YEREL
Giriş Tarihi : 28-08-2021 12:42   Güncelleme : 28-08-2021 12:42

‘Özel Anne Babalara Özel Eğitim’

Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğümde Çalışan Öğretmenler, ‘Özel Anne Babalara Özel Eğitim’ Projesi kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin de Eğitim Aldı

‘Özel Anne Babalara Özel Eğitim’

Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ‘Özel Anne Babalara Özel Eğitim’ projesini 6 katılımcı ile Berlin’de gerçekleştirdi. Özel eğitim öğretmenleri ve psikolojik danışmanlardan oluşan katılımcılara uygulanan program, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus, Yetişkin Eğitimi K104 Projeleri tarafından destekleniyor.

Özel eğitim alanında Türkiye adım adım ilerleme kat etmeye devam ediyor. Ancak bu alanda uzman eğitimci sayısının az olması ve kurumlar arası işbirliğinin yeterli düzeyde olmaması verilen hizmetin kalitesini etkiliyor. Bu durum özellikle yetişkin engelli bireylerin eğitimi ve toplumda kabul sürecini de olumsuz şekilde etkiliyor. Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi sürece katkı sunmak için uluslararası boyutta özel eğitim alanında alternatif çalışmalar ve yaklaşımları öğrenmeyi hedefliyor. Ayrıca yetişkin engelli bireylerin eğitim sürecinde anne babaların kilit isimler olduğu biliniyor. Bu yüzden anne babaların eğitimi öncelikli hedefler arasında. Ancak verilen eğitimlerle her anne babaya ihtiyaçları doğrultusunda ulaşılamıyor. Öncelikle anne babaların özel eğitim alanında çatışma çözme, öz güven, girişimcilik, müzik ve oyunla öğrenme teknikleri, okuma yazma, olumlu teknoloji kullanımı konularında geliştirilmesi hedefleniyor.

Katılımcılar Berlin eğitimleri boyunca özel eğitim alanında birçok yeni yaklaşımlarla tanıştı. Özellikle özel gereksinimli bireylerin aileleriyle görüşmeler yapılıp, neler yaşadıklarıyla ilgili paylaşımlarda bulundular. Berlin’de bu alanda hizmet veren özel eğitim kurumu ziyaret edilip Almanya ve Türkiye’deki özel eğitim sistemleri tartışıldı. Dil konuşma bozukluğu ve bu alanda yapılan çalışmalar değerlendirildi. Almanya ve Türkiye’deki dil konuşma bozukluğu yaşayan bireyler ve ailelerin ortak sorunları değerlendirildi. Ayrıca ziyaret edilen okulun sınıfları, atölyeleri, simülasyon odaları yerinde gözlemlendi. Pandemi konusuna da değinilerek ülkede eğitim öğretim açısından sürecin nasıl işlediğiyle ilgili de bilgi alındı.

Proje kapsamında alınan eğitimler ile katılımcılar, kendini geliştirerek öncellikle yetişkin engelli bireylere, anne ve babalarına sonrasında ise bu alanda hizmet sunan eğitimcilere katkı sunmayı hedefliyor. Aynı zamanda alınan eğitimler anne babalardan oluşturulacak örneklem grupları ile uygulamalı olarak paylaşılacak. Ebeveynlerle gerçekleştirilecek eğitimler neticesinde bu alanda kurumlar arası işbirliğini geliştirerek, özel eğitim alanında ilerleme kat edilmesi ön görülüyor.