YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2021 11:12   Güncelleme : 21-09-2021 11:12

Şakir Kara'ya Bursa'da da büyük sevgi seli

Şakir Kara'ya Bursa'da da büyük sevgi seli

Boğa Güreşleri festival sunucusu Şakir Kara, halkın kendisine gösterdiği yoğun ilgiden, Artvin kültürünün başka kültürlerle karıştırılmaması gerektiğinden ve boğa güreşlerinin sadece başarıyla alakalı bir durum olmadığından bahsetti.

“Yoğun ilgi mutlu ediyor”

İnsanlardan gelen ilginin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden sunucu Şakir Kara, “Artvin sokaklarında yürürken herkes beni tanıyor, merhaba diyor. Herkes tarafından tanındığımı bilmiyordum. Gerçekten bu durum beni çok mutlu etti. Bursa’da ki boğa güreşleri festivaline giden yirmi bin tane Artvinli varsa belki de on dokuz bini beni tanıyordu. Bir sürü arkadaşımla karşılaştım. Tanışma konusunda birçok insana aracılık yaptım Yıllardır Bursa'da yaşayan Doktor arkadaşım benim sayemde Kestel'deki başka bir doktor arkadaşla tanıştı. Müdür, avukat olan birçok arkadaşım benim aracılığım ile başka insanlarla tanıştı. Bu şekilde bir sürü insanı birbirileriyle tanıştırmış oldum. Bazı noktalarda bunların da olması gerektiğine inandım. Bu konuda mutluyum” diye konuştu.

“Halk boğaların şovunu seviyor”

Boğa güreşlerinin sadece başarılı olmakla alakalı bir durum olmadığını söyleyen Şakir Kara, “Boğa'nın duruşu ve güzelliği de çok önemli. Örnek vermem gerekirse Muhittin lakaplı boğayı herkese öyle bir anlattık öyle bir tanıttık ki Hürriyet gazetesi ve Sabah gazetesine manşet oldu. Vatandaş sadece başarıya değil, hayvanın güzelliğine, şovmenliğine de bakıyor. Seyirci, boğanın şov yapmasını, tozu dumana katmasını seviyor ve etkileniyor. Böylelikle boğa, yarışı kaybetse bile gönüllere taht kuruyor. Fırtına, küçük enişte, şimşek gibi Artvin'de iz bırakan birçok boğa var. Farklı isimler koymak insanın akılında kalıyor. Dolayısıyla kalıcı ve yaratıcı isimler boğanın fenomen olmasını sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

“Artvin’in kültürü başka illerle karıştırılamaz”

Festivalleri ve boğaları başka illere sunabilmenin çok önemli olduğundan bahseden Kara, “Boğa Muğla'ya gidiyor. Oradan Erzurum'a satılıyor. Erzurum'dan Aydın'a satılıyor. Aydın'dan Artvin'e dönüyor. Artvin'den İstanbul'a satılıyor. Bu festivalleri ve boğaları diğer illere sunabilmek gerçekten çok önemliydi. Boğaları herkese tanıtıp anlattığımız için birçok yerde ilgi çekti. Bu da bizlere başarıyı getirdi. İşi şov ve komediyle birleştirince halk bizlere ilgi gösterdi. Yarışların düz mantıkla yapıldığı zamanlarda yarışlardan sadece belli bir kesim keyif alıyordu. Şu an olay farklı bir boyuta taşınmış durumda. Türkiye'nin her tarafında Artvin deyince akla boğa geliyor. Bu işi başardığımı düşünüyorum. Artvin’i kültürüyle yaşatmamız lazım. Biz boğa güreşlerini Muğla'ya, Aydın'a veya Bursa'ya taşıdığımız zaman Artvin'in kültürünün üstüne bir şey koymamamız lazım. Onlar bize özenirken bizim onlara özenmememiz gerekiyor.  Bursa'daki vatandaşlarda bu durumdan memnun kalmıyorlar. “Biz bu şekilde istiyoruz, bizim kültürümüz apayrı” diyorlar. Kurallardan örnek vermem gerekirse onlar boğaları iple zorla dövüştürüyorlar. Çok abartıyorlar. Biz Artvinliler olarak böyle bir şey yapmıyoruz. Muğla'da otuz beş, kırk tane güreş yapılıyor bu hayvanlar için bir eziyet boyutuna geliyor. Buna da karşıyız. Bizler geleneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu kültür Artvin’in bir değeridir. Artvin'i başka illere taşıdık, gösterdik fakat bunu karıştırmasınlar. Artvin olarak iki yüz bin nüfusumuz var. Bir milyon Artvinli ise Bursa'da yaşıyor. Bursa nüfus olarak yoğun olan bir yer olduğu için güreşleri orada yapma gereksinimi duyduk. Geleneği olmayan illerin, bu festivalleri düzenlemesinin doğru olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.