YEREL
Giriş Tarihi : 24-09-2021 12:07   Güncelleme : 24-09-2021 12:07

ŞAVŞAT CİTTASLOW PAZARI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Cittaslow Sakin Şehir markalı Şavşat’ın yerel ürünlerini tanıtmak ve satmak amacıyla, Şavşat Belediyesinin düzenlediği “Cittaslow Sunday” etkinliği gerçekleştirildi.

ŞAVŞAT CİTTASLOW PAZARI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği pazarda yerel üreticiler doğal ürünlerini sergiledi.

Etkinlikte konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, “Alın terini el emeği ile birleştiren üretici, sanatkâr tüketiciyi birleştiren yerel kalkınmanın adı olan Cittaslow pazarını geliştirmek üzere bir aradayız” diyerek  “Bizlere bu güzelliği sunan marka şehrin üreticilerini, tüketicilerini, esnaflarını sanatkârlarını en kalbi duygularımla selamlıyor, neden buradayız sizlerle paylaşmak istiyorum. Kentin doğasına, esnafına, kültürüne, tarihine, yemeklerine, ürünlerine sahip çıkarak geliştirilmesi, sosyal ve ekonomik hayatın canlanması, kentin ayakta kalması için şarttır. Çünkü yerel ve ekonomik kalkınmanın yolu, yerel üretim ve yerel tüketimden geçmektedir” dedi.

Birlikte yol alarak, üretime sahip çıkmanın, ülkeye sahip çıkmak olduğunu belirten Nihat Acar,  Çocuklar için, gelecek için, kalkınma için bilinçli ve duyarlı olunmak gerektiğini aktararak, “Şavşat'ımızın geleceği için üretimin önemini biliyor ve bu yolda ilerliyoruz. Artık hedefimiz yerel üretmek ve tüketmektir. İşte bu nedenle Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulumunu gerçekleştirdik ve bütün köylerimizle birlikte kooperatifçiliğin geliştirilmesi için çalışacağız, üreticiye destek olacağız. Bugün sizlerle bir mutluluğu daha paylaşmak istiyorum. Kültürel ve yerel değerlerin özelliğini kaybettirmeden devam etmesinin yasal koruma ile mümkün olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

“Şavşat Ketesi Tescillendi”

Şavşat’ın yadigâr lezzetlerinden olan Şavşat Ketesinin Coğrafi işaretli ürün olarak tescil edilmesini sağladıklarını aktaran Başkan Acar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Koravamızın coğrafi işaret almasında ise sona yaklaşıldı. Bu gün ki birlikteliği Coğrafi işaret alma çalışmalarında sürdürmeye devam edersek, Türkiye Lezzet Haritasına birçok tescilli ürünümüzü katabiliriz. Çünkü coğrafi işaretli ürüne sahip olmak demek, turizm yönünden ilerlemek demektir. Bugün olduğu gibi güzellikleri paylaşmak dileği ile üreticilerimize, esnaflarımıza, sanatkârlarımıza ve yerel ürünleri satın alarak üretimi destekleyen tüketici vatandaşlarımıza hayırlı kazançlar diliyorum.”

“Yeni Moda Yavaş Yaşam”

Dünyanın hızlı yaşam kültürüne alternatif olarak ürettiği sakin yaşam hareketinin tarihinden bahseden Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, Yavaş yaşam hareketinin 1999 yılında ortaya çıktığını ve 2015 yılında da Şavşat’ın Cittaslow hareketine dâhil olduğunu dile getirerek, “O günden bu yana hiç şüphesiz ki ilçemizde birçok alanda gelişim ve değişim yaşanmıştır. Özellikle doğal yaşama dönüş olarak addedilen Cittaslow yaşam tarzında köylülerimizin ve yerel üreticilerimizin ürettikleri organik ürünlerin pazarlanması noktasında ciddi katkıları olmuştur. Tabi sadece üretim anlamında değil özellikle Turistik anlamda da bu hareketin birçok değer yarattığını söyleyebilirim. Türkiye’nin ve dünyanın sayılı şehri bu unvana sahip ve öyle çok kolay bir şekilde dâhil olunabilen bir hareket değil” diye konuştu.

“Cittaslow Turizme Katkı Sağladı”

Cittaslow unvanının Şavşat’a turizm potansiyeli kattığını aktaran Kaymakam Akın, “Turizmin gelişmesiyle yöresel ürünlerimizi sadece yöre halkına veya bölgesel olarak değil Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından vatandaşımızın dikkatine sunmaktayız. Bunun da özellikle köylülerimize ve yerel üreticilerimize yani ilçemize büyük bir katma değer sağlıyor. Organik yaşama dönüş olarak başlatılan bu rakette yine tüm bu ekonomik değerlerin dışında özellikle yöre insanımıza da organik beslenme gibi bir avantaj sağlanmakta. Bu da doğal olarak insan ömrüne ve sağlığına şüphesiz bir pozitif katkı sunmaktadır. Yani Cittaslow’un her yönüyle hayatımıza ve şehrimize değer kattığını ifade edebilirim. Bu arada yine bugün buradaki yöresel ürünlerimize büyük talep gösterilmesini bekliyorum. Aynı zamanda kaymakamlığımız tarafından işletilen Yavuz Köyü sınırları içerisindeki Şavşat Evi sosyal tesislerinde de tamamen köylü üreticilerimizden aldığımız ürünlerle bir hizmet sunmaktayız. Tabi burada amaç kesinlikle üreticimizi desteklemek ve yöresel ürünlerimizin yok olmamasını sağlamak aynı zamanda dışarıdan gelen misafirlerimize bu değerlerimizi sunmaktır. Bu açıdan özellikle burada oluşturulan cittaslow pazarımıza ve yöresel ürünlerimizi sergilediğimiz Şavşat evimize siz değerli hemşerilerimizin katkılarını bekliyoruz. Rabbim üreticimize hayırlı bol bereketli kazançlar versin diyor, Siz değerli misafirlerimize de hayırlı alışverişler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Program kapsamında sergilenen pazarda yerel üreticiler organik ürünlerini satışa çıkardı. Halk oyunları gösterisi de yapılan programda Belediye Başkanı Nihat Acar ve Kaymakam Yusuf Akın vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

HATİCE DİLER