YEREL
Giriş Tarihi : 24-09-2021 12:04   Güncelleme : 24-09-2021 12:04

“ŞAVŞAT’TA YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARLANDI”

Cittaslow Sakin Şehir markalı Şavşat’ın yerel ürünlerini tanıtmak ve satmak amacıyla, Şavşat Belediyesinin düzenlediği “Cittaslow Sunday” etkinliği yapıldı.

“ŞAVŞAT’TA YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARLANDI”

Yerel üreticilerin yöresel ürünlerinden oluşan stantlar vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

‘Sakin Şehir’ unvanlı Şavşat ilçesinde ‘Cittaslow Pazarı’ kuruldu. Köy, mahalle ve yaylalarda üretilen doğal ve organik ürünlerin sergilendiği pazarda renkli görüntüler oluştu. Şavşat ilçesi, 2015 yılında sakin şehir (Cittaslow) unvanı aldı. Bu unvanın ardından ilçede belli dönemlerde ‘Cittaslow Pazarı’ kurulmaya başlandı. Belediye Pasajı üzerinde gerçekleştirilen ‘Cittaslow Pazarı’ kutlamalarına, Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Şavşat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Şennan Arslan ile vatandaşlar katıldı. Pandemi kurallarına uyularak yapılan kutlamalarda, köy, mahalle ve yaylalarda üretilen doğal ve organik ürünlerin sergilendiği pazar kuruldu. Köylerde kendi bağ, bahçelerinde ve hayvanlarından üretmiş oldukları ürünleri Cittaslow Pazarı’na getiren vatandaşlar satış yaparak, ev ekonomisine de katkıda bulundu.

Atabarı Oynadılar

Etkinliklerde, halk şairleri Şavşat konulu şiirler okudu. Mahalli sanatçı Mustafa Aslan kendisinin yazıp bestelediği ve okumuş olduğu türkülerle herkesi duygulandırdı. Tamamen yöresel ürünlerin sergilendiği pazarda Kaymakam Yusuf Akın, Belediye Başkanı Nihat Acar ve bütün protokol üyeleri vatandaşlar ile halaylar çekerek, yöresel oyun olan Atabarı oynadı.

“Asıl Amaç Şavşat’ımızın Reklamı”

Şavşat halk eğitim merkezi kilim dokuma usta öğreticisi Gülnaz Dede, yapılan ürünlerle hem Şavşat’ın reklamını hem de ev ekonomisine küçükte olsa katkı sağlandığını belirti.

Dede, halk eğitim kurslarında dokunan kilimlerin özelliklerinden bahsederek “Koyun yününden eğirilmiş, taranmış, bükülmüş ip kök boya ile boyanıyor. Kilimlerimizi bu ip ile dokuyoruz. Stantlardaki tüm kilimleri Halk eğitim merkezimizde ürettik. Kursiyerlerimiz, İŞKUR istihdamında halk eğitim yöresel kilim dokuma öğrencileridir. Öğrencilerimizin hepsi ev hanımı hepsi çocuk okutuyorlar. Eskiden pişi ve bal özel günlerde ikram edilirmiş biz de kursiyerlerimizle pişi yaptık bu geleneğimizi sürdürmek istiyoruz. Burada az da olsa ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Halk eğitim merkezi halı üretimindeki tüm masrafları karşılıyor İŞKUR da öğrencilere günlük 45 lira veriyor.  390 saatlik kursumuzun sonunda 3 ayda kişi başı bin lira alacak her kursiyerimiz.  Şavşat sakin şehir unvanını aldı. Şuanda insanlar ürettiklerini satma imkânı buluyor. Önemli olan satmak değil Şavşat’ımızın reklamının yapılmasıdır” diye konuştu.

HATİCE DİLER