YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2022 11:30   Güncelleme : 10-06-2022 11:30

Sanayi Yetişmiş Eleman Alarmı Veriyor

Sanayi Yetişmiş Eleman Alarmı Veriyor

Artvin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ustael, sanayi sitesinde yeni kalfa ve usta yetişmemesi noktasında yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalar yaptı. Ustael, “yetiştirdiğimiz usta, kalfa veya çırakların kamu kuruluşlarına geçişlerinden dolayı yetişmiş eleman sorunu ile karşı karşıyayız. Yakın bir zamanda çok ciddi ara eleman sorunu yaşamaya başlayacağız” dedi.

Başkan Ustael, Meslek Liselerinden yetişen insanları istihdam etmek yerine sanayi sitelerinde yetişen usta ve çırakların devlete alınmasını eleştirerek bu durumun Artvin Sanayi Sitesi’ni güçsüzleştirdiğinin altını çizdi.

Yakın bir gelecekte sanayi sitesinde usta, kalfa ve çırak sorununun baş göstereceğini belirten Ustael,“Livane Sanayi Sitesi’nde yaşanan gecikmenin de Artvin Sanayi Sitesi’ni gelişip büyümesinin de önüne geçiyor. Biran evvel Artvin’de üçüncü bir sanayi sitesi arayışlarına da girilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, sanayi sitesindeki iş yerlerinde yetişmiş usta, kalfa ve çırak sayısının gün geçtikçe azalması ve sanayi sitesinde iş kalitesinin düştüğünü belirterek, Artvin gibi küçük illerde kendi yağıyla zor kavrulan sanayi sitelerinin yetişmiş usta, kalfa ve çıraklarının devlet kurumlarına geçişinin mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Ustael, “Sanayi Sitesi eleman sorunu ile boğuşurken, birde yetiştirdiğimiz usta, kalfa veya çırakların kamu kuruluşlarına geçişlerinden dolayı yetişmiş eleman sorunu ile karşı karşıyayız. Yakın bir zamanda çok ciddi ara eleman sorunu yaşamaya başlayacağız. Özellikle Sanayi Siteleri boşalıyor. Alttan yeni eleman gelmiyor. Meslek liselerinden mezun gençlerimizin sanayi sitelerinde çalışmaları için yeni teşvik paketlerinin hazırlanması gerekiyor. Bırakın bizim devletten teşvik beklememizi devlet birde eleman ihtiyacını sanayi sitelerini boşaltarak karşılıyor olması ciddi derecede sorun yaşamamıza neden oluyor. Resmi kamu kurumlar ve kuruluşlar özellikle şirketler Sanayi Sitesinde çalışan yetişmiş elemanları gerek ücret gerekse çalışma koşullarını biraz piyasadan iyi göstererek transfer etmektedir. Oysaki kurumlar EML mezunu gençleri alarak kendi bünyesinde yetiştirerek eleman ihtiyacını giderebilirler. Devlet kurumları bunu yapmak yerine sanayi sitelerine adeta saldırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Artvin’de vatandaşların sanayinin kalitesinden ve pahalılığından şikayetçi olduklarını belirtmelerine karşın kimsenin sanayi esnafının derdini sormadığını belirten İsmail Ustael, “Bizim derdimizi kimse sormuyor. Sanayi sitesinde kalite düşüyor deniliyor ancak bunun nedenini kimse sormuyor. Bizim en büyük sorunumuz alttan yeni eleman yetişmemesidir. Bırakın yetişmesini yetiştirdiklerimizi de devlet almakta. Biz ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Biz sanayi esnaf ve sanatkarları olarak kendi malzememizi, zamanımızı ve emeğimizi vererek çırak, kalfa ve usta yetiştirirken SGK,BAĞ-KUR ve de hiçbir işten anlamayan insanlara iş ve meslek öğretmek için birçok bedeller ödemekteyiz. Ayrıca devlete vergi ödememizi istihdam yaratarak ödemekteyiz. Artık esnaf kan ağlıyor kimse farkında değil, altın yumurtlayan tavuğu kesiyoruz. Böyle giderse üç beş yıla kalmaz piyasada çırak, kalfa ve usta bulamayacağınız. Devlet yetkilileri bu konuyu çok ciddi derecede bizlerle görüşerek ele almalıdır. Zaman geldi geçiyor. Kısa zamanda elektrikli araçlar piyasaya yayılacaktır, bununla ilgili orta lise ve yüksek okul seviyelerinde eğitim programına başlanmalıdır. Bu bir haykırıştır sesimizi bürokratlarımız ve siyasilerimizin dinlemesini bekliyoruz. Bu çağrımız adeta bir imdat çağrısıdır” şeklinde konuştu.