YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 11:21   Güncelleme : 22-04-2022 11:21

"Parmak Boyası Yeniden Uygulansın"

Demokrat Parti (DP) Artvin İlBaşkan Yardımcısı Hakan Çil, ilk yapılacak seçimde sandık güvenliği için yeniden parmak boyası uygulamasının geri getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hakan Çil açıklamasında, ilk yapılacak seçimde sandık güvenliğinin tüm partiler için önem arz ettiğini belirterek, bu konuda her partinin önlem alması gerektiğini belirtti.

Seçim güvenliği konusunda en çok hassasiyet gösteren partilerin başında Demokrat Parti geldiğini aktaran Hakan Çil bu konuda kanun teklifi de verildiğini ifade etti.

"Parmak Boyası Yeniden Uygulansın" kanun teklifini veren ilk partinin DP olduğunu açıklayan Hakan Çil, bu konuda kararlı olduklarının altını çizdi.

Seçim güvenliği için parmak boyasının önemine değinen Hakan Çil, "Demokrasiyi, seçimlerin yapılıyor olması ile ölçeklendiren bir anlayış hâkim. Ancak asıl mesele demokrasinin öncelikle her satıhta işlemesi, sandık bazında ise seçimlerin hangi şartlarda ve nasıl yapıldığıdır. Sandık güvenliğini tesis etmeden, sandığı demokrasi için bir referans kabul edemeyiz. Bu bakımdan Parmak Boyası yeniden uygulanmalı, en azından milletimiz iradesinin tecelli edeceğine inanmalıdır. Onun için Demokrat Parti olarak Parmak Boyası yeniden uygulansın diye ilgili kanun teklifimizi verdik" dedi.

Başkan YardımcısıHakan Çil, süreci parti olarak sonuna kadar takip edeceklerini sözlerine ekledi.