YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 16:13   Güncelleme : 31-12-2021 16:13

Özel Gereksinimli Bireyler Spora Kazandırılıyor

Özel Gereksinimli Bireyler Spora Kazandırılıyor

 

Gençlik Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü'nün 81 ilde başlattığı Mutlu Çarşamba Projesi Ardanuç Arhavi Hopa Yusufeli Şavşat ilçelerinde devam ediyor.

81 ilde Gençlik ve Spor Bakanlığının uyguladığı özel sporcu ve engelli bireylere yönelik proje olan Mutlu Çarşamba gençlerin sosyalleşmesi, normal hayata adapte olabilmesi, spor yaparken eğlenceli bir gün geçirmesi için etkinliklerine devam ediyor. Mutlu Çarşamba Projesiyle, resmi ve özel rehabilitasyon merkezlerinde bulunan özel sporcular ve engelli bireylere yönelik çeşitli aktiviteler yapıyor.

Etkinlikte engelli çocuk ile gençler, eğitsel oyunlar ve spor müsabakaları gerçekleştiriliyor

Her çarşamba günü kentteki engelli sporcu, genç, çocuk ve vatandaşlara ulaşarak onları spor tesislerine yönlendiriliyorlar. Eğitmenler, spor tesislerine gelemeyen engelli vatandaşların ise yanına gidiyorlar. Engellilerin eğlenmeleri ve mutlu olabilmeleri için yapılan proje de engellilere yönelik farkındalığın artmasını ve onları topluma kazandırma amaçlanıyor.

Hopa’da da devam eden anlamlı proje hakkında değerlendirmeler yapan Hopa Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Zafer Yazıcı, ilçedeki özel gereksinimli kişi sayısının 300’e yakın olduğunu ve her birine ulaşmak için çaba sarf ettiklerini belirtti.

İlçe Müdürü Yazıcı, “Hem gençlik spordaki hem gençlik merkezindeki antrenörlerimiz vasıtasıyla özel gereksinimli gençlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Rehabilitasyon okulunda ve özel alt sınıflarda 150 ye yakın çocuk var. Hopa’da 300’e yakın engelli bireyimiz var bunların büyük bir kısmı çocuk. Özel alt sınıfta okuyan rehabilitasyon merkezlerine gidenlere ulaştığımız zaman çok daha anlamlı oluyor. Onlara yapabilecekleri spor dallarını yaptırdığımız zaman mutlu ettiğimiz zaman bizim için anlam kazanıyor her şey. Onların kendilerini değerli hissetmeleri için faaliyetler yaptığınız zaman başarabilecekleri bazı sportif etkinliklerle liderlerle başarıya ulaştıkları zaman bu sevinçlerini görseniz çok mutlu oluyorlar. Onu görmek dünyalara değer” dedi.

Hopa Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak, Spor Salonumuzda özel gençlerimizle Mutlu Çarşamba etkinliğimiz Kübra Bayram ve Havva Nur Yavuz antrenörlüğünde devam ediyor.

Arhavi’de de yapılan mutlu Çarşamba etkinlikleri özel gençleri ağırlamaya devam ediyor. Arhavi Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Mutlu Çarşamba projesi kapsamında, özel gençleri her Çarşamba Spor Salonunda ağırlıyor.Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Mutlu Çarşamba” Projesiyle, resmi ve özel rehabilitasyon merkezlerinde bulunan özel sporcular ve engelli bireylere yönelik çeşitli aktiviteler yapılıyor.Gençlerin sosyalleşmesi, normal hayata adapte olabilmesi, spor yaparken eğlenceli bir gün geçirmesi için Mutlu Çarşamba etkinlikleri devam ediyor.

HATİCE DİLER