YEREL
Giriş Tarihi : 11-04-2022 11:32   Güncelleme : 11-04-2022 11:32

Ramazan Ayının Vazgeçilmezi ‘PİDE’

Ramazan Ayının Vazgeçilmezi ‘PİDE’

Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan Ramazan pidesi Artvin’de yoğun ilgi görüyor.

Ramazan ayının başlaması ile birlikte Artvin’deki fırınların da pide mesaisi de başlamış oldu. Günlük hayata göre yoğunluklarından daha fazla mesai yapan ve iftar sofralarının vazgeçilmezi Ramazan pidesini tüketicilerle buluşturan fırıncı esnafı tatlı yorgunluktan memnun.

İftar saatinin yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar da fırınlara giderek sıcak pide sırasına giriyor. Kimi vatandaşlar ise yumurtalı, susamlı pide siparişi vererek siparişlerinin hazır olmasına kadar sıra bekliyor.

Ramazan ayının gelmesiyle birliye sofraların vazgeçilmezi olan ramazan pideleri sofralardaki yerini aldı. Fırınlarda, 320 gramlık pideler, 6 liradan 500 gramlık pideler ise 9 liradan satılıyor.

Pide ustaları Ramazan pidelerinin vatandaşlar tarafından ilgi gördüğünü belirterek Ramazan pidesini farklı kılan özellikleri anlattı.

Ramazan pidesinin Ramazan’ın olmazsa olmazlarından olduğunu ifade eden asırlık Kelleci fırını Usta Murat Sönmez, pidede katkı maddesi kullanmadıklarını ifade etti. Yarım asırdır 3’ncü kuşak olarak fırıncılık yaptığını belirten Murat Sönmez, Ramazan ayının bereketinden söz ederek ramazan pideleri hakkında bilgiler verdi.

Sönmez, “normal pidelerimiz var ancak ramazanda vatandaş yumurtalı pide istiyor. Bizde bu işi atadan, dededen gördüğümüz şekilde yapıyoruz. Biz yumurtanın akını seçeriz sadece sarısını kullanırız. Yumurtanın o sarısı hem lezzet verir hem de pidenin kabarmasına yardımcı olur. Birde üzerine susam ekledin mi daha da lezzetli oluyor. Gerçek ramazan pidesi böyle oluyor. Bunu değişik şekilde yapanlarda var vatandaşlarımızın bunlara dikkat etmesi gerekiyor. Vatandaşların tadına bakma imkanları olmadığı için pidenin ağırlığına, rengine ve pişirildiği ortama dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

İçinde bulunulan ekonomik şartlara göre pide fiyatlarının normal olduğunu söyleyen Sönmez, “320 gram pide 6,500 gram pide 9 liradan satılıyor. Bu son zamanlarda ki zamlar karşısında bakarsanız bu pide fiyatları normal. Un fiyatları belli, mayası, odunu, işçi giderleri belli. Buna karşılık fiyatlar normal diyebilirim. Çünkü tüketime göre bir pide bir vatandaşa normalde yetiyor” diye konuştu.

Vatandaşların en çok yumurtalı ve sade pideye ilgisinin olduğunu belirten Sönmez, “Ramazan ayında somun ekmek satışımız düşüyor pide daha çok satılıyor” sözlerine ekledi.

HATİCE DİLER