YEREL
Giriş Tarihi : 16-08-2021 11:22   Güncelleme : 16-08-2021 11:22

Özel günlerin aranan ekibi Öztürk Serengil

Artvin’de kurduğu Öztürk Serengil tiyatrosu ile özel günlerin vazgeçilmezi haline gelen Berkay Alkan ve ekibi göz doldurmaya devam ediyor.

Özel günlerin aranan ekibi Öztürk Serengil

Öztürk Serengil tiyatrosunun kurucu oyuncularından olan Berkay Alkan, oyuncu olmak isteyen ve bu alanda ilerlemek isteyen arkadaşlara tavsiyelerde bulundu. 

Oyuncu olmak isteyen arkadaşlara verdiği tavsiyelerde şu ifadelere yer veren Alkan; “Yakışıklı veya güzel olmak size bazı rolleri almanızda avantaj sağlayabilir ancak oyunculuk, sadece dış görünüşüne bağlı bir iş değildir ve zaten sırf bu sebeple meslek edinmek istiyorsanız açıkçası hakkıyla yapmanız pek de mümkün değildir.

Bu noktada; ama şunlar nerelere geldi, sırf çok yakışıklı/güzel diye bir anda patladı diyebileceğiniz pek çok isim olabilir. Ancak bunların arasından parlayan isimlerin sonradan ciddi eğitimler aldıklarını ve kendilerini inanılmaz geliştirdikleri hatırlatmakta fayda var.

Elbette bu iş için en iyi yer; konservatuar! Ancak çoğu konservatuarda yaş sınırı olması, yaş sınırı olmayan bazı okulların da ücretli olması sizi yıldırmasın. Günümüzde neredeyse konservatuarlar kadar iyi eğitim veren pek çok kurum var muhakkak ama muhakkak güzel bir eğitim alın.

Sizi en iyi ve doğru temsil edecek ajans veya menajer seçiminde gerçekten ince eleyip sık dokumalısınız. Size gerçekten iyi bağlantılar sağlayacak ve rahat bir şekilde iletişim kurabileceğiniz biriyle çalışmanız oldukça önemli.

Çalıştığınız kişiyle sonradan bir anlaşmazlık yaşamamak ya da tatsız olaylar içerisinde kalmamak adına iletişim konusunda açık olmanız yararınıza olacaktır.

Set saatleri bazen gerçekten çok uzayabilir, uykusuzluktan ölürken aşırı enerjik bir karakteri canlandırmak ya da moraliniz çok bozukken mutluluktan havalara uçan birini oynamanız gerekir işte tam da bu yüzden oyunculuk gerçekten gönül işidir.

Eğer bu tutkuyu tam kalbinizde hissediyorsanız; ne aldığınız para ne de çektiğiniz çile gözünüze görünür hissedeceğiniz tek şey bu işi yaparken alacağınız tatmindir ve o hazza ulaştığınızda kaç saattir çalıştığınız umurunuzda bile olmayacaktır.

Hani 'Oyunculukta yapacağın işin garantisi yok.' diye yaygın bir söylem vardır ya, ne yazık ki bu bir noktada doğrudur.

Yıllarca eğitim alıp kendinizi her konuda geliştirmiş olmanıza rağmen olumsuz sonuçlar aldığınız onlarca auditiona girip çıkabilirsiniz. Ya da ne yazık ki sektördeki bazı bakış açıları yüzünden kim olduğuna bile anlam veremediğiniz insanların tv'de sinemada vs -kalitesi tartışılacak- işler yaptığına şahit oldukça isyan edebilirsiniz.

Pes etmeyin! Siz adımlarınızı sağlam atın elbet istediğinizi elde edeceksiniz.

Bu mesleği yapmak daha doğrusu yapmaya çalışmak sizi, pek çok çileli süreçten geçirebilir. Öyle ki aldığınız olumsuz eleştiriler, ya da göz önünde yaşamak gibi şeyler psikolojinizi dönem dönem zorlayacaktır. Bu noktada çoğu insan doğal olarak içine dönüp, kendi ile kavga etmeye başlar. Bu olumsuzluklardan sonra kendinize yüklenmektense eksikliklerinizi görüp, bunları daha yapıcı adımlara dönüştürmeniz avantajınıza olacaktır.

Kendinize inanmaktan vazgeçmeyin.

Tıpkı bir müzisyenin enstrümanı neyse burada da vücudunuz o. Enstrümanınıza ne kadar iyi bakarsanız. ne kadar sağlıklı ve özenli olursanız o kadar verim alabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek, düzenli yaşamak, uykusuz kalmamak... Kısacası bedeninizi ve ruhunuzu besleyecek şeyler yapın. Oyunculuk, sürekli beslenmeyi gerektiren bir iştir ve ihtiyacınız olan her şey aslında etrafınızda gizlidir. Gördüğünüz, yaşadığınız her deneyimi malzeme olarak kullanmak için zihninize kazıyın.

Pek çok konuda kendinizi geliştirmek, özellikle farklı bir dil bilmek, kitap okumak ya da bazı hobileriniz gireceğiniz seçmelerde sizi bir adım öne taşıyacaktır. İlgi duyduğunuz her alanda kendinizi geliştirmeye çalışın, hiç beklemediğiniz bir anda lazım olabilir.

Başlarda da dediğimiz gibi oyunculuk bir gönül işidir ve bitmek bilmeyen bir eğitim sürecidir. Bu süreçte her işte olduğu gibi ciddi bir disiplin içinde olmalısınız. Özetle gerçekten bu mesleği yapmak istiyorsanız; Tüm benliğinizle kendinizi adayın” açıklamalarında bulundu.