YEREL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 11:36   Güncelleme : 18-08-2021 11:38

SAAT USTASI ÇAKMAKÇI: SAATLERLE ÇOCUĞUM GİBİ İLGİLENİYORUM

Saat sadece zamanı gösteren alet değildir diyor saat ustası Erdoğan Çakmakçı.

SAAT USTASI ÇAKMAKÇI: SAATLERLE ÇOCUĞUM GİBİ İLGİLENİYORUM

Artvin’in köklü saat tamircisi Mehmet Çakmakçının oğlu olan ve baba mesleğini devam ettiren Erdoğan Çakmakçı, mesleğine çırak yetiştirememekten yakınıyor. Saat tamirciliğinin ince el işçiliği gerektirdiğini belirten Çakmakçı, mekanik saat tamirlerinde saatle çocuğu gibi ilgilendiğini belirtiyor.

Artvin’de 1978’den beri esnaflık yapan saatçi Mehmet Çakmakçının oğlu Erdoğan Çakmakçı sanatı hakkındaki detayları gazetemize paylaştı.

Lise çağlarında saat tamirine babasının yanında çırak yaparak başlayan Çakmakçı, “1993-1997 yılları arasında çıraklığımı yaptım. Askerden gelince de  mekanik eşyaların tamirini yapmayı severim bu yüzden kursa gidip ustalık belgemi aldım. 2000 yılına kadar babam ile çalıştım sonrasın da babam işleri bana bıraktı. Mesleğe başladığım zamanlarda popülerdi ve çok yoğundu getirisi de iyiydi. Şimdilerde eski kazanç, eski popülerliği yok ama bu mesleğe başladığım için hiç pişman değilim. Şimdilerde bir tane bile bu işi öğrenmeye meyilli kişi yok. İlgi yok bu mesleğe ben istiyorum ki mesleği yapmasalar dahi bilsinler öğrensinler” dedi.

Ustasından en çok sabahları işe geç geldiği için fırça yediğini anlatan Erdoğan Çakmakçı, “babam dükkânı 7 buçukta açardı ben saat 10’da gelirdim. Tamir edilen saatlerin sahiplerini karıştırırdım, birinin saatini diğerine verirdim tabi sonradan anlaşılır sorun çözülürdü ama babamdan çok fırça yerdim” ifadelerini kullandı.

“Mesleğimin Manevi Değeri Paha Biçilemez”

Saatçiliğin maddi anlamda ekmek teknesi olduğunu belirten usta Çakmakçı, “çocuklarımın eğitimini geçimini buradan sağlıyorum. Başka geçim kaynağım yok 2 çocuğumu buradan kazandığımla okuttum. Manevi değeri ise ölçülemez paha biçilemez” şeklinde konuştu.

Tamir İnce İşçilik Gerektiriyor

Çakmakçı mesleğinin inceliklerini şu ifadelerle aktardı: “Her şeyin ustası var ama saat tamiri üzerine olan ustalıktan daha ince bir iş yok. Terzilerin de işi incedir iğne iplik ile uğraşıyor ama bizim işte öyle değil öyle bir vida var ki gözle görülmesi çok zor anca mercekle görüyorsun. Daha sonralarda pilli saat çıktı tabi işin inceliği, ustalığı kalmadı. Ustalık nedir, mesela bir saatin dişlisi kırılmış o saate yeniden dişli yapabiliyor musun eğer yapabiliyorsan ustayım diyebilirsin. Pilli saatler öyle değil. Pilli saate içi hiç olmasa yeniden mekanizma koyuyorsun oluyor. Şuanda saatçilik 15 sene önceki saatçilik gibi değil tezgâhtarlık gibi bir şey. Pil alıp saatin içine koyuyorsun bunu herkes yapar. Esas ustalık eski mekanik saatleri tamir etmektir. Mekanik saatler ustalık isteyen uğraşları var milimetrik dişlisi, vidası çarkı var. Mekanik saat tamiri yapacağım zaman çocuğummuş gibi ilgi gösteriyorum bu beni heyecanlandırıyor. Mekanik saat dediğimiz şey nedir kurmalı,  eski cep saatleri mekaniktir. Herkesin vardır dedesinden kalan cep saati veya kol saatleri. Kurmalı saatler var kurarsın iki gün çalışır sonra tekrar kurarsın pil yoktur komple mekaniktir. Pilli saatler öyle değil plastik. Görünüşleri güzel ama saatten çok elektronik eşyadır. Bazen internetten bir şeyler araştırıyorum araştırdığım şeylerin yüzde 80 i saatlerle ilgili demek ki ben bu işi seviyorum.  Eski saat parçaları eski ustaları araştırmışım. Hayatımın bir bütünü buraya geldiğimde huzur buluyorum.”

Antika saatlere aşırı ilgi duyuyorum

Erdoğan Çakmakçı, antika saatlere ilgisini şu cümlelerle ifade etti: “Biriktirdiğim kol saatleri cep saatleri var. Tanıdık kişilere tek tük sattığım oldu ama elimden çıkarmak istemiyorum. Mesela şu cep saatinin maddi değeri pek yok ama satmak istemiyorum biriktiriyorum. Osmanlı döneminden kalan saatleri bulmak artık mümkün değil bulamıyoruz. Bulunca maddiyatım elverirse almayı da çok istiyorum.”

Ustalığın Esası Dürüstlüktür

Saat ustası olmanın esasının en başında esnaf olduğun için dürüst olmaktan geçtiğini anlatan Çakmakçı, “mesela bir yerde 10 liraya pil değiştirilirken sen onun n2 katını istersen bu esnafçılık değildir. Dürüstlük çok önemli, kendi yaptığın işe saygı duymak çok önemli. Bir müşterinin saatini kendi saatini yapar gibi yapacaksın aynı özenle aynı incelikle yapılmalı. Müşterinin ne istediği de çok önemlidir. Müşterinin isteği doğrultusunda hareket etmek gerekir” dedi.

Hatice DİLER