YEREL
Giriş Tarihi : 29-07-2021 10:51   Güncelleme : 29-07-2021 11:04

“Psikolojik destek için Arhavi halkının yanındayız”

Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Devrim Özbayrak, selden etkilenen Arhavi halkı için psikolojik destek sağlanacağını belirterek yapılacak olan çalışmaları anlattı.

“Psikolojik destek için Arhavi halkının yanındayız”

“Daha az hasarla kurtarmaya çalışacağız”

Müdür Özbayrak, selden etkilenen Arhavi halkı için nasıl bir çalışma yürütüldüğünü anlatarak, “İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar başkanlığında Arhavi ilçe Şube Müdürü, ilçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdürleri ile birlikte genel bir toplantı yaptık. Toplantıda maddi ve manevi psikolojik destek açısından neler yapabiliriz bunları değerlendirdik. Daha sonra tekrar il ekibi olarak benim ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erol Murtazaoğlu başkanlığında tekrardan yapılacak olan çalışmaları planladık. Şu an da bölgede bulunan rehber öğretmenleri, Artvin araştırma merkezindeki rehber öğretmenleri, psikolojik danışmanlar, Hopa ve Kemalpaşa’da bulunan eğitimciler ve rehber öğretmenler ile birlikte yapılacak çalışmaları planlıyoruz. Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesinin pansiyonu şu anda selden en az etkilenen bölgedir. Pansiyonu krize müdahale ekibinin çalışacağı bölge olarak ilan ettik. Oradaki idareciler ve eğitimcilerde bu kararımıza destek verdiler. Şu an da ilgili alanı düzenliyoruz. Sahada çalışacak arkadaşlarla birlikte yapılacak çalışmaları değerlendireceğiz ve planlamalar yapacağız. Şu ana kadar daha çok saha izleme, gözlemleme, hasar tespiti yaptık ve Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi pansiyonunu merkez olarak belirledik. Psikolojik danışmanlar, ihtiyaç duyan, yardım isteyen ailelere, anne, baba ve çocuklara destek orada destek verecek. Yavaş yavaş yaraları sarmaya başlayacağız. Travma sonrasında yaşanan stresten, mağduriyetten çocukları ve aileleri nasıl daha az hasarla kurtarabiliriz bunlara çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

“Psikolojik destek için Arhavi halkının yanındayız”

Daha kaliteli bir şekilde hizmet sunmak için uğraş verdiklerini belirten Özbayrak, “İl ve ilçe ekipleri yapılan çalışmaları raporlandıracaklar bizlerde sahada yapılan çalışmaları değerlendireceğiz. Daha kaliteli hizmet nasıl sunabiliriz veya nerelerden destek alabiliriz bunların üzerine çalışacağız. Pansiyonlar Arhavi’deki selden çok etkilenmemiş bu yüzden barınma yeri olarak Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi pansiyonunu belirlemişler şu an orada barınan birçok ailelerimiz mevcut. Evinde kalamayan mağdur öğretmenler ise öğretmen evlerinden faydalanıyor. Genel olarak barınma durumu tamamen çözülmüş durumdadır. Maddi hasarlar çok fazla. Özellikle esnafların çok fazla hasarı ve kaybı var. Arabalar çok kötü durumda. Destek için gönüllü ekipler, askerler canla başla çalışıyorlar. Okullar da ki çamur birikintilerini, dere boyundaki evlerde çamurları onlar kaldırıyor. Ayrıca Samsun’dan, Tokattan, Rize’den gönüllü hemşire, öğretmen ve AFAD ekipleri var. Birbirimize bu tür konularda destek çıkmamız bizleri gururlandırıyor. Selden önce Arhavi’nin dere kenarındaki yerleşim yeri gerçekten çok güzeldi. Herkesin tercih ettiği bir bölgeydi. O yüzden oradaki mağduriyet biraz daha fazla bir durumda. Yardım ekipleri ve gönüllü ekipler alanı temizliyorlar ve yavaş yavaş eski haline getirmeye çalışıyorlar. Maddi hasarlarında zaman zaman düzeleceğini düşünüyorum. Hepimiz bir şekilde elimizi taşın altına koyarak destek vermeye çalışıyoruz. Artvin Rehber ve Araştırma Merkezi olarak psikolojik destek sağlama konusunda vatandaşlarımızın yanındayız. Elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Anında müdahale için önemliler”

Acil ve özel durumlarda anında müdahale için krize müdahale ve psikososyal destek ekiplerinin ne kadar önemli olduğundan bahseden Özbayrak, “Bu tip özel durumlarda krize müdahale, psikososyal destek ekiplerinin sağlıklı, hazırlıklı ve anında müdahale içerisinde olmasının ne kadar önemli olduğunu hissettik. Bizim krize müdahale, psikolojik destek ekipleri ve psikososyal destek ekiplerimiz hazır durumda. Öğretmenlerimiz de bu alanlarda eğitimlerini aldılar. Marmara depreminden sonra krize müdahale, psikososyal destek hizmetlerinin önemi gittikçe arttı. Aktif bir şekilde her yıl eylül ayında bu ekipler güncelleniyor çünkü tayin isteyen olabiliyor. Psikososyal destek hizmetleri adı altında her ilden bakanlığın eğitimlerine katılan farmatörler var. Artvin’de de iki tane var farmatör var. Biri bölüm başkanı olarak bizim Rehberlik Araştırma Merkezinde çalışıyor. Diğeri sahada çalışıyor. Dönem başında bu arkadaşlar tüm ildeki rehber öğretmenlerine bu eğitimleri verdi. İl de ki tüm psikolojik danışmanlar ve rehber öğretmenler sahada çalışacak kadar eğitime sahipler. Krize müdahale sel, deprem gibi her alanda neler yapılabilir ve ilde ne gibi tedbirler alınabilir bununla ilgili toplantılar ve planlamalar yapıyoruz. Daha sonra ilçeler dönem başında aynı şekilde ekiplerini kuruyor, bize iletiyor. Elimizde ilçedeki ekiplerin hepsi bulunuyor. Onlarla koordinasyonlu bir şekilde çalışıyoruz. Okullar da ise Okul Müdür veya Okul Müdürünün görevlendirdiği Müdür Yardımcısı, varsa okul Rehber Öğretmeni ve her düzeyde Sınıf Öğretmenlerinden oluşan krize müdahale psikososyal destek hizmetleri ve ekipleri kuruluyor. Yani ani kriz durumunda yapılacak çalışmalara müdahale edecek ekipler hazır bir şekilde. Yönetmelik olarak nelerin yapılması gerektiği dönem başında açıklanıyor. Okul eylem planı, ilçe eylem planı, il eylem planları gibi her şey yapılıyor” diye konuştu.