YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2022 11:36   Güncelleme : 14-04-2022 11:36

Özel Gereksinimli Çocuklar Rehabilite Ediliyor

Özel Gereksinimli Çocuklar Rehabilite Ediliyor

Artvin Devlet Hastanesinde kurulan Ergoterapi ünitesinde fizyoterapist eşliğinde özel gereksinimli çocuklara duyusal, duygusal, algısal ve fiziksel fonksiyonlarını desteklemeye yönelik rehabilitasyon çalışmaları yürütülerek onların sosyal hayata adaptasyon süreçlerine destek sağlanıyor.

Pediatrik Ergoterapi ünitesinde Çocuk ve Ergen Psikiyatrist Uzm. Dr. Emirhan Aslan izleminde Ergoterapist Merve Baki tarafından;  0-10 yaş arasındaki otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, gelişim geriliği, yazı yazma ve ince motor beceri sorunları, downsendromu, çeşitli genetik bozukluklar, gelişimsel koordinasyon bozuklukları gibi nörogelişimsel problemi olan tüm çocuklar standardize testlerle değerlendirilip ev programı verilerek belirli aralıklarla takip edilmekte veya çocuğun durumuna göre ünitede haftalık seanslarla Ergoterapi programına alınıyor.

Ergoterapi hakkında bilgilendirmeler yapan fizyoterapist Merve Baki, kentte Ergoterapi alanında tek hizmet veren kurumun Artvin Devlet Hastanesi olduğunu söyledi.

Özel gereksinimli çocuklara uyguladıkları yöntemlerden bahseden Baki, “Ergoterapi anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapinin temel amacı kişilerin günlük yaşam aktivitene katılımını sağlamaktır.Pediatrik Ergoterapi ünitemize gelen çocuklar için yapılan gözlem, görüşme ve değerlendirmeler sonucunda ihtiyaç ve istekler doğrultusunda müdahale programı oluşturulmaktadır. Çocukların duyusal, duygusal,algısal ve fiziksel fonksiyonlarını desteklemeye yönelik rehabilitasyon çalışmaları yürütülmektedir” dedi.

Fizyoterapist Merve Baki, Çocuklara gelişimsel destek verilen alanlardan bazılarını şöyle sıraladı: “Günlük yaşam aktiviteleri eğitimi, iletişim ve oyun becerileri, sosyalizasyon, duyu algı motor beceriler, duyu bütünleme, ince ve kaba motor beceriler, akademik beceriler.”

Ünitede 20 özel gereksinimli çocuğa hizmet verdiklerini aktaran Baki, haftalık randevularla terapi programına alınan çocuklar olduğu gibi uzaktan ev programlarıyla takip edilen, danışmanlığı yapılan çocukların da mevcut olduğunu dile getirdi.

Özellikle Ergoterapi hizmeti almak isteyen aileler olduğu gibi ilk kez bu alanla tanışan ailelerinde olduğunu belirten Baki, terapiler sırasında ailenin çocuğu gözlemlemesinin de önemine dikkat çekti.

Baki, “Aileler çocuklarını daha farklı bir bakış açısıyla gözlemlediklerini, aldıkları eğitim ve bilgilendirmeler sayesinde çocuklarının ihtiyaçlarını tespit edip çözüm üretme konusunda kendilerini geliştirdiklerini bize iletmektedir. Çocuklarının iletişim becerilerinin, çevresel ve bedensel farkındalıklarının arttığı, stres seviyelerinin azaldığı aldığımız geri dönüşlerden bazılarıdır.Ünitemizde 0-10 yaş arası otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, özgül öğrenme güçlüğü(disleksi), yazı yazma ve ince motor beceri sorunları, Downsendromu ve gelişim geriliği gibi tanılarlar ile çocuk doktorları ve çocuk psikiyatristleri tarafından yönlendirilen çocuklara hizmet verilmektedir” diye konuştu.

Çocuğunuzda aşağıdaki belirtileri gözlemliyorsanız Ergoterapi ünitesine başvurabilirsiniz:

“Duyu algı ve motor problemler

Günlük yaşam aktivitelerine katılamama

Yaşına uygun hareketler ve oyunlar sergileyememe

Kendini sakinleştirmekte zorluk

Hareketten kaçınma veya yerinde duramama

İnsanlara ve nesnelere çarpma, sakar bir görünüm sergileme

Zayıf kas tonusu

Kaba ve ince motor becerilerde zayıflık

Çevresel uyaranlara tepkisiz kalma veya aşırı tepki gösterme

Göz teması kurmaktan kaçınma

İlişki kurma, iletişim ve dil problemleri

Akademik becerilerde yetersizlik.”

HATİCE DİLER