YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 11:25   Güncelleme : 25-05-2021 11:25

Sanayi esnafında son durum

Tam kapanma sonrası sanayi esnafının nabzı kritik boyutta yer alıyor.

Sanayi esnafında son durum

Esnafların en büyük sıkıntısı pandemi olmuş olsa da asıl en büyük sorunları ilerleyen süreçte yerlerini dolduracak gençlerin olmaması. Taner Akdemir sanayide mobilya ustası olarak çalıştığı dükkânda gerçekleştirdiği konuşmada önemli konulara dikkat çekti.

Pandemi etkisi hiç geçmedi

Akdemir pandemiye ve tam kapanmaya dair yaptığı açıklamalarda şunlara dikkat çekti “ bizde hiç kapanma olmadı valilikten aldığımız izinler ile bir şekilde kendimizi ayakta tutmaya çalıştık ama iş olarak potansiyelimiz normal olarak düştü. Pandemi süresince şikâyet edilmesi gereken diğer konu ise malzemelerdir alınan ürünlerin fiyatı çok yüksek olduğundan dolayı bizim işlerimizde bu durumdan çok ciddi şekilde etkilendi “ dedi.

Malzemede sıkıntılar var

Akdemir, “ Biz on kişinin üzerinde çalışan kişi sayısına sahibiz her ne kadar kişi sayısı olarak fazla olsak da çalışan ödemelerini yapmamız gerektiği için almamız gereken ürünlerde sıkıntı yaşıyoruz. Bu durum iki türlü sıkıntı için sonuçlanıyor bizim için ya çalışanların ödemesini yapacağız ürünü geciktireceğiz ya da ürünü alıp çalışanları mağdur durumda bırakacağız ki böyle bir zamanda olsun ya da olmasın bu çok yanlıştır. Elimizden geldiğince veresiye veya çek senedi şeklinde ürünlerimizi almaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince çalışanlarımızı bu zorlu süreçte de ayakta tutmaya çalışıyoruz “ ifadelerini kullandı.

Düğünlere ne oldu?

Yaz sezonunda düğünlerden gelen taleplerin durumunu paylaşan Akdemir, “ Düğünler yapılacak mı, yapılmayacak mı kimse ne olacağını bilemiyor. Devlet izin verecek mi veya işte düğünlerin yapılmasına izin verilse bile ne kadarına izin verilecek bilemiyoruz. Birçok kişi erteleme yaptığından dolayı işlerimiz bir birine girdi bu alanda bir yandan belirli bir kısıtlama var iş sayısı olarak alabileceğimiz mevcut bir sayı var bunlar devreye girince ciddi anlamda sorunlarımız var diyebilirim şu anda herhangi bir talep maalesef yok. “ dedi.

Sanayi esnafının sıkıntıları ne?

Akdemir esnaf olarak yaşanan sorunları şu şekilde anlattı “ Aslında Pandem değil normalde olduğunda da ülkemizin genelinde olan bir sorun var işsizlik ve eleman bulamama sorunları. Biz eleman arıyoruz fakat yeni nesil ve diğer bir deyişle Z kuşağı bu tarz mesleklere yönelmek istemiyor sanayidir veya pazarcılıktır gibi esnaflık alanlarında yer almak istemiyor. Bir yandan işsiziz diyen gençlerimiz var ama hiçbiri uğraşmak istemiyor bu böyle giderse birkaç seneye kalmaz bizim mesleklerimiz ölecektir. Bu konuda en büyük desteği bu durumu iyileştirmek için en büyük yardımı devletimizin yapması lazım. Yöneticilerimiz gençlerimize yol gösterir ve teşvik ederse bizlerin bulunduğu alanlara yönlendirme yapılır ise mesleğimiz ölmez insanların ihtiyacı olan bir alan esnaflar işlerinin her alanında yararlı olan esnaflar var ve bu değişmeyecek ama eğer genç kesim yapmayı istemez ise ve böyle devam ederse mesleklerimiz son bulacaktır. Diğer bir sorun ise bulunduğumuz sanayideki alandır dükkânların içerisinde genişlik bazı malzemeleri kurmamıza engel oluyor mesela bu sanayide 102 dükkân var bende 4 dükkân var tam olarak diğer arkadaşlarımızda da 2 dükkân kullananlar var diğer yeni gelecek insanlarda dükkân açmak istiyor fakat park sorunu var kişi sayısı artıkça alan kısıtlı bu durumda alan kimseye yetmeyecek. Ben 4 dükkân değil 8 dükkânda kullansam açılma şansım yok bunlarda birer sorun aslında “ dedi.