YEREL
Giriş Tarihi : 10-12-2021 18:28   Güncelleme : 10-12-2021 18:28

PROJELERİMİZLE ARDANUÇ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

PROJELERİMİZLE ARDANUÇ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

AK Parti Ardanuç İlçe Başkanı Turgay Temel, Ardanuç’ta yürütülen çalışmalar ve planlanan projeler hakkında önemli açıklamalar yaptı. Ardanuç Gevhernik Kalesi'nde arkeolojik kazı çalışmaları, Cehennem Deresi Kanyonu, Müze, Hayvancılık başta olmak üzere önemli yatırımlarla ilçeye yakın dönemde önemli katlıların sağlanacağını belirten Başkan Turgay Temel, “Ardanuç’un geleceğinin parlak olduğunu, Artvin’in ve Türkiye’nin önemli bir noktası olacağını söyledi.

Hayvancılık sektöründe Ardanuç’u Artvin’in lokomotifi olarak gördüğünü belirten Turgay Temel, “Hayvancılık sektöründe Ardanuç’u Artvin’in lokomotifi olarak görüyorum ciddi anlamda vatandaşımız hayvancılık yapıyor, üretime büyük katkılar sağladığını düşünüyorum. Bizim burada devletimizin hibe yapıyor 400-500 bin TL’lik ahırları var. Bunların içerisi doluyor, o yönden de ilimize ilçemize, memleketimize bir katkı sağladığını düşünüyorum hayvancılık konusunda. Mandıra konusunda özel olsun, devlet tarafından desteklenen arkadaşlar var, mandıra konusunda örneklerimiz olacak. Bizim devletimizin öncülüğünde hayvan pazarımız var Harmanlı bölgesinde yapılmış, bu bölgenin en yoğun olacağını düşündüğümüz hayvan pazarı, hayvanı vatandaşımız değerinde satacak” dedi.

“Türkiye’ye katkı sağlayacak”

Artvin Gevhernik Kalesi'nde arkeolojik kazısının tarihe ışık tutma açısından önem arz ettiğini söyleyen Başkan Temel, Bu bölgenin en eski tarihi yerinin Ardanuç olduğunu vurguladı.

Temel, “Kültür bakanlığımız tarafından kale tarafında arkeolojik kazı başlatıldı. Atalarımız, dedelerimiz İskender Paşa Vakfı’nın, vâkıfa ismini veren paşalarımız yatmakta. Külliyenin olduğu yerdeki mezarlarda bir takım tahribatlar meydana gelmişti, ilk etapta o mezarlar toplandı.  İç kale ve dış kale olmak üzere kazı çalışmaları devam edecek. Bakanlığımızla görüşmelerimiz sonucunda 12 aylık kazı grubuna burayı aldırmayı planlıyoruz Artvin Gevhernik Kalesi'nde arkeolojik kazısını. Van yüzüncü yıl üniversitesi öğretim görevlilerinden Osman Aytekin hocam, daha önceden de Şavşat’ta kazı çalışmaları yaptı, örnekleri de var. Buranın da 15-20 yıl sürecek bir kazı çalışması olacak, Artvin’in kültürüne, Türkiye’ye katkı sağlayacak.

Müze ile ilgili çalışmalarımız da var, Kültür Bakanlığını da sürecinde vekilimiz Erkan bey, il başkanımız İsrafil ağabey takip ediyorlar, ilk etapta bir müze müdürlüğü ve ilde bir müzenin olması konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

 Bu bölgenin en eski tarihi yeri Ardanuç’tur, Ardanuç dünyanın 2 veya 3’ncü en büyü kanyonu olması lazım Cehennem Deresi Kanyonu. Orada bir çalışma yapıyoruz, cam köprü yapıyoruz, aydınlatmasını yapıyoruz, sosyal tesislerini yapıyoruz. Tüm Türkiye’ye ve dünyaya ışık tutacak bir yer olacak, turizm açısından, Gevhernik kalesi yine aynı şekilde. Erzurum-Olur yolu yapılıyor şu an, yapılma aşamasında, Ardahan yoluyla bağlantımız var, hayvancılık var, orman sektöründe üretim var, kerestecilik var, vatandaş genelde orman sektöründe ve hayvancılık noktasında çalışmalar yapıyor, ekonomi bu yönde şekilleniyor. Arkeolojik kazı çalışmalarımız bitince Ardanuç’ta turizm anlamında ciddi patlamalar olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“Cehennem Deresinde Cennet Yaşanıyor Projesi Turizme Yeni Bir İvme Katacak”

