YEREL
Giriş Tarihi : 16-05-2022 10:49   Güncelleme : 16-05-2022 10:49

Sağlık Taramaları Yapıldı

Sağlık Taramaları Yapıldı

Sağlık Bakanlığının toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak amacıyla yürüttüğü, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında yürüyüş organize edildi.

Artvin’de "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Sağlık İl Müdürlüğü personelleri tarafından valilik meydanında kurulan stantta vatandaşların sağlık ölçümlerini yaparak bilgilendirmelerde bulundular.

Diyetisyen Ebru Emek, stantı ziyaret eden vatandaşların vücut kitle endekslerini ölçerek sağlıklı yaşam için neler yapmaları gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Yaptığı sağlık taramaları hakkında gazetemize özel değerlendirmeler yapan Ebru Emek, “Çeşitli sağlık taramaları olan bir stant kurduk. Fiziksel aktiviteye vurgu yapmak çok önemlidir. Ülkemizde yüzde 50 oranında yetersiz fiziksel aktivite yapıldı.Fiziksel aktivite aslında kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi HDL kolesterolün yüksek çıkmasında kilo kontrolünde çok önemli. Bu yüzden de aslında günlük 30 dakika olacak şekilde haftada 5 gün en az 150 dakikalık bir egzersizi hayatımıza eklememiz gerekiyor.Bugün de bunun farkındalığını yapmak için burada toplandık. Masabaşı egzersiz, yaşlılar için egzersiz, çocuklar için egzersiz programlarımız var bunların broşürlerini dağıtıyoruz. Ayrıca vücut analiz yapıyoruz. Bu çerçevede de nasıl bir hareket şeklinde hayatınıza eklememiz gerektiğini belirtiyoruz. Yağ oranına bakıyoruz, metabolizma yaşına bakıyoruz, iç yağlanma oranına bakıyoruz bunlar haricinde kiloya bakıyoruz, hangi sınırlarda olduğuna nasıl beslendiğimize fiziksel aktiviteler yapıp yapmadığımıza yaşımıza göre ağırlığımızın hangi sınırlarda olduğuna bakıyoruz.Obezite kapsamında yapılan araştırmada Türkiye obezitede birincisırada çıktı bu sebepten dolayı bunu vücut analizinde önemsiyoruz. Normal tartı ile ölçüm yapıp boy ölçümü yapıp daha sağlıklı beslenme üzerine konuşuyoruz” dedi.

Fiziksel aktivite yapmak için vatandaşlara çeşitli önerilerde bulunan Emek,“Fiziksel aktivite sağlıklı yaşamın ilk adımlarından biridir günlük hiçbir şey yapamıyorsak bile arabamızı uzağa park etmek veya dolmuştan birkaç durak önce inmek gün içerisinde asansöre kullanmak yerine merdivenleri kullanmak bu tür küçük alışkanlıkları hayatımıza getirerek yavaş yavaş egzersiz düzeyimizi arttırarak sağlıklı olmak için ileride kendimize yatırım yapmış oluruz bunlara da dikkat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER