YEREL
Giriş Tarihi : 03-12-2021 16:39   Güncelleme : 03-12-2021 16:39

“ÖZEL ÇOCUKLARDAN ÖZEL PROGRAM”

“ÖZEL ÇOCUKLARDAN ÖZEL PROGRAM”

Artvin Halk eğitimi merkezi 3 Aralık Engelliler gününde “daha yaşanabilir dünya için farkında ol sloganıyla” Gazi Ortaokulu ve Karadenizbakır ilkokulu özel eğitim sınıflarının katkılarıyla farkındalık programı gerçekleştirdi.

Özel çocukların tiyatro, şiir, türkü, halkoyunları, koro gösterileri yaptığı programa Vali Yılmaz Doruk eşi ile birlikte katıldı.

Programa katılan ve konuşma yapan İl Milli eğitim Müdürü Fahri Acar, “ilimiz ve ilçelerimizdeki Halk Eğitim Kursları aracılığı ile açtığımız 62 kursumuzda 85 erkek, 62 bayan olmak üzere 147 özel gereksinimli bireyimize eğitim hizmeti ulaştırmaya çalışıyoruz. Bütün birimlerimizde karşılaştığımız özel gereksinimli bireyimize yardım etmek için, eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için tüm ekibimizle çaba gösteriyoruz” dedi.

“Artvin’de 258 Özel Öğrencimiz Var”

Acar Konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İlimizde yaşayan okul çağındaki, örgün eğitim çağındaki öğrencilerimiz ve onun dışına çıkmış yetişkinlerimiz için yaygın eğitim faaliyetlerimizi, hayatı kolaylaştırmak, onların yeteneklerini geliştirmek, topluma faydalı bireyler haline getirmek için olağanüstü çaba harcamaktayız. Devletimizin bireylere sunduğu özellikle pozitif ayrımcılık yaparak özel gereksinimli bireylere sunduğu fırsatları onların iyi kullanmaları için çaba göstermekteyiz. Sayın valimizin öncülüğünde tüm eğitim camiamızda istiyoruz ki ilimizde yaşayan her öğrencimize en iyi fırsatları sunarak, onların yeteneklerini geliştirip topluma faydalı bir birey haline getirelim. Bu çabalarımızın içinde en önemsediğimiz, pozitif ayrımcılık yaptığımız, göz bebeğimiz özel gereksinimli öğrencilerimizi ayrı bir yere koyuyoruz çünkü onların bizlere daha çok ihtiyacı var. Onların yeteneklerini geliştirme sorumluluğumuz diğer öğrencilere göre daha yüksek. Bu amaçla Artvin’de çıktığımız eğitim yolculuğunda 258 özel eğitimli öğrencimiz olduğunu görüyoruz, 417 kaynaştırma öğrencimiz, 93 özel eğitim sınıfımız ve 27 öğrencimizle de evde eğitimlerimizi yürütmekteyiz. İlimiz ve ilçelerimizdeki Halk Eğitim Kursları aracılığı ile açtığımız 62 kursumuzda 85 erkek, 62 bayan olmak üzere 147 özel gereksinimli bireyimize eğitim hizmeti ulaştırmaya çalışıyoruz bütün birimlerimizde karşılaştığımız özel gereksinimli bireyimize yardım etmek için, eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için tüm ekibimizle çaba gösteriyoruz. Sayın valimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve Çoruh Üniversitemizle birlikte Engelleri sporla aşıyoruz projemizin startını verdik. İlimizdeki tüm olanaklardan çocuklarımızı faydalandırıp onların gelişimine, sosyalleşerek topluma katılımlarını sağlamak için çaba gösteriyoruz. Bilmenizi istiyoruz ki engellilerimizin, özel gereksinimlilerimizin farkındayız, farkında olmakla da yetinmiyoruz, sonuna kadar yanlarındayız.”

Program özel çocukların sahne gösterilerinin ardından halk eğitimi kurslarında hazırlanan ürünlerin sergi açılışı yapıldıktan sonra son buldu. 

HATİCE DİLER