YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 12:14   Güncelleme : 21-05-2021 12:14

OTOBÜS FİRMALARINDA YÜZDE ELLİ UYGULAMASI

“Artvin’i temsil ediyoruz “

OTOBÜS FİRMALARINDA YÜZDE ELLİ UYGULAMASI

Yüzlerce otobüs ülke genelinde seferlerin durması nedeni ile kapanıp, satılırken yerinde bekleyen firma sahipleri ise rahatlamak için derin nefes çekmiş vaziyette bekliyor.15 Mayıs tarihinde açıklanan genelge kapsamı içerisinde şehirlerarası yolcu taşımacılığında yüzde elli kapasite ile yolculuk yapılabileceği karar otobüs firmalarında da genelge uyarınca uygulamaya girdi. Fiyatlarda zorunlu artışın olacağı açıklandı. Yeni açıklanan fiyatlara göre İstanbul 320 TL, Bursa 320 TL, Ankara 250 TL, Mersin arabası 240 TL şeklinde uygulanacak.

Yüzde elli düşüş oldu, yüzde elli zam oldu

Son yıllarda geçimi konusunda yaşadığı zorlukları açıklayan Kemal Keklik şu açıklamalarda bulundu. Keklik, “ Anlatılacak gibi değil şu anda çok zor durumdayız. Mesela 12 servis olarak gidiyorduk ama şimdi 5 servis olarak gidiyoruz. Mal sahipleri olan yolcularımızda aynı sıkıntıda bizde aynı sıkıntıdayız yüzde elli kapasiteye düşüş oldu, yüzde elli zam peşini buldu vatandaş ne yapsın? “ dedi. Ayrıca Keklik Yakın zamanda Rize’de yapılacak olan Havalimanı hakkında da açıklamalarda bulundu. Keklik, “ tabi ki etkiler Artvin’de bulunan bir takım elit kesim mutlaka zamandan tasarruf edip uçak tercihini yapacaktır. Daha konforlu ve zaman açısından birkaç saat avantajlı olduğu için bizleri de ister, istemez etkileyecektir. Fiyat karşılaştırması da yapıldığı zaman insanların uçağı tercih etmesi kaçınılmazdır fakat bizi tercih eden kesim yükseklik korkusu olan veya genelde yaşlı diyebileceğimiz kesimdir. O yüzden işlerimiz etkilenecek demiş olsam bile çok büyük ölçüde olacağını düşünmüyorum sonuçta bu da bir tercih meselesi diyebilirim “ ifadelerine yer verdikten hemen sonra Murat Alkan açıklamalarda bulundu.

Yüzde Elli Kapasiteli Uygulamaya Geçiş

Ülke genelinde yüzlerce otobüs, seferlerin durdurulması nedeniyle satılırken, kimisi de piyasaların rahatlamasını dört gözle bekliyor. 15 Mayıs tarihinde açıklanan genelge kapsamında şehirlerarası yolcu taşımacılığında otobüslerin yüzde elli yolcu taşıyabileceği kural uygulamaya girdi. Otobüs firmaları da genelge uyarınca yeni bir açıklama ile bilet fiyatlarında zorunlu artışa gidildiğini açıkladı. Yeni açıklanan fiyatlara göre Bursa arabası bilet fiyatı 320 TL, İstanbul aracının fiyatı 320 TL, Ankara otobüs fiyatı 250 TL.

Lüks Artvin Seyahat işletmesi çalışanı Murat Alkan 15 Mayıs tarihinde açıklanan genelge kapsamında yüzde elli kapasite ile yolcu alınacağından dolayı yine genelge uyarınca değişen bilet fiyatları hakkında bilgilendirme yaptı.

Salgın nedeni ile başlatılan ve bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi sürecinde ciddi bir düşüşle karşı karşıya kaldıklarını belirten Alkan, “Belli bir dönem seferleri durdurduk. Yaklaşık doksan gün boyunca sefer yapmadığımız günler oldu. Kapasite bir dönem yüzde yetmişe düştü şimdi yüzde elliye düştü. Biz düşen kapasiteye göre fiyat uygulayamadık. Geçen yıl ki uyguladığımız fiyatın da altında bir fiyat uyguluyoruz. Sektör olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Devletten herhangi bir kayda değer destek veya teşvik yok” dedi.

Uygulanan yolculuk süresi yapılan tercihi etkiliyor

Uçakla kıyaslandığı zaman alınan tedbirlerin ve yapılan uygulamaların farkını belirten Alkan, “Benim tahminimce elit kesim uçağı tercih ediyor. Yolculuk süresi konusunda arada büyük fark var. Uçakla seyahat eden bir insan Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna en fazla 2 saate gidiyor. Otobüste bu süre uzuyor mesela Ankara’yı baz aldığımız zaman minimum on sekiz saat yolculuk ediyor insan. İstanbul veya Bursa yolculuğu ortalamam yirmi iki saat sürüyor. Süre uzun olduğu için mecburen bir şeyler yapmak gerekiyor. Yolcu sayısını azaltarak, mesafeyi koruyarak devam etmek zorundayız” diyerek uçak yolculuğuna kısıtlama gelmemesinin nedeninin yolculuk süresinin az olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Gelir, gider tutarsızlığı oluyor

Bilet fiyatlarının değişimine yönelik açıklama yapan Alkan, “Yüzde yüz potansiyelle çalıştığımız dönemlerdeki bilet fiyatlarıyla şu anki dönemde yani yüzde elli kapasiteyle yolcu taşıdığımız dönemdeki bilet fiyatları fark şöyle var: Dışarıdan bir vatandaş bu durumu değerlendirdiğinde kapasite yüzde elliye düştüğü için bilet fiyatlarının iki kat artması gerekiyor diye düşünüyor. Ama durum böyle değil. Yüzde yüz değil de yüzde kırk, elli civarında bir artış yapıldı. Daha fazlasını yapamıyorsun çünkü senin yolcun bu sonuçta, biz bu bölgeye hitap ediyoruz, Artvin’i temsil ediyoruz. Buna istinaden yüksek fiyatlandırma yapamayız ama bilet fiyatlarını arttırmasak da biz eziliyoruz. Masrafların altından kalkamıyoruz. Gelir, gideri karşılamıyor. Her gün ekstra bir şey çıkıyor, bir gün köprü zammı çıkıyor, bir gün otoban zammı, terminal giriş-çıkış zamları, mazot zammı… Gündemi fazla takip edemiyoruz. Bu fiyatlarla altından kalkamıyoruz” dedi. Hemen ardından Erdal Güldal açıklamalarda bulundu.

Pandeminin en çok etkisi ekonomide

İstanbul seferi yapmak üzere hazırlanan Erdal Güldal sefer öncesinde bir yılı aşkın sürede pandemide karşılaştıkları ekonomik sorunlara yer verdi. Güldal, “ Ekonomik olarak herkes gibi bende sorunlar yaşıyorum fakat konu seferler olunca daha büyük sıkıntı bizim için çünkü bizim ekonomimizi etkileyen faktör yaptığımız işle ilgilidir. Seferler az olduğu zaman maaşlarımızda az oluyor malum yüzde elli kapasiteye düştük ve sefer sayımızda bu durumdan etkilendiği için ne olacağına bakacağız tabi devletimizden Allah razı olsun pandemi sürecinde bir miktar yardımda bulundular ondan dolayı da devletimize teşekkür ediyorum “ dedi.

Güldal, Şu anki süreçte vatandaş ile el ele vermelerinin gerektiğini ve hep birlikte illet olarak adlandırdıkları bu salgın belasına karşı savaşmaları gerektiğini de belirtti. Ayrıca Güldal yeni karar ile uygulamaya giren bilet fiyatı artışının etkisi hakkında açıklamalarda bulundu. Güldal, “ 1400’km yol gidiyoruz ve artış olmadığı zaman bilet fiyatlarında bu yolu gitmemize imkân yok çok fazla mazot yakıyoruz ve alabileceğimiz yolcu kapasitesi yüzde elli tabi yüzde elli olması tamamen dolu olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü bu pandemi sürecinde yolculuk yapmak istemeyen veya yolculuk yapmaktan korkan insanlarda var bu yüzden yapılan zam kurtarmıyor ama yapılması bizlerin yolcu taşımamız açısından gerekli olan bir zamdı “ ifadelerini kullandı.

Güldal, yapılan temizlik çerçevesi adına yüzde elli kapasiteye düşürülme dışında şu açıklamaları yaptı. “ Araçlarımız hiçbir şekilde ilaçlanmadan hareket haline geçmiyor. Kendimiz bir hafta boyunca uygulamalardan, denetimlerden geçiyoruz yoksa geçmeden araca binemiyorsun. İlaçlanmadan kesinlikle araç hareket haline gelmiyor. Bir araç İstanbul’dan denetlenip kontrolleri yapılıp yola çıkabiliyor fakat yolda en az 3 defa kontrolden geçiyor belirli polis noktalarında yapılan çalışmalar ile insanların sağlığına göre hareket edip işimizi doğru bir titizlik ile yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince “ ifadelerini kullandıktan sonra terminal içerisinde yer alan. Esnaflardan biri olan Şükran Aksakalın yaptığı açıklamalar terminal esnafı adına dikkat çekici oldu.

Devlet tarafından defalarca kez yardım talebinde bulunan Aksakalın yaptığı taleplerin hepsi reddedilmesi üzerine açıklamalarda bulunan Aksakal şu ifadelere yer verdi, “ 21 yıldır terminalde büfeciyim eski kazancım ile evimi rahatça geçindirebiliyordum fakat bu son yıllarda pandeminin araya girmesi ile birlikte zorluk çekiyoruz. Terminalin şehir dışına çıkartılması da zaten işlerimizi iyice etkiledi malum salgın süresince destek alamayınca elimizden ne gelirse yapmaya başladık el örgüsü çorapların satışını yapıp satmaya çalışıyorum kendi bulunduğum büfemde ben bunu yapıyorum ama yardım eden bir devlet yok. Sabah erkenden açıyoruz gün içerisinde akşam 18.00 demeden kapatıyoruz. Çünkü buranın akşamı yok kaldı ki kira ödeyemiyoruz, faturaları ödemek için el örgüsü çorapları satıyorum geçimimi sağlamaya çalışıyorum çok şükür ama ne kadar fayda eder ki bir yere kadar “ dedi. Ayrıca Aksakal aşılanmaların Türkiye’ye gelmesi ile ilgili ise şu açıklamalarda bulundu, “ bir faydası olabilir boşuna aşılanma olmaz herhalde ve bence aşının faydası olacaktır. 17 gün boyunca tam kapanma yapıldı ama bence tam kapanma değildi bu mesela benim büfemi hafta sonları açtırmadılar ama başka yerlerde açılan büfeler vardı ayrıca yapılan toplantılar oldu o kadar insanın bir araya geldiği günlerde oldu ama bana ve biz esnaflara gelince yasak oluyor. Bence tam kapanma yok ve pandemi bizim için var sadece şu salona gelince pandemi olmuyor. Burada gelen otobüs şoförleri diğer şehirlerde terminal büfelerinin açık olduğunu ve benim neden böyle olduğumu soruyor böyle bir şey olamaz bu sadece Artvin’e geçerli oldu. En yakın zamanda hem adaletli hem de eşit bir şekilde vatandaş olarak el ele verip bu salgını atlatırız “ İfadelerinden sonra yapılan