YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2021 12:38   Güncelleme : 27-08-2021 12:38

PSİKOTERAPİ NEDİR

Psikolog Esra Delioğlu, Psikoterapi hakkında bilgiler verdi.

PSİKOTERAPİ NEDİR

Psikolog Delioğlu psikoterapi hakkında yaptığı bilgilendirmede şu ifadeleri kullandı;

“Büyürken geliştirdiğimiz ve Öğrendiğimiz savunma mekanizmaları artık yetişkinliğimizde hayatımızda problem yaratıyorsa psikoterapi almamız gerekir. Peki nasıl savunma mekanizmaları hayatımıza problemler getirir? Zorluklarla karşılaştığımızda iletişim kurmamak kaçış yolları aramak. Herhangi bir otorite durumunda karşılaştığımız da boyun eğmek. Çocukluğumuzdaki aşırı ihmal edilmişlik durumun verilmiş olduğu Narsistik benlik algısıyla Ben merkeziyetçi olmak. Zorluklar karşısında paniğe kapılmak rutin dışı durumlara ayak uyduramamak vb.

Psikoterapinin amacı nedir?

Psikoterapinin amacı kişilerin yaşadıkları sorunlar karşısında; yaşam olaylarına ilişkin düşünce, duygu ve davranışlarını fark etmeleridir. Psikoterapi, kişilerin fark ettikleri bu düşünce duygularla yeniden ilişki kurma sürecidir.

Psikoterapi, kendi içinde ayrılan farklı bireysel kuramlara sahip birçok terapi yaklaşımıyla, kişilerin yaşadıkları süreci yeniden anlamlandırmalarına, geçmiş ile bağ kurarak bugünü yeniden yapılandırmalarına yardımcı olur. Kurulan bağlantılar sayesinde kişilerin baş etme mekanizmalarının güçlenmesine, empati ve iç görü becerilerinin gelişmesine, kendilik algılarının değişerek yaşamsal stres kaynaklarıyla daha sağlıklı mücadele edilmesine olanak tanınır.

Psikoterapi ne kadar sürer?

Psikoterapi hakkında sorulan en sık sorulardan biri psikoterapinin ne kadar süreceğidir. Maalesef bununla ilgili bir ön görüde bulunmak çok zordur. Herkesin psikoterapiden beklentisi, sağladığı yarar bu yararı sağladığı süre farklıdır.”