YEREL
Giriş Tarihi : 13-08-2021 11:34   Güncelleme : 13-08-2021 11:34

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU İLE BİRLEŞİYOR

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Orta ve Doğu Karadeniz vilayetlerinin ortak talebi haline dönüşen demiryolu konusunda gelişmeleri değerlendirdi.

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU İLE BİRLEŞİYOR

Başkan Çakırmelikoğlu, Samsun’dan Artvin Sarp Sınır’a kadar düşünülen ve devletin şuan planlama sürecinde olduğu öğrenilen demiryolu konusuna dair bilgilendirmede bulundu.

Çakırmelikoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Resmi yatırım programını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesini beklediğimiz demiryolu Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin kalkınmasına fayda sağlayacağı kadar AB ülkeleri ve Anadolu coğrafyasının Orta Asya ile jeostratejik bağını güçlendirecektir.

Ülkemizin en önemli stratejik yatırım planları içinde olacağı bilinen Samsun-Sarp demiryolu projesi, yük ve yolcu taşımacılığında deniz yolu, kara yolu ile önemli bir ivme yakalayacaktır. Makro hedeflerin yanında bölgemizin imalat altyapısı ve pazara ulaşımda yaşadığı maliyet artışlarında demiryolu iş dünyasının önünün açacaktır.

Bugün bölgemizin kalkına bilmesinde devletimizin demiryolu yatırımı yüksek önem içermektedir. Bu bakımdan 2021 yılı içinde proje çalışmalarının başlaması ve kısa zamanda yatırım kararına dönüşmesini arzulamaktayız.”