YEREL
Giriş Tarihi : 14-06-2021 11:18   Güncelleme : 14-06-2021 11:18

Sanatımızı insan vücudunda yapıyoruz

Artvin’de dövme sanatıyla ilgilenen Orkun Paçacı, “Sanatımızı insan vücudunda yaptığımız için çok dikkatli ve temiz olmak zorundayız” dedi.

Sanatımızı insan vücudunda yapıyoruz

Dövme sanatının Artvin’de yaygınlaşması ve talebin olması sebebiyle talebi karşılamak için Orkun Paçacı kolları sıvadı.

Paçacı ile yaptığımız röportajda “Dövme sanatı ülkemizde son yılların en popüler mesleklerinden biri haline geldi.

Oldukça zor fakat severek yapıldığı taktirde her iş dalında olduğu gibi çok keyifle para kazanabileceğiniz ve daha önemlisi anlatmak, aktarmak istediğiniz sanatı icra edebileceğiniz üstelik insan bedeni üzerinden sergileyebildiğiniz muazzam bir meslek.

Önyargıların yavaş yavaş da olsa kırılmaya devam ettiği hemen hemen her yaş grubuna (tabii ki 18+) hitap eden bu sanat dalını Artvin’e taşımaya ve geliştirmeye çalışıyoruz.

Kısa süreli hedeflerimiz ise kendi çizgimizi oluşturma, özgün bir anlatım şekli ile müşterilerin isteği doğrultusunda tasarımlar üretmektir.

Kısacası sanat üzerinden insan vücuduna bizim imzamızı taşıyan tasarımları üretmek için çabalıyoruz.

Artvin’de eksik gördüğümüz bu meslek için ilk girişimimizi gerçekleştirip ufak bir stüdyo açtık ve yoğun bir talep ile karşılaştık özellikle genç kesimlerden gelen ilgi ile yaptığımız işi geliştirmek daha kaliteli bir hale getirmek için çabalıyoruz.

İnsanların özellikle görsel açıdan bir o kadar da kendilerini anlatmak, isteklerini dışa vurmak için dövme sanatına yöneldiklerini görüyoruz ve bu isteklere steril bir ortamda tek kullanımlık malzemeler ile ve en önemlisi su bazlı boyalar ile karşılık vermeye çalışıyoruz.

Ve tabii ki en önemlisi sevdiğimiz mesleği yapıyor, üretmek için kendimizi geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Dövmeciliğin kendine göre tanımını yapan Paçacı; “Dövmecilik, en yüzeysel biçimiyle “vücut sanatı” olarak tanımlanabilir. Bu tanımın tam anlamıyla hakkını vermek, elbette dövmecinin bizzat kendisiyle ilintilidir. Ülkemizde dövmeciliğe yeni yeni merak saran ve bu işi amatör düzeyde yapmaya çalışan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Öte yandan tasarladığı özgün dövmeleri, sanatsal dokunuşları ve deneyimleriyle birleştirebilen, oldukça yetkin dövmecilerden de söz etmek mümkündür. Her şeyden öte dövmenin başlı başına bir kültür olduğunu söylemek gerekiyor. Ülkemizde, yeni yeni moda olduğu zamanlarda, belli kesimler tarafından tepkiyle karşılansa da bugün gelinen noktada her yaştan insanın dövme konusuna oldukça sıcak bakmaya başladığını gözlemliyoruz. Hatta artık talepler öyle bir noktaya ulaştı ki günümüzde dövme sanatçılarının randevu defterlerine girebilmek bile adeta bir ayrıcalık olarak görülüyor” dedi.