Temel, “Bunlar büyük projeler, ciddi meblağlar gerekiyor, ciddi mühendislikler gerektiriyor çok az sayıda örnekleri var bu projelerin. Bir cam köprü örnek veriyorum Türkiye’de sayılıdır, genel olarak bu çalışmaların yüzde 30-40’nı bitirdik.Cehennem deresinde Cennet Yaşanıyor diye bir projemiz var, onu bitirdik geriye kalan yüzde 50-60’ı da birkaç yıl içerisinde bitecek diye düşünüyorum. Bizim Artvin’in coğrafyası gerçekten çok farklı, yol yapımında da farklı, altyapı çalışmalarında da farklı, bakım, onarım da ciddi zorluklarla karşılaşıyoruz, arazinin zorlu yapısı, arazinin kırıklı yapısı” ifadelerini kullandı.

“Projelerin Sonunda Ardanuç Daha Yaşanılabilir Bir İlçe Olacak”

TOKİ Konutları, yurt ve açık ceza infaz kurumu projelerinin Ardanuç’a istihdam sağlayacağını da belirten Başkan Temel, “Ardanuç ile ilgili başlıca büyük yatırımlarımızdan bir tanesi TOKİ konutları, 200 dairemiz var, TKİ’YE yaptırdığımız. Üniversitenin iki tane bölümü ile yüksek okul açtırdık, bir tanesi Tapu Kadastro bir diğeri yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon olmak üzere 165 tane öğrencimiz var.  Ardanuç’ta engelli ve yaşlı bakım rehabilitasyon merkezi var, 80’e yakın personel çalışıyor, onunda ilçeye büyük bir katkısı oldu. Açık ceza infaz kurumumuz yapıldı, personel alımı yapıldı güvenlik soruşturmaları devam ediyor. Altmış, yetmiş tane devlet memuru, ceza infaz kurum memuru, hizmetli ve şoför olmak üzere bir istihdam olacak. 140 hükümlü kapasitesi var, önümüzdeki ay planlamamız doğrultusunda açılacak. İş yurtları ile görüşme sağladık, üretim atölyesi olacak açık ceza evinde. Bu da bizim ilçemize değer katacak, üretim yapılacak bir tesis olacak. Küçükbaş hayvancılıkta son bir kaç senedir küçükbaş hayvanın yünü atılıyor, yaklaşık 100 ton civarında bir ürün atılıyor biz onları iplik olarak, el dokuma halı olarak değerlendireceğiz bu şekilde planlarımız var.

İller Bankasından belediyeye verilen destekler şöyle söyleyeyim, Şavşat belediyesine ne kadar veriliyorsa Ardanuç belediyesine de o kadar veriliyor. Şavşat’la Ardanuç’umuzun nüfusu hemen hemen aynı, Şavşat’ın biraz daha fazladadır nüfussu. Şavşat’a yapılan yatırımları görüyorsunuz, vatandaşta görüyor. Belediyecilikte şöyle bir şey var üretim yapmak lazım, proje geliştirmek lazım, bunlarda başarı olduklarını düşünmüyorum, ilçelerimiz giderek kan kaybediyor, buda büyük bir etken oluyor yatırımlar konusunda.

Ardanuç’ta yurt sorunumuz olmadı, kendi imkânlarımızla kaymakamlığın bünyesi ile bakanlığın bünyesi ile milli eğitimin destekleri ile üniversitenin destekleri ile yurt sorununu çözdük. Ardanuç’ta hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmadı, şu şekilde söyleyeyim165 öğrenciden 10 tanesi veya 15 tanesi evde kalıyordur. Diğer hepsi yurtlarda kalıyor ama seneye yermez bununla ilgili KYK ile görüşmelerimiz devam ediyor 250 kişilik bir öğrenci yurdu yaptırmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Hatice Diler