YEREL
Giriş Tarihi : 16-11-2021 11:12   Güncelleme : 16-11-2021 11:12

SANAYI ESNAFINI VURAN DOLAR KURU

SANAYI ESNAFINI VURAN DOLAR KURU

Sanayi esnafı en çok dolar kurunda ki artışlara bağlı olarak ürünlerin fiyat artışlarından şikâyetçi.

Sanayi esnafının işlediği çoğu ürünün dolar endeksli olması hem sanayi esnafını hem de ayağı sanayiye düşen vatandaşı düşündürüyor. Sanayi esnafı bizi pandemiden daha çok dolar kuru vurdu diyor.

Sanayi esnafının aldığı ürünlerin çoğunun dolar endeksli olduğu için şuan ki ekonomik koşullarda hem satıcının hem de alıcının mağdur olduğunu vurgulayan Hopa sanayi esnafı Turhan Çakmak, “Günün koşulları açıkça belli. Sanayi esnafı olarak bizim malzeme alışlarımız dolarla endeksli olduğu için sürekli yükseliyor. Buna bağlı olarak da maliyetler yükseliyor. Buna bağlı olarak da müşterilerimizin buna tepkisi oluyor. Günlük yaşam şartlarının zorlaşması, alım gücünün azalması hem bizleri hem de müşterileri içinden çıkılmaz hale sokuyor” dedi.

Oto Aksesuar sektörünün genel olarak ihtiyaç karşılayan bir sektör olmadığını belirten Turhan Çakmak, sanayi esnafının pandemi sürecinden en az etkilenen alanlardan olduğunu da ifade etti. Pandeminin piyasayı genel olarak etkilediğini ama sanayi esnafını ise kısmet etkilediğini söyleyen Çakmak, “Pandemiden çok daha fazla etkilenen esnaf kolları ve arkadaşlarımız oldu. Onlara nazaran bizim sanayi sitemiz pandemiyi daha az zararla atlattı” diye konuştu.

“Müşteriye Fiyat Verirken Çekiniyorum”

Her hafta ürünler de fiyat farklarının olduğunu ve bunu müşteriye fiyat verirken çoğunlukla çekindiğini söyleyen Yedek Parça dükkân sahibi Ayşenur Yazıcı, “Aldığımız çoğu ürün dolar endeksli. Dolar da maşallah her hafta değişkenlik gösteriyor. Çoğu zaman müşteriye ürün fiyatı verirken çekiniyorum. Çünkü ciddi oranda fiyatlar farklı ve sürekli değişiyor. Doğal olarak vatandaş da artık tepki gösteriyor. Artık çoğu müşteri sadece fiyat soruyor ve gidiyor. Hele ki orijinal parçalar da aşırı bir artış var. Türkiye’ ciddi bir enflasyon var. Türk parasının değeri yok denecek kadar az. Gıdadan tekstile, ulaşımdan sanayicisine her sektörde fiyatlar zirve yaptı. Para yok, insanların alım gücü kalmadı. Durum gerçekten iyi değil” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler