YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 10:45   Güncelleme : 15-06-2021 10:45

Profesör ve doçentler cübbelerini giydiler

Artvin Çoruh Üniversitesi akademik yükselme töreni 14 Haziran Pazartesi günü Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Profesör ve doçentler cübbelerini giydiler

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör temsilcisi Prof. Dr. Murat Kibar; “ Profesör ve doçent unvanı alan arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

Kibar yaptığı açıklamada; “2019-2020 yılları içerisinde akademik unvan almış arkadaşlara akademik giysilerini giydirmek ve bilimsel dergilerde yayın yaparak ülkemizin ve üniversitemizin gelişmesine katkı sunan bilim insanlarına değerli arkadaşlarımıza teşvik ödüllerini sunmak için toplandık.

Üniversitemiz kuruluş aşamasından itibaren bugüne kadar gelmesinde büyük emekleri olan üniversitemizin tüm yöneticilerine, tüm akademik ve idari personelimize katkı sağlayan Artvin’imizin kamu kurum ve kuruluşlarına, siyasilerimize, üniversitemize ayni ve nakdi yardımlarda bulunan iş adamlarına teşekkür ediyor Artvin Çoruh Üniversitesi adına şükranlarımı sunuyorum.

Üniversitelerin görevi sadece bilgiyi üretmek değil aynı zamanda kuramsalı uygulanabilir bilgiye dönüştürerek sanayiye, ekonomiye, topluma ve iş dünyasına sunmaktır. Teoriden pratiğe aktarılan bilgiyi yani üretime transfer edilen bilgiyi buluş, gelişme, kalkınma ve dünyayla rekabet etme demektir. Bu bağlamda mensubu olmaktan gurur duyduğum Artvin Çoruh Üniversitesi’ de kurulduğu günden itibaren Artvin’in kültürel, ekonomik, bilimsel alanda gelişmesine ciddi katkılar yapan ve yapmaya devam edecek olan bir bilim yuvasıdır.

2007 tarihinde kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi kurulduğu günden itibaren hızlı bir gelişim ve değişim süreci içerisine girmiştir. Artvin Çoruh Üniversitesi’nde günümüz itibariyle 9 fakülte, 2 yüksekokul, lisansüstü düzeyde 1 enstitü, 7 meslek yüksekokulu ve 12 araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu birimlerde yaklaşık 10000 öğrenci yer almaktadır. Üniversitemizde 216’sı öğretim görevlisi olmak üzere 514 akademik personel ve 184 idari personel görev yapmaktadır. Üniversitemiz eğitime büyük bir önem vermesinin yanı sıra eğitimde yenilikçi metotların uygulanması ve erişilebilirlik konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı yeşil bayrak almaya hak kazanan 8 üniversiteden biri olmuştur. Ayrıca eğitim fakültesi ve merkez kütüphanede mekanda erişilebilirlik konusunda yapmış olduğu düzenlemelerden dolayı turuncu bayrak almaya aday gösterilmiştir. Merkez kütüphanesi 43 bin basılı kaynağın yanı sıra 41 bin elektronik dergi 4 milyon elektronik kitap 6 milyon uluslar arası test 2 binin üzerinde gazete ve 5 binin üzerinde de sesli kitaba erişim imkanı sunmaktadır.

Üniversitemiz 2021 yılında elde ettiği başarılar ile gündeme gelmiş olup bunlar arasında Google scholar endeksinin yapmış olduğu üniversite başarı sıralamasına göre Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü bilimsel çalışma ve atıf sıralaması bakımından Türkiye’deki Orman Fakülteleri arasında birinci sırada yer almıştır.

Üniversitemizde tıbbi aromatik bitkiler ile ahşap malzemesinin korunmasına yönelik özüt elde edilmiştir. Bu bitkilerden jel gerektiren ortamlarda hastanelerde, eczanelerde bu gibi alanlarda kullanılması için çalışmalarımızda devam etmektedir.

Üniversitemiz ayrıca eşitlikçi personel alımı kriterlerine göre fırsat eşitliği sağlayan bir üniversite olarak gösterilmiştir. İhtisas üniversitemiz olduğumuz tıbbi aromatik bitkiler alanında 13 proje Cumhurbaşkanlığı Stratejik Dairesi Başkanlığı’na sunulmuştur. Tıbbi aromatik bitkiler alanında ihtisas üniversitesi seçilen Artvin Çoruh Üniversitesi’nin bu alanda gerçekleştireceği çalışmalarla ve üniversite sanayi iş birliğiyle birçok sanayi kolunun gelişmesine imkan sağlayacağı gibi hem bölge kalkınmasına hem de uzun vadede ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamayı hedeflemedir.

Bulunduğu konum itibariyle Kafkasya sınırına en yakın üniversite olan Artvin Çoruh Üniversitesi Kafkasya Bölgesi ile girişimi artırarak ülkeler arası bilimsel ve kültürel köprü vazifesi üstlenmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda uluslararası Kafkasya Kongresi Kafkasya Bölgesi Üniversiteleri ile olan ikili iş birliği anlaşmalarının desteklenmesi ve mevcut  antlaşmalarına yenilerinin eklenmesi üniversitemizin öncelikli hedefleri arasındadır.

Tarihi ipek yolunun önemli liman merkezlerinden biri olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Doğu Karadeniz Bölgesi’ni  ve bu bölgedeki illeri de kapsayan DOKAP projesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda yapılacak projede akademik çalışmalarla Artvin’i jeopolitik ve jeoekonomik potansiyelinin geliştirilmesine çalışılacaktır.

Üniversitemizin erasmus programı kapsamında Avrupa Birliği ülkelerinden 45 üniversite ile ikili antlaşmaları bulunmakta olup bu sayede öğrencilerimiz eğitimlerinin bir bölümünü yurt dışında sürdürebilmektedir. Üniversitemizde Farabi değişim programından son eğitim-öğretim yılında toplam 54 öğrenciyi yararlanırken bu kapsamda 77 üniversite ile iş birliği imzalanmıştır. Bu çerçeve de uluslararasılaşmaya büyük önem veren üniversitemiz Kafkasya ve Türkistan bölgesi üniversiteleriyle ikili iş birliği antlaşmaları çoğaltmayı ve Türkistan, Hazar Coğrafyası, Kafkasya ve Karadeniz Bölgesinde öğrenci ve akademisyen hareketliliğini artırmayı hedeflemektedir.

Son 2 gün içinde Profesör ve doçent unvanını alan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyor, onlara akademik hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi akademik yükselme törenine, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar ve Artvin Baro Başkanı Avukat Ayla Varan katılımda bulundu.