YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 16:06   Güncelleme : 31-12-2021 16:06

“Sarptaki Tır Kuyruklarını Muratlı Sınır Kapısı Bitirir”

“Sarptaki Tır Kuyruklarını Muratlı Sınır Kapısı Bitirir”

Zafer Aydemir, Sarptaki tır kuyruklarını Muratlı Sınır Kapısının bitireceğini söyledi.

Uzun yıllardır gündemden düşmeyen Borçka Muratlı Sınır Kapısı artık aciliyet gerektiriyor. Her geçen gün hem küçük araç hem büyük araçlar hem de kimlikle geçişler nedeniyle Sarp Sınır Kapısı yoğunluk nedeniyle her zaman sıkıntılar yaşıyor. Zaman zaman 20-30 km’lik kuyruklar oluşmakta. Zaten Borçka Muratlı Sınır Kapısı bu nedenle gündeme gelmişti. Ancak bugüne kadar bir arpa boyu yol alınabilmiş değil.  Konu bazen basında, bazen STK’larda, bazen de aydın insanların sosyal medya sayfalarında dile getiriliyor. Uzun yıllar aktif siyasette yer alan Zafer Aydemir, uzayan TIR kuyruklarını gündeme taşıdı. 

Aydemir, çarenin zaten arazinin kıt olduğu Karadeniz sahilinde yeni TIR park yerleri aramak olmadığını, Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması olduğuna dikkat çekti. Zafer Aydemir şu ifadelere yer verdi;

“Sarp Sınır Kapısı sıkışıklığının giderilmesinin alternatifi, Muratlı Sınır Kapısı’dır.

“Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkasya ülkelerine kadar açılan Artvin’in Sarp sınır kapısında,ihracatın artması ve gümrükteki verilerin aktarıldığı sistemin iyi çalışmaması üzerine TIR kuyruğu neredeyse 30 kilometreye ulaştı.

Maalesef, bazı aklı evveller, bu sıkışıklığın giderilmesi için, Fındıklı,Ardaşen,Pazar ilçelerinde yeni TIR parkı alanlarının yapılması gerektiğini çözüm olarak görüyorlar. Bu kafa yapısıdır ki, Gürcistan Konsolosluğunu Trabzon’a kaptırdı. Kâğıt üzerinde faal görülen, hatta personeli atanmış olan Borçka-Muratlı sınır kapısının devreye girmesinin tam zamanıdır. Sarp Sınır Kapısı turizme yönelik, Muratlı Sınır Kapısı ise Ağır vasıta geçişlerine hizmet vermelidir. Bu sayede Cankurtaran Tüneli’nin de gerçek işlevi ortaya çıkmış olur. Bu konuda Artvin siyasilerinin ve bürokratlarının ağırlıklarını koyma zamanıdır.”