YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 09:50   Güncelleme : 07-07-2021 09:50

Sanat Camiası Yasta

Alptekin’in vefatı sanat camiasında üzüntüye sebep oldu

Sanat Camiası Yasta

Artvin Yöresi sevilen sanatçılarından olan Ayhan Alptekin yakalandığı hastalık sebebiyle hayata veda etti.

Sanat camiasında büyük üzüntüye sebep olan Ayhan Alptekin’in ölümüne yörenin sanatçıları üzüntülerini dile getirdi.

Söz ve beste yazarı aynı zamanda da sahne performansı yapan Ümit Karabiber; “ Karadeniz müziğine önderlik edenlerden biri olup imzasını bırakan büyük Üstad nurlar içinde uyu mekanın cennet olsun” dedi.

Artvin’de gazeteci olarak bilinen ancak aynı zamanda da müzisyenlikte yapan ve Dilfez adlı eseri seslendirişiyle müzisyenliğini de tanıtan Sami Özçelik Ayhan Alptekin’in vefatına ilişkin; “  Büyük usta ve güzel insan Ayhan Alptekin’i kaybettik. Karadeniz müziği bir büyük ustayı kaybetti. Ayhan alptekin Karadeniz müziğine büyük hizmetler vermiş sadece müziği ile değil türküleriyle değil beyefendiliği şahsiyeti ile de örnek insanlardandı.

Ayhan Alptekin’in ölümü hepimizi derinden üzdü. Ölümünden Üzüntü duyduğu sanatçılar aklıma geliyor. Kamil Sönmez, Kazım koyuncu, Erkan Ocaklı, Mustafa Sırtlı ve Ayhan Alptekin...

Siz ne güzel insanlardınız. sesleriniz kah dağlardan kah derelerden kah Karadeniz’in dalgalarından Dalga dalga yayılır da gönüllere, sevda olurdu, aşk olurdu kalplerde...

Sanatçılar, güzel insanlar neden hep az yaşar? Neden hep o acıları bütün gönüllerde çöreklenir?

Bugün bir kez daha Karadeniz yasta, nağmeler, türküler, Sazlar, teller, sözler, diller hasta! Güle güle değerli dost güzel insan Ayhan Alptekin ruhun şad, mekanın cennet olsun” açıklamalarında bulundu.

Artvin yöresi ve Karadeniz Bölgesi’nin bilinen ve sevilen sanatçılarından olan Salih Yılmaz Ayhan Alptekin’in vefatından duyduğu üzüntüyü “ Müziğe katkıları çok büyük ayrıca samimiyeti ve insani ilişkileri açısından çok güzel bir örnekti” dedi.

1982 yılında bir düğünde sahne aldıktan sonra “ Grup Yıldızlar” ekibine kuran Alptekin Kemalpaşa`dan Rize`ye kadar çeşitli köy ve ilçeler, düğün ve toplantılarda sahne aldıktan sonra çalışmalarına Asker Ocağında da devam eden Alptekin, Sanat Müziğinde Kanun, Halk Müziğinde Bağlama, Taverna Müziğinde Org ile programlar yaptı. Askerlik sonrası ekonomik şartlardan dolayı grubu dağılınca Alptekin Keyboart furyasına kapıldı. Unkapanıyla tanışana kadar taverna müziği yapan Alptekin daha sonra  repertuarını;   Babaannesinden, Anneannesinden ve Nuri Papu`dan duyduğu Lazca Müzikler ile renklendirdi.

İlk kasetini 1993 yılında çıkaran Alptekin özellikle lazca müzikleri ile anonim destanları beğeni topladı. İkinci kaseti ''Oy Nana'' dan sonra Karadenizli sanatçılarda altyapı anlayışının değiştiğini ve modern folk müziğinin teşvik unsuru ''Oy Nana'' oldu. Abisi ile yaptığı bestelerin ezgileri, her ne kadar orijinal Laz ezgisi olmasa da, yöre ezgilerine yakın, uygun notalar seçmeye çalışıyordu.

Ayhan Alptekin albümlerini; Ayhan Alptekin Box Set, Gelme, Oy Nana, Şahlandı Karadeniz, Ah Ulan Ah / Hülya, Hey Deli Gönül, Karadeniz Tavernası 2, Si Do Ma, Karadeniz Tavernası, Çona, Gel Dinle Beni çıkardı.

Ayhan Alptekin’in popüler şarkıları; Sırmalı Dadalo, Dağlar Ağlayın, Anzer Balı, Şimdi geldi ağlamanın zamanı, Dardır Yüreğim, Nakore, Kader,  Atmaca, Oy Dağlarım, Sevdalık olarak belirtildi.