YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 10:46   Güncelleme : 07-01-2022 10:46

Sanayi Esnafına Eğitim Semineri Verildi

Sanayi Esnafına Eğitim Semineri Verildi

Artvin Sanayi sitesinde, sanayi esnafına Mesleki Eğitim semineri verildi.

Sanayi esnafı ile yapılan toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, İŞ-KUR Müdürü Cevdet Ertürk ve KOSGEB Müdürü Arif Ercan esnafa yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Toplantıda konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, il ve ilçelerdeki mesleki eğitim merkezlerinden bine yakın çırağı alanla buluşturma hedeflerinin olduğunu söyledi. Acar, “mevzuatımız açısından, teşvikler açısında alana yenilikler sürekli geliyor. Bizde istedik ki bunu sizlerle paylaşalım. Teşvik almak istediğinizde nasıl mezun olacaksınız ya da bir çırak almak istediğinizde nasıl davranacağız burada meslek lisemizin müdürleri, mesleki eğitim merkezimizin müdürü tüm taraflar bir aradayız. Bakanımız net söylüyor artık Türkiye’de istediğim işçiyi bulamadım söylemini ortadan kaldıralım. Bu sadece bir eğitim olmaktan ziyade ülkemizin, sanayimizin geleceği açısından çok önemli bir çalışma” diye konuştu.

Milli eğitim şube müdürü Recep Kaya Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki Eğitim Merkezleri hakkında bilgilendirme semineri verdi. Kaya, “Mesleki Eğitim Merkezleri önceden sadece ustalık ve kalfalık belgesi veriyordu. 2017 yılında merkezi eğitim merkezlerimiz ortaöğretim kurumu yani lise statüsüne kavuştu. Buradan mezun olanlar ustalık ve kalfalık belgelerinin yanında meslek lisesi diploması alabiliyorlar” dedi.

Eğitim seminerinden sonra KOSGEB Arif Ercan, İŞKUR müdürü Cevdet Ertürk, SGK Müdürü Kahraman Derece ve ilgili müdürlükler esnafın sorularını cevaplandırdı.

 HATİCE DİLER