YEREL
Giriş Tarihi : 23-11-2021 13:57   Güncelleme : 23-11-2021 13:57

PAZAR ESNAFI CAN ÇEKİŞİYOR

PAZAR ESNAFI CAN ÇEKİŞİYOR

Pazarcı esnafı iki ayrı pazar yerinin olmasından şikâyetçi…

‘Bir dokun bin ah işit’ pazarcı esnafının durumu tamda bu. Her hafta pazartesi günü kurulan halk pazarı esnafının için de bulunduğu durum tam anlamıyla içinden çıkılmaz bir hal almış. Ayrı yerde Pazar alanlarının kurulması ve pazarların kurulduğu yerlerin Pazar alanına uygun olmayışı, içinde bulunulan ekonomik şartlar pazarcı esnafını adeta canından bezdirdi.

Toz, toprak içindeyiz. Pazar alanının üstü kopmuş aylardır İlgilenen yok, diyen pazar esnaflarından Yakup Ayaydın, “Pazar yerinin üstü kopmuş, kimse yapmıyor, belediyeye söyledik, başkana, başkan yardımcısına, zabıtaya söyledik, ilgilenen olmadı. Şu an belediyeden memnun değiliz, yıkanması gerekiyor buraların aşırı derece toz oluyor, pazar iki ’ye bölünmüş buradaki müşteri diğer pazara gitmiyor, oradaki müşteri de haliyle buraya gelmiyor, herkes kendi başına bir uğraş içerisinde. Satışlarımızda yok pazar bölündüğü için, sıfır satış diyebilirim. Pazar bölünmeden önce daha iyiydi, vatandaş tek bir pazarı dolaşırdı en azından bir esnaftan almasa diğerinden alırdı şu an iki taraftan da almıyor. Alt taraftaki pazarcılarla bir toplantı gerçekleşmiş bizim bundan bir haberimiz yok. Ülke genelindeki artış pazarcıları da etkilemiş vaziyette, bugün müşteriye sattığımız ürünü daha sonra tekrar almaya gidiyoruz müşteriye sattığımız fiyattan alıyoruz. Bu pahalılıktan hiç memnun değiliz, inşallah ucuzlar ama o da zor görünüyor. Şu an en büyük sıkıntılarımızdan biri bulunduğumuz yerin çatısı açıkçası, müteahhit yapacak deniliyor, belediyenin işi değil deniliyor, kısacası yapmıyorlar” dedi.

“Ota Verdiğim Parayı Süt Ve Peynirden Çıkaramıyorum”

Yıllarca insanlar ekonomik kiriz, kiriz diyorlardı ben inanmıyordum ama bu yıl artık bende gerçekten krizin olduğuna inandım diyen pazarcı Fatma Güney, “Pazar yerinden memnun değiliz ama yapılacak bir şeyde yok gibi, pazarcıların bir kısmı yukarda bir kısmı burada olduğu için biraz zor oluyor açıkçası. Pazar ortak bir yerde olsa bizim için daha iyi olurdu. Ben daha çok köy ürünleri satıyorum, kendime ait, komşumun veya ablamın ürünleri ben köyden geldiğim için ürünlerimi köyden getiriyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntımız yoktu lakin bu sene ekonomik şartlarında zorluklarını görüyorum. Şu an alım gücü yok maalesef, biz köyde patates yetiştiriyorduk 3 sene öncede 5 TL civarındaydı şimdi de 5 TL ama artık kimse alamıyor, 3 sene önce aynı fiyatlardayken herkes alım yapabiliyordu. Şimdi elimizde kalıyor, geçen sene ineklere yedirmek zorunda kaldım patatesleri. Bu sene de durum aynı alım olmadığı için yani satışlarımız yok. Hayvansal ürünlerde ot aşırı derecede pahalı ama buradaki ürünler insanlara pahalı geliyor. Otun kilosu 2,5 TL, hayvan 1 tane balyayı 1 günde yiyor, düşününce bakıyorsun ettiğin emeğe karşı bir kar yok ortada, ben ota verdiğim parayı çıkardığım sütten kazanamıyorum. Genel şikâyetlerimiz bu yönde diye” konuştu.

“Neye Elini Atarsan El Yakıyor”

Pazarcı esnaflarından Zeki Okur ise “1,5 yıldır bu işle uğraşıyorum, pazarda yeni yüz olmaya çalışıyoruz burada, ama pazarda yüzümüz yok, büyük maket zincirleri bizi öldürdü, yine de canlı olmaya çalışıyoruz. İnsanlar pazara geldiğinde öncelikle gıda ürünlerine bakıyor, bizim ürünlerimiz daha arka planda kalıyor, bayanlara ve erkeklere hitap etmeye çalışıyorum. Pahalılık yüzünden insanlar pek aldırış etmiyor, satışlara önceler, çok iyiydi internet üzerinden satış yapıyorduk biz, pazara inelim pazarda da satışlarımıza devam edelim dedik ama maalesef pazarda iyi gitmiyor. Yani sıkıntılar her yerde olduğu gibi burada da devam ediyor. Biliyorsunuz her şeye günlük zam geliyor geçen sene 35 TL ye aldığımız kömür çuvalı bugün 100Tl olmuş şu an ne olacak onu da bilmiyorum. Bugün baktığımızda neye elini atarsan el yakıyor maalesef. Fakat yetkili mecralardan bir ses çıkmıyor. Bu şekilde giderse insanlarımız daha da mağdur bir hale gelecek” şeklinde konuştu.