YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 10:56   Güncelleme : 11-08-2021 10:56

ÖZTÜRK SERENGİL TİYATRO SAHNESİ DESTEK BEKLİYOR

Artvinli genç oyuncular memleketlerine tiyatro kazandırmak için canla başla çalışıyorlar.

ÖZTÜRK SERENGİL TİYATRO SAHNESİ DESTEK BEKLİYOR

Eylül ayında kendi imkânlarıyla çıkaracakları oyundan elde edecekleri gelirle sahne kurup genç oyuncular yetiştirmeyi hedefleyen Oyuncu Berkay Alkan, “Artvin’de herhangi bir sanatsal faaliyet yok. Tiyatro memleketimiz için büyük kazanç olacak. Ben oyuncuyum benim üzerime düşen memleketim için tiyatro sahnesi ve ekibi oluşturup Artvin’e kazandırmak bu görevimi yerine getirmeye çalışıyorum” dedi.

Eski belediye başkanı Kocatepe döneminde Öztürk Serengil Sahnesi ismi ile kafelerde çalıştıklarını anlatan oyuncu Berkay Alkan, Kocatepe’nin desteğiyle kendilerine sahne tesis ettiğini belirterek “Sahne İsmimiz Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi olarak değişti. Bu sahnede 200-300 öğrenciye eğitim vererek okul kazandırdık. Nazım Hikmetten Kuvayi Milliye oyununu sergiledik. Sonrasında Aziz Nesin’in Sen Gara Değilsin adlı oyununu, kendi yazdığımız oyunları sergiledik. Artvin’e bayağı hizmet ettik. Kocatepe, kostümlerimizi dekorlarımızı almıştı halk eğitim kurslarımızı açmıştı sağ olsun bize destek olmuştu. Sonrasında belediye değişti henüz yeni belediyeyle çalışma fırsatımız olmadı yeni belediyeden de ümidimiz var. Pandemi süreci onları da anlıyoruz o yüzden beklemedeyiz onlar da bizimle çalışmak isterse onlarla da çalışırız. Sanat her zaman yapılır önemli olan hizmet etmek” ifadelerini kullandı.

Seçim sürecinde yenisini tesis etme şartıyla sahne salonlarının satıldığını aktaran Alkan, salonun henüz tesis edilmediğini belirterek “bu yüzden gösteri yapamadık oyun çıkaramadık. Halk eğitim kurslarımıza devam ettik. Şuanda hiçbir yerden destek alamıyoruz. Biz Artvin’de tiyatronun yaşamasını istiyoruz hedefimiz bu. Ben yeni mezunum yarın bir gün devlet tiyatrosuna gireceğim ülkenin hangi devlet tiyatrosu olursa gidip görevimi yapacağım. Ben artık mezun bir oyuncuyum memleketimde hizmet edemeyeceğim ama benim amacım memleketimde var olan bir tiyatro bırakmak. Burada ekipten arkadaşlarımıza kavuğu devredeceğiz onlar devam ettirecek bunun öncülüğü yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

6 yıldan sonra ilk defa biletli oyun çıkaracaklarını elde edilen gelirle de sahne oluşturacaklarını dile getiren Berkay Alkan, “devlet büyüklerimizden şuanda öyle bir destek göremediğimiz için ilk defa 6 yıldan sonra biletli oyun çıkaracağız. Biletli oyun çıkarmamızın amacı da kendi sahnemizi kendimiz oluşturmak. Kendi sahnemizi oluşturduktan sonra eğitimlerimizi de artık ücretli vereceğiz. Bundan önceki eğitimlerimiz tamamen ücretsizdi herhangi bir maddi ihtiyaç gütmeden ücretsiz veriyorduk ama artık destek alamadığımız için kendi sahnemizi kurup ücretli eğitimler verip oyunlar çıkaracağız. Arkadaşlarımız hem sanatlarını icra edip hem de ekmek paralarını kazanacaklar. Bu Artvin’e büyük bir kazanç olacak. Eğer bu eylül ayında çıkaracağımız oyunda istediğimiz bilet sayısına ulaşılırsa kendi sahnemizi oluşturup Artvin’e hizmet vermek istiyoruz. Bunu başarırsak üniversitelere yeni gençler hazırlarız. Artvin’de oyunculuk hayaliyle yanıp tutuşan birçok genç var ama destek olamadığı için biz onları çalıştıramıyoruz” diye konuştu.