanmama
-Dürtü kontrol problemi
-Nesnelere aşırı bağlama veya ilgilenmeme
-Acıya ve tehlikeye karşı duyarsızlık
-Davranış tekrarlarında bulunma ( parmak ucunda yürüme, sallanma…)
-Bazı nesneleri döndürmek ve izlemek
OTİZM TEDAVİSİ NASIL OLUR ?
Genel geçer bir tedavi durumu bulunmamakla birlikte en belirgin tedavisi erken tanı ve düzenli eğitimle mümkündür. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemiyle yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizm belirtileri kontrol altına alınabilmektedir.
OTİZM GENETİK BİR PROBLEM MİDİR ?
Otizm spektrum bozukluğuna neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte genetiktevelli olduğuna ilişkin bulgular vardır.
OTİZM DE AİLENİN ROLÜ NEDİR ?
Tüm bireylerde olduğu gibi otizmli bireylerde de ailenin rolü fazlasıyla geniştir. Söylediğimiz gibi erken tanı otizmin tedavisi açısından oldukça önemlidir ve bunu ilk olarak fark edecek kişiler ailelerdir. Bu yüzden ailenin çocuklarını iyi gözlemleyebilmesi ve devamın da şok inkar kabullenme evrelerini hızlıca geçip eğitim noktasında destek olmalıdırlar. Çocuğa verilen eğitim ve uygulanan yöntemlerin devamlılığını sağlamak, çocuğun edindiği becerilerin genellenebilir olmasına katkıda bulunmak ailenin işbirliği ve özverili çalışmaları ile mümkündür.
AŞI OTİZM YAPAR MI ?
Geçmişte yapılan yanlış bir araştırma sonucunda kızamık(mmr), kabakulak, kızamıkçık aşılarının otizme yol açtığına dair yanlış bilgiler ortaya atılmıştır. Ancak güncel yapılan çalışmalar 1256407 çocukta MMR veya civanın otizmin ortaya çıkmasında etkisi olmadığı açıkça ortaya koymuştur.
EĞİTİM OTİZMLİ ÇOCUKLARIN HAYATINI NASIL DEĞİŞTİRİR ?
Eğitim ile otizmli çocuklar da konuşma, iletişim ve sosyal etkileşim becerilerin de artış gözlenebilir. Aileye, çevreye ve okula daha iyi uyum sağlanabilir. Davranış problemleri en aza indirilebilir. Özellikle bağımsız yaşama becerileri kazanmada etkilidir. Kazanımlar sadece çocuklarda gözlenmez, aile bireylerinin duygusal ve davranışsal uyumlarını da arttırır.
OYUN TERAPİSİ OTİZME FAYDALI MI ?
Otizm spektrum bozukluğuna herhangi bir mental bozukluk eşlik etmediği müddetçe oyun terapisinin faydalı olabileceği tarafları vardır. Otizmli bireye kendini anlaşıldığını hissettirip sakinleştirici etki yaratabilir ve çocuğun içindeki enerjiyi doğru ve eğitici şekilde oyunla dışa atılması sağlanabilir bu noktada fayda sağlayabilmektedir. Ancak otizmli bireylerde oyun terapisi zorlayıcı olabileceği için deneyimli olunması önemlidir.
OTİZMLİ ÇOCUKLAR HİÇ KONUŞAMAZLAR ALGISI DOĞRU MUDUR ?
Hiç konuşmayan otizmli bireyler olduğu gibi, kendini ifade eden bireylerde mevcuttur. Konuşamaz diye bir yanlışa düşmemek gerekir.
ANNE VE BABALAR OTİZM KONUSUNDA NE YAPMALI ?
-Çocuğa otizm tanısı konulan ebeveyn doğal olarak şok yaşayabilir ve kabullenmeyebilir ancak bu durumun uzun sürmesi otizmli çocuğa yapılacak en büyük kötülüktür.
-Bu noktada ebeveynler psikolojik destek alarak en kısa sürede kabullenme ve eğitim aşamasına geçmelidir.
-Eğitim ve bunun sürekliliği önemlidir. Bu noktada aile ve okul işbirliği çok güzel sağlanmalıdır.
-Ekran kullanımı, otizmli bireylerde gerilemeye neden olabilir bu yüzden çocuğu ekrandan uzak tutup birlikte kaliteli dolu dolu zaman geçirmek gerekmektedir.
-Toplumsal yönü güçlendirmek adına iletişim noktasında fayda sağlayacak ortamı çocuğa sağlamak gerekmektedir.
-Unutulmamalıdır ki otizmli çocuğunuz bit ömür boyu sizinle olacaktır. Bu yüzden anne babanın da otizm spektrum bozukluğu adına olabildiğince eğitim alıp çocuğuna hayatı boyunca en iyi şekilde fayda sağlanmalıdır.

Ayşe ÖZDER