YEREL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 19:10   Güncelleme : 30-09-2021 19:10

“PCR TESTİ GEREKÇESİYLE ÖĞRETMENİ DERSE ALMAMAK HUKUKSUZLUKTUR”

“PCR TESTİ GEREKÇESİYLE ÖĞRETMENİ DERSE ALMAMAK HUKUKSUZLUKTUR”

Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öğretmenler için PCR testi ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Artvin Türk Eğitim-Sen’den yapılan açıklamada 'PCR testi gerekçesiyle öğretmeni derse almamak hukuksuzluktur, buna müsaade edilemez!' vurgusu yapıldı.

Artvin Türk Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer önceki gün 'İki doz aşı olan ya da hastalanıp bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmen oranı yüzde 86'açıklamasını yaptı. Yani yaklaşık 150 bin öğretmen PCR testi zorunluluğuyla karşı karşıya. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre şimdi öğretmenlerimizden test yaptırmayanların derse girmesine izin verilmeyecekmiş! Bu garipliğin doğuracağı sonuçlar hesap edilemiyor mu? Okul idaresi ile öğretmenlerimizi, öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle velilerimizi karşı karşıya getirecek bu uygulamanın neresinden fayda umuluyor? Binlerce sınıfta derslerin boş geçmesinin hesabını kim verecek? Bu durumun, pandemide oluşan öğrenme kayıplarının telafisi sürecine zarar vereceği görülemiyor mu? Öğretmenlerimizin maddi kayıplarının yargı konusu edileceği ve tazmin edileceği de hesaplanmıyor mu? MEB’in yapması gereken; yaklaşık iki yıldır tüm güçleriyle öğrencilerimizin eğitimi için seferber olan öğretmenlerimizi huzursuz etmek yerine, eksikleri giderecek tedbirleri almaktır. Salgına karşı okullarımızda alınması gereken etkili tedbir; milyonlarca öğrenci ve velinin covid durumunun takip edilmediği bir ortamda sadece öğretmeni PCR ile takip etmek değil; tüm okullarımızda maske, dezenfektan ve temizlik malzemelerini fazlasıyla tedarik etmek, güvenlik ve yardımcı hizmetli personel eksiği olmayan tek bir okul dahi bırakmamak, Kalabalık sınıf mevcutlarını seyreltmek için derslik üretmek, ders ve teneffüs sürelerini salgın koşullarına göre düzenlemektir. Hal böyleyken, PCR testi gerekçesiyle öğretmeni derse almamak hukuksuzluktur, buna müsaade edilemez!"

HATİCE DİLER