YEREL
Giriş Tarihi : 03-08-2021 10:45   Güncelleme : 03-08-2021 10:47

PROF. DR. SAĞLAM: YANGINLARA İNSANLAR SEBEP OLUYOR

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Sağlam, Türkiye'de günlerdir devam eden orman yangınları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

PROF. DR. SAĞLAM: YANGINLARA İNSANLAR SEBEP OLUYOR

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Prof. Dr. Bülent Sağlam, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege Bölgesinde 28 Temmuz tarihinden beri devam eden orman yangınları ile ilgili açıklamalarda bulunarak, artan kuraklık, aşırı sıcaklar nedeniyle orman yangınlarında önümüzdeki dönemde de artış beklentisi bulunduğuna dikkat çekti.

 Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yangınların çıkış sebeplerine bakıldığında insan faktörünün ilk sırada geldiğini, Türkiye’de 2020 yılı yangın verilerine göre orman yangınlarının yüzde 9'unun yıldırım kaynaklı olurken kalan yüzde 91'lik kısmının ise insan kaynaklı olduğunu açıklayan Sağlam, “Türkiye'nin birçok ilinde peş peşe çıkan orman yangınlarından 107'si kontrol altına alınırken, 5'i ise hala devam ediyor. Ülkenin 22,7 milyon hektarlık orman alanlarının yarısından çoğu yangına çok hassas alanlardan oluşuyor, bu nedenle orman yangınlarıyla her yıl karşılaşmamız kaçınılmaz bir gerçek” diyerek artan kuraklık, aşırı sıcaklar nedeniyle orman yangınlarında önümüzdeki dönemde de artış beklentisi bulunduğuna dikkat çekti.

Eş zamanlı çıkan yangınlar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bülent Sağlam, ülkenin 22,7 milyon hektarlık orman alanlarının yarısından çoğunun yangına çok hassas alanlardan oluştuğunu, bu nedenle orman yangınlarıyla her yıl karşılaşmamızın kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ifade etti ve “Orman yangınları her yıl bu zamanlarda ülkemizin ana gündemini oluşturan en önemli doğal afetlerdendir. Bu zamanlar yangınların en çok meydana geldiği dönemlerdir. Ülkemizin 22,7 milyon hektarlık orman alanlarının yarısından çoğu yangına çok hassas alanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle orman yangınlarıyla her yıl karşılaşmamız kaçınılmaz bir gerçek durumundadır. Orman yangınının başlaması için yanıcı madde, oksijen ve tutuşturucu kaynağın bir arada bulunması gerekir ki biz buna 'Yangın Üçgeni' diyoruz. Bu üçlüden herhangi birinin eksikliği durumunda yangın devam etmez ve durur. Ancak yanıcı madde ve oksijenin ormanda bolca bulunduğunu biliyoruz. Tutuşturucu kaynağın da alanda bulunması durumunda maalesef yangınlar başlamaktadır" dedi.

Orman yangınlarındaki artışların, bütün dünyada etkisi artarak görülmeye devam eden küresel iklim değişikliğinin ormanlar açısından en önemli sonuçlarından birisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini açıklayan Sağlam,  “Ülkemizin de içinde yer aldığı Akdeniz iklim kuşağında önümüzdeki yıllarda da artan yaz kuraklıkları, aşırı sıcaklıklar veya değişen hava şartları nedeniyle orman yangınlarında ciddi artış beklentisi bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Helikopterlerin yangında etkin bir şekilde kullanıldığını belirten Sağlam, "Ülkemiz açısından baktığımızda Kızılçam ve Karaçam yapıları gereği orman yangınlarından en fazla etkilenen ağaç türlerimizdir. Bu durum örtü tabakasının nem içeriğinin yüzde 15'lerin altına düşmesine sebep olmakta ve alanı yangına hazır hale getirmektedir. Ormanda yanıcı maddelerinde yanmaya başlaması için 250 derece civarında bir ısının oluşması gerekmektedir. Bunu sağlayan bir kaynak yangının başlamasına sebep olacaktır. Yangına hassas alanlarda başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde müdahale edilebilirse yangının söndürülmesi oldukça kolay olacaktır. Ancak bu sürenin aşılması durumunda yangın gelişip ilerleme eğiliminde olacaktır” diyerek yangına hassas birçok bölgede kırıklı, dar vadili ve yamaç arazilerin olması nedeniyle harekat ve manevra kabiliyeti çok iyi olan helikopterlerin yangınlara ilk müdahale aşamasında en etkin hava aracı olarak karşılarına çıktığını, büyük yangınlarda da özellikle çok yoğun bir şekilde oluşan nokta yangınlarıyla mücadelede de helikopterlerin etkin bir şekilde kullanılmakta olduğunu söyledi.

Yangın bölgelerinde yaklaşık 4 km’de bir helikopterlerin su alabileceği özelliklerde toplamda 4150 adet havuzun ve göletin tesis edildiğini açıklayan Sağlam, “Böylece gerekli su kaynağı bulunmayan veya büyük yangınlarda eksikliği hissedilebilecek alanlarda su ikmalini çok kısa süre içerisinde yapmak suretiyle her geçen saniyenin son derece önemli olduğu yangınlara müdahale imkanları artırılmıştır. Orman Genel Müdürlüğü yangınla mücadele çalışmaları kapsamında 2,5-3 ton su atma kapasiteli toplam 39 adet yangın helikopteri kullanmaktadır. Yangın söndürmede kullanılan uçaklar ise helikopterlerden daha fazla su atma kapasiteleri ve daha hızlı olmaları nedeniyle öne çıkmaktadırlar. Ancak uçakların su ikmali yapacakları kaynaklar ve kırıklı arazilerde harekat kabiliyetleri kısıtlı kalmaktadır. Bu sebeple uygun alanlarda 3 adet 12 ton su atma kapasitesindeki amfibik uçak da yangın söndürme çalışmalarında kullanılmaktadır” dedi.

Sağlam açıklamasını  “Hava hallerindeki olağanüstü değişimler neticesinde ülkemizde son haftada 130 yangın meydana gelmiştir. Bunların birçoğu birbirine oldukça yakın alanlarda ve eş zamanlı olarak meydana gelmiştir. Yangınlar açısından böylesi aşırı hava hallerinin olduğu zamanlarda ve yangın tehlikesinin yüksek olduğu ormanlarda çıkan çok sayıda yangına eş zamanlı olarak müdahale edebilmek çok zor bir durumdur. Bu mücadelede maalesef hayatlarını kaybeden teşkilat mensuplarına ve vatandaşlarımıza Allah'dan rahmet diliyorum. Son dört gün içerisinde meydana gelen yangınların 123'ü kontrol altında 7 yangın devam ediyor. Bu yangınların tamamen söndürülmesinden sonra alanların yeniden ormanlaştırılması anayasanın 169. maddesi gereğince OGM tarafından yapılacaktır. Anayasanın amir hükmü nedeniyle bu alanların başka amaçla kullanılması söz konusu değildir" ifadelerini kullanarak sonlandırdı.