YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 11:09   Güncelleme : 20-05-2021 11:13

Pandemi sürecine denk gelmek

Genç girişimci olan Okan Demirci 2 yıl önce açmış olduğu çiçekçi dükkanın pandemi sürecine denk gelmesinden kaynaklanan sıkıntıları ve pandemi sürecinde esnafa verilen destekleri değerlendirdi.

Pandemi sürecine denk gelmek

Tam kapanmanın bitmesinin ardından bazı esnaflar dükkanını açabilse de sıkıntılar bitmedi. Esnafın bu zor durumunu geçebilmesi için normalleşme sürecinin başlamasını bekliyor. 

Demirci pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları ve yapılan yardımlar hakkında şu ifadelere yer verdi: “Tam kapanma sürecinde en çok etkilenen esnaf oldu. Dükkanı açtığımız 2 sene oldu. Yani dükkanı açtık pandemi ile karşılaştık. Pandemi ile gelen yasaklar tamamen esnafı etkiledi. Bu süreçte olan esnafa oldu başka kimseye bir şey olmadı. Aylık 1000 lira gibi yardım verildi ancak bu yardım veriyorlar BAĞ-KUR ile de 1100 lira alınmaya devam etti. Benim şuan 8 bin lira BAĞ-KUR borcumuz birikti. Dükkan kiramız olsun, ev kiramız olsun ödeyemiyoruz geriden geliyoruz verilen 1000 lira da hiçbir şeye derman olmadığı gibi aksine BAĞ-KUR borcudur, elektrik, su faturalarıyla kat ve katı zaten bizden çıktı.

Pandemi süreciyle gelen yasaklar tüm esnafı etkilediği gibi beni yeni esnaflığa atıldığım için daha çok etkilediğini düşünüyorum. Çünkü tam dükkana adapte olacakken, müşterilere kendimizi tanıtacakken, broşürlerimiz vardı onları dağıtamadık, kartvizitlerimizi dağıtamadık, gerçekleştireceğimiz organizasyonlarımız vardı iptal etmek zorunda kaldık. Yani dükkanı açar açmaz pandeminin ortasını düştük dersem yanlış olmaz. Pandemi süreci başladığından beri zaten sıkıntılarımız bitmedi.

Kovid-19 belası ne kadar beklenmedik bir şey olsa da ilerleyen zamanlarda devletin bir bütçe ayırabilmeliydi. 1000 lira verme ile 2   3 gün esnafı kapatmayla bu pandeminin biteceği yok. 21 günlük bir kapanma sürecine girmiştik. Bu süreçte marketler açıktı ancak ben bir organizasyon yaptığımda ateş ölçerimden, dezenfektanıma kadar denetleniyorsam bu denetleme neden marketlere yapılmıyor.

Geçen seneden aldığımız düğün organizasyonları vardı. Çoğu pandemi nedeniyle iptal oldu. Bu senede geçen seneyle birlikte bu sene biriken düğünlerimiz oldu. Yani aynı güne 2 tane düğünümüz çakışma durumu var. Biz 2 tane 3 tane çiçek satmakla geçimimizi sağlayamayız. Organizasyonlar olmadıkça, özel günlerde satış olmadıkça bizim sektörde geçinme şansımız yok.

1 Haziran’dan sonra düğünlerin olması gerektiğini düşünüyorum. AVM ler, marketler tıklım tıklımken düğünleri yapmamakta bu sektörden ekmek yiyen herkesi zor duruma düşürür. Düğünlerin olmaması demek fotoğrafçısından, çiçekçisine mobilyacısından, kuyumcusuna herkesi zor durumda bırakır. Tamam sağlık her şeyden önce gelir kabul ediyoruz. O zaman benimde önerim düğünleri tamamen kapatmayın da saat kısıtlaması getirerek düğünlerimizi gerçekleştirebilelim. Zaten il baştan beri pandemi kurallarına uyarak organizasyonlarımızı gerçekleştiriyorduk. Jandarma ve kolluk kuvvetlerimizin düğünlerde olmasını zaten biz talepte bulunmuştuk. Çünkü olası bir pandemi kurallara uyulmama durumunda müdahalede bulunabilsin. Bu vesileyle de bu süreçte yaptığımız organizasyonlarda yanımızda olan kuralların uyulmasını kontrol eden Jandarma ve kolluk kuvvetlerine teşekkür ediyorum. Bir an önce de şu Kovid-19 belasından kurtulup eski günlerimize dönmek istiyoruz.